Zdrowe rośliny doniczkowe – skomponuj z nich domową oczyszczalnię powietrza!

Zdrowe rośliny doniczkowe

Domowe rośliny i kwiaty doniczkowe to nie tylko element wystroju wnętrza, ale również ważny czynnik poprawiający jakość powietrza i nasze samopoczucie.  Warto zadbać, by w naszym domu na każde 10 metrów kwadratowych przypadała przynajmniej jedna roślina zielona. Czyste i dobrze nawilżone powietrze jest niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia, a teraz gdy większość czasu spędzamy „zamknięci” w naszych domach – ze względu na porę roku, jak i ograniczenia związane z pandemią – tym bardziej należy pomyśleć o wyborze zdrowych roślin doniczkowych do naszego otoczenia.

Niewidzialne zanieczyszczenia domowego powietrza

Choć gołym okiem tego nie widać, to na co dzień funkcjonujemy we wnętrzach pełnych niekorzystnych dla zdrowia związków i zanieczyszczeń. W powietrzu, które otacza nas w naszych mieszkaniach, domach i biurach można znaleźć takie zanieczyszczenia, jak np. formaldehyd (używany w produkcji papierowych toreb, serwetek, ręczników papierowych), benzen (może pochodzić z plastikowych opakowań, detergentów, klejów, farb czy dymu papierosowego) czy trójchloroetylen (obecny m.in. w farbach, lakierach i tuszach drukarskich).

Na szczęście istnieją zdrowe rośliny doniczkowe, które mają właściwości filtrujące i mogą bardzo skutecznie oczyścić wdychane przez nas powietrza z wspomnianych wyżej zanieczyszczeń. Jak może pamiętają Państwo z lekcji biologii, rośliny absorbują dwutlenek węgla z powietrza, oddając w zamian tlen. Jednak nocą sytuacja się odwraca. Dlatego wiele osób mylnie sądzi, że trzymanie roślin w sypialni nie jest wskazane.  Tymczasem badania wykazują, że niektóre rośliny doniczkowe, pobierając dwutlenek węgla i wydzielając tlen, odfiltrowują trucizny i inne zanieczyszczenia z powietrza, stwarzając w pomieszczeniu zdrowszą atmosferę. Inne zaś to doskonałe kwiaty nawilżające powietrze, a to odpowiednia wilgotność powietrza jest również bardzo ważna dla zdrowego snu. Są też i takie rośliny, które również nocą potrafią produkować tlen. Poniżej prezentujemy kilka propozycji domowych roślin, które nie tylko przyozdobią nasze wnętrza, ale spełnią także rolę „domowej oczyszczalni powietrza”.

Zdrowe rośliny doniczkowe - fikusFikus Benjamina, zwany też figowcem

Pochodzący z południowej Azji popularny Benjaminek doskonale radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z takich substancji szkodliwych, jak formaldehyd, tlenek węgla, czy też trichloroetan. Pamiętajmy tylko, że figowiec ma trujące liście, dlatego należy trzymać go z daleka od dzieci. Przy pielęgnacji figowca warto pamiętać, że jest to roślina, która czuje się najlepiej w rozproszonym świetle. Nie będzie więc dobrze rosła na nasłonecznionym stanowisku. Dobrze rozwijają się w wilgotnym pomieszczeniu, od czasu do czasu można zafundować mu prysznic. Ważne też by go regularnie nawozić.  Figowce należy podlewać rzadko, ale obficie. Różnorodność gatunków figowca sprawia, że możemy wybrać taką odmianę, która najlepiej będzie pasowała do naszego wnętrza, a jednocześnie mieć pewność, że fikus odwdzięczy się oczyszczaniem powietrza, aby żyło nam się zdrowiej.

paproć bostońska_zdrowe rośliny doniczkowePaproć bostońska, czyli Nefrolepis Bostoniensis

Paproć bostońska to z pewnością jedna z najpopularniejszych paproci, którą wyróżniają soczysto zielone liście.  Nadaje się do miejsc cienistych o umiarkowanej temperaturze. Generalnie wszystkie gatunki paproci uznawane są za bardzo przychylne człowiekowi. Jonizują powietrze ujemnie, co sprzyja tworzeniu się wokół nas właściwego mikroklimatu.  Dodatkowo neutralizują też promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor. Łatwiej się więc regenerujemy oraz wzmacniamy swoje biopole. Paprocie to zdrowe rośliny doniczkowe do sypialni, bo wydzielają dużo tlenu, a obficie podlewane zwiększają wilgotność powietrza. Przeciwdziałają w ten sposób podrażnieniom oczu, nosa, gardła oraz niedomaganiom układu oddechowego. W mieszkaniach paprocie dobrze rosną w miejscach widnych, ale osłoniętych przed bezpośrednim słońcem. Źle natomiast czują się na południowym oknie, gdyż ich delikatne liście są bardzo wrażliwe na poparzenia. Nie będą też rosły w pomieszczeniach bez dostępu światła dziennego. Paprocie wymagają też przepuszczalnego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH, dlatego najlepsza jest dla nich ziemia kompostowa ze znacznym udziałem torfu i próchnicy. Nefrolepis podlewamy regularnie – latem 2-3 razy w tygodniu, zimą zwykle wystarczy raz w tygodniu.

Skrzydłokwiat

Wdzięczny i elegancki skrzydłokwiat wydziela dużo wilgoci, świetnie więc sprawdzi się w suchych mieszkaniach. Jest też prawdziwą zieloną oczyszczalnią powietrza – to bardzo zdrowa roślina doniczkowa do sypialni. Pochłania: alkohole, aceton, benzen, formaldehyd, ksylen i toulen. Skrzydłokwiat pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej i występuje w wielu odmianach, które potrafią znacznie się różnić pod względem osiąganych rozmiarów.  W momencie kwitnienia na wzniesionych pędach ponad liśćmi pojawiają się białe kwiaty o delikatnym zapachu, kształtem przypominające skrzydła. W rankingu przyjaznych dla człowieka roślin zajmuje bardzo wysoką pozycję. Skrzydłokwiat jest łatwy w uprawie. Lubi miejsce umiarkowanie słoneczne i przez cały rok stałą temperaturę ok. 20°C. Trzeba go regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Gdy w mieszkaniu jest gorąco, dobrze go zraszać letnią wodą. Ze względu na jego zdolności oczyszczania powietrza warto go postawić w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu, np. w salonie lub sypialni.

Palma bambusowa

Palma ta pochodzi z Meksyku lub Afryki (np. popularna odmiana z Madagaskaru) i już od XIX wieku była lubianą ozdobą mieszczańskich salonów. Wyróżnia ją cienki pień i soczyście zielone, pierzaste liście. Oczyszcza powietrze z takich substancji szkodliwych, jak benzen, ksylen, chloroform, a także tlenku węgla. Palmy sprzyjają także nawilżeniu powietrza, a nie tylko usuwaniu substancji chemicznych. Palma dobrze sprawdzi się w sypialniach i pokojach dziennych. Roślina ta jest długowieczna, może przetrwać w mieszkaniu ponad 5 lat. Rośnie powoli i jest dość łatwa w hodowli. Znosi cień, więc w pokoju może stać w miejscu ciemniejszym, z dala od okna, choć szybciej będzie rosła na stanowisku nasłonecznionym.

Sansewieria (wężownica) – zwana też językami teściowej

To najzdrowsza roślina doniczkowa do sypialni. Nocą wytwarza tlen, w dzień zaś pochłania dwutlenek węgla. Oczyszcza też powietrze z formaldehydu, toksycznej substancji obecnej w dymie papierosowym, dywanach, a także w plastikach.  Sansewieria jest wyjątkowo odporna i należy do kwiatów mało wymagających i bardzo łatwych w utrzymaniu.  A przy tym jest elegancka i można przy jej pomocy nadać wnętrzu unikalny, nowoczesny sznyt. Lubi miejsce słoneczne, ale da sobie radę także w półcieniu. Nie trzeba jej też często przesadzać, może spokojnie rosnąć w przyciasnej doniczce.  Wężownicę podlewamy bardzo oszczędnie, ponieważ bardzo nie lubi nadmiaru wody.  Latem nawadniamy ją raz na tydzień, a zimą podlewanie możemy jeszcze bardziej ograniczyć, np. co 3-4 tygodnie. Wodę nalewamy tylko do podstawki.  W Polsce można już znaleźć bardzo wiele odmian wężownicy.  Jedne posiadają grube, proste, intensywnie zielone liście, inne są cętkowane lub zabarwione na brzegach na żółty kolor. W zależności od odmiany liście mogą być płaskie lub cylindryczne.

Zdrowe rośliny doniczkowe - AloesAloes

Aloes to roślina, która nie tylko ma korzystny wpływ dla naszej skóry. Działa on także niczym filtr powietrza, usuwając takie szkodliwe składniki jak formaldehyd i benzen. Aloes sprawdzi się dodatkowo na miejscach nasłonecznionych, a więc możemy ustawić go na parapecie południowego okna. Liście aloesu zawierają w sobie między innymi kwas foliowy, przeciwutleniacze, beta karoten, aminokwasy i sole mineralne. Często jest składnikiem leków i kremów do pielęgnacji skóry. W warunkach domowych możemy wykorzystać aloes jako środek na oparzenia, ukąszenia owadów, a także na stłuczenia, co sprawia, że nie tylko oczyszcza nasze mieszkania z szkodliwych substancji, ale także działa niczym opatrunek na uszkodzoną skórę. Jest sukulentem o bogatych właściwościach leczniczych. Filtruje powietrze z zanieczyszczeń, a nocą wytwarza tlen, pochłaniając dwutlenek węgla. Aloes to także doskonała roślina nawilżająca powietrze. Tworzy liście grube i mięsiste. Preferuje stanowisko słoneczne i wysoką temperaturę pokojową, którą jednak na okres zimowego spoczynku trzeba obniżyć do około 10°C. Podlewamy go oszczędnie, nigdy bezpośrednio na liście. Dobrze reaguje na nawóz bogaty w potas.