Życzenia urodzinowe dla księdza

życzenia urodzinowe dla księdza
życzenia urodzinowe dla księdza

Składanie życzeń należy do bardzo ważnego elementu naszej tradycji. Wymyślanie inspirujących, radosnych życzeń staje się jednak dosyć trudne w sytuacji, w której solenizant nie jest jedną z najbliższych osób, ale nadal jest jedną z ważniejszych osobistości w życiu. Takiej osobie chciałoby się zaimponować, ale też nie spoufalać się zanadto. Przykładem mogą być tutaj życzenia urodzinowe dla księdza.

Forma życzeń urodzinowych

Duże znaczenie ma to, w jakiej formie zdecydujemy się składać życzenia. Może być to kartka okolicznościowa (robiona własnoręcznie lub kupiona), tradycyjny list pisany odręcznie lub drukowany (ale koniecznie podpisany własnoręcznie), a nawet SMS czy e-mail. Oczywiście życzenia można też złożyć w formie ustnej, uprzednio przemyśliwując odpowiednio, co chce się przekazać.

Najpopularniejszą formą składania życzeń urodzinowych są życzenia przekazywane na kartkach okolicznościowych. Takie życzenia powinny zawierać następujące elementy: datę i miejscowość w górnym rogu strony, zwrot do adresata (np. „Szanowny księże proboszczu!”), właściwa treść życzeń, formuła poprzedzająca podpis („życzy”, „ślę uściski” i tak dalej) oraz własnoręczny podpis.

Na co warto zwrócić uwagę, pisząc życzenia

Przede wszystkim osoba składająca życzenia powinna zastanowić się nad tym, co ucieszy tę konkretną drugą osobę. Oczywiście najłatwiej napisać życzenia komuś, z kim pozostaje się w bliskiej relacji, ponieważ wówczas po prostu wie się, czego tej osobie brakuje, czego by pragnęła. Niezależnie jednak od adresata, warto kierować się w swoich życzeniach przede wszystkim serdecznością. Życzenia wcale nie muszą być niezwykle błyskotliwe, zabawne czy rymowane – ważne jest, aby zostały napisane od serca.

Życzenia dla księdza z okazji urodzin warto opatrzyć cytatem biblijnym lub fragmentem tekstu któregoś z Ojców Kościoła czy świętego, można także odwołać się do modlitw, pieśni liturgicznych czy tekstów brewiarzowych. Każdy ksiądz na pewno doceni taką inwencję twórczą. Oczywiście taki cytat powinien nawiązywać do radosnego, świątecznego nastroju, z jakim kojarzona jest rocznica urodzin – celebrować radość z życia, spełnianie marzeń, miłość czy wyrażać zachwyt nad pięknem świata, jaki stworzył Bóg.

Zaś jeśli mowa o imieninach, oczywiście w życzeniach warto odwołać się do żywota wybranego świętego o tym samym imieniu. W tym celu warto zajrzeć do zbioru żywotów świętych, który bez trudu można znaleźć w każdej księgarni czy bibliotece.

Gotowe życzenia – czy warto z nich korzystać?

W ostateczności można posiłkować się gotowymi życzeniami z internetu czy kartkami okolicznościowymi z gotowymi życzeniami, jednak takie życzenia bywają odbierane za bezosobowe. Niestety taka forma życzeń z pewnością nie zapadnie solenizantowi na długo w pamięci. Poza tym może zdarzyć się, że solenizant przypadkowo dostanie dwa czy nawet trzy razy te same gotowe życzenia ściągnięte z internetu, co mogłoby stanowić dosyć niezręczną sytuację. Warto więc zawsze zastanowić się chwilę nad życzeniami, ale jednak napisać je samodzielnie.