Spis treści
Osoby starsze na ogół oswojone są z faktem, że zdrowie zaczyna szwankować. Często chodzą do lekarzy, opowiadają o swoich dolegliwościach znajomym i rodzinie. A jednak z niewiadomego powodu wstydzą się powiedzieć, że słabo słyszą i udać się na badania słuchu.
Najczęściej występujące problemy ze słuchem
Regularne badania słuchu u osoby starszej mają na celu wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i przeciwdziałanie im. Problemy ze słuchem mogą przybierać różną formę. Może to być słabe słyszenie wszystkich dźwięków lub tylko niektórych częstotliwości. Z biegiem czasu pojawia się problem z rozumieniem ludzkiej mowy. Dźwięki wydają się niewyraźne i przytłumione, pojawia się odruch patrzenia na usta rozmówcy.
Utrata słuchu jest bezpośrednio związana z podeszłym wiekiem. Z biegiem czasu komórki odpowiedzialne za przekazywanie dźwięków starzeją się i nie pełnią swojej funkcji tak dobrze, jak w młodym wieku. Inną przyczyną może być częste przebywanie w hałasie oraz choroby, przy których utrata słuchu traktowana jest jako niepożądany efekt uboczny. Najczęściej zdarza się to przy cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu i otyłości. Szczegółowe badania słuchu u osoby starszej mogą pomóc w ustaleniu przyczyny niedosłuchu.
Niedosłuch to nie wyrok
Osoby starsze często stosują mechanizm wyparcia, gdy tylko zauważą u siebie pierwsze problemy ze słuchem. Efekt jest taki, że unikają rozmów przez telefon, „bo się zepsuł”, coraz rzadziej spotykają się ze znajomymi „bo słabo się ostatnio czuję”, coraz głośniej oglądają telewizję „bo telewizor chyba się psuje”. Zamiast stosować tego typu uniki lepiej wykonać profesjonalne badania słuchu u osoby starszej i na ich podstawie dobrać odpowiedni aparat słuchowy. W zależności od potrzeb i zasobności portfela może to być tradycyjny aparat nauszny lub maleńki, niewidoczny z zewnątrz aparat douszny. W razie konieczności można rozważyć wszczepienie implantu ślimakowego.
Jak często badać słuch ?
Do pierwszego badania słuchu u osoby starszej powinno dojść w momencie, w którym ona sama, lub ktoś z jej bliskiego otoczenia zauważy problem ze słuchem. Profilaktycznie zaleca się wykonywanie takich badań co najmniej dwa razy w roku, przy założeniu, że pacjent ukończył pięćdziesiąty rok życia. Badanie słuchu u osoby starszej wykonywane jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą. Trwa około kwadransa. W wielu miejscach można je wykonać bezpłatnie.