Hobby emeryta — malowanie obrazów

Hobby emeryta
Hobby emeryta

Na emeryturze pojawia się sporo wolnego czasu, nawet gdy dorabia się do emerytury czy zajmuje się wnukami. Warto to wykorzystać i poświęcić się twórczym aktywnościom, które sprawiają radość lub pomagają utrzymać spokój i pogodę ducha. Pooznaj jedno z hobby emerytów – malowanie obrazów. 

Do takich aktywności można zaliczyć pisanie, rysowanie czy malowanie. Nawet jeśli nie ma się niezwykłego talentu czy nawet średnio rozwiniętych umiejętności, twórcze zajęcie ma po prostu sprawiać radość — stanowić hobby, czyli być czymś, co lubi się robić w wolnym czasie.

Od czego zacząć nasza przygodę z hobby?

Jeśli ma się chęci, to ma się już niemal wszystko, aby rozpocząć swoją przygodę z farbami. Oczywiście oprócz motywacji i pozytywnego nastawienia konieczne będą jeszcze narzędzia do malowania. Można zacząć od tych tańszych, jednak już profesjonalnych narzędzi. Lepiej unikać tanich plastikowych pędzli i farb szkolnych. Malowanie w dojrzałym wieku powinno się wiązać z zakupem płóciennego podobrazia (na początek może być małych rozmiarów, aby nie wydawać wiele pieniędzy), profesjonalnego zestawu farb (na przykład akrylowe albo olejne; nie trzeba inwestować w zestaw wielu kolorów, ponieważ farby można ze sobą mieszać na palecie), pędzle malarskie z prawdziwym włosiem, a może nawet szpachle malarskie.

Z jakich pomocy korzystać?

Z początku można czuć się trochę zagubionym w nowej sytuacji. Wiadomo, że za pomocą farb można wyrażać swoje myśli i uczucia, tylko trudno przekuć to w praktykę, gdy nie ma się wyćwiczonej dobrej techniki. Zacząć można więc nie tyle od własnych koncepcji, ile od podążania za przewodnikami i podręcznikami malarstwa. Takie poradniki można zakupić niemal w każdej księgarni, a nawet wypożyczyć w bibliotece.

Warto także skorzystać z niezawodnego narzędzi, jakim jest internet – na platformie YouTube można znaleźć niezliczoną ilość tutoriali. Absolutną legendą i klasyką są tutoriale malarskie Boba Rossa, podczas których oglądający nie tylko uczy się malować, ale także zostaje wprawionym w wyśmienity nastrój dzięki osobowości prowadzącego.

Oczywiście można także wykupić kurs malarstwa dla początkujących (lub dla osób zaawansowanych) w swoim mieście. Lekcje malarstwa organizowane są w każdym większym mieście i części mniejszych miast. Z reguły kursy odbywają się w ośrodkach kultury, a całościowy koszt takiego kursu zamyka się w paruset złotych.

Pozytywny wpływ malarstwa na człowieka

Praktykowanie malarstwa wymaga wiele cierpliwości, zaangażowania, systematyczności i skrupulatności. Aby nauczyć się malować, należy spędzać z pędzlem w ręku długie godziny. Jednak satysfakcja spowodowana zdobyciem nowej umiejętności czy związana z wyrażeniem swoich uczuć na płótnie, stworzeniu czegoś nowego, wpływa pozytywnie na samopoczucie. Oddawanie się swojemu hobby jest bardzo zdrowym nawykiem i nie powinno być nigdy postrzegane jako strata czasu. Jeśli przynosi radość, to jest ważne i potrzebne. Dowiedziono, że sztuka w sposób pozytywny wpływa na umysł człowieka – zarówno obcowanie z nią, jak i jej tworzenie. Dlatego w wielu ośrodkach pomocy korzysta się z arteterapii, która zakłada, że proces twórczy niesie za sobą działanie terapeutyczne.