Spis treści
Borówki amerykańskie należą do tej samej rodziny, co występujące dziko w polskich lasach jagody. Borówka amerykańska – zwana też borówką wysoką – jest jednak nie tylko większa i słodsza w smaku od swoich leśnych kuzynek, lecz także skuteczniejsza w profilaktyce wielu schorzeń. Ten pochodzący z Ameryki Północnej owoc rozprzestrzenił się w drugiej połowie XX wieku na wiele innych obszarach. Obecnie borówka amerykańska jest chętnie uprawiana w Europie, także w Polsce. Niewielkie krzaki borówki można nawet hodować w doniczkach na balkonie.
Borówkowa bomba witaminowa
Borówki amerykańskie to prawdziwa skarbnica witamin – zawierają bardzo dużo witaminy C, ale również witaminę B1, B2 i B6, witaminę D3, witaminę A, witaminę E i kwas foliowy. Poza witaminami ten słodki owoc zawiera też wiele składników mineralnych, takich jak potas, fosfor, sód, żelazo, wapń, magnez. Borówki warto jeść na surowo, bo wówczas zachowują wszystkie swoje dobroczynne składniki. Po obróbce termicznej niestety tracą niektóre właściwości zdrowotne.
Borówki dobre dla naszych oczu
Borówka amerykańska może mieć korzystny wpływ na nasz wzrok. W ludzkim oku pod wpływem promieni słonecznych wytwarza się dużo wolnych rodników, które mogą przyspieszyć pogorszenie się wzroku. Na szczęście, leśne owoce – borówki i jagody – zawierają dużą dawkę antocyjan oraz witaminy A, które mogą neutralizować wolne rodniki. Składniki zawarte w borówkach mogą poprawić nasze widzenie o zmierzchu, są wykorzystywane jako produkt wspomagający leczenie zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Jeśli spędzamy dużo czasu przed ekranem komputera lub telewizora, warto dla regeneracji naszych oczu podjadać borówki zamiast czegoś niezdrowego
Dieta borówkowa
Regularne jedzenie borówek amerykańskich może też pomóc w procesie odchudzania. Polifenole zawarte w borówkach świetnie radzą sobie z powstrzymywaniem komórek tkanki łącznej przed przechowywaniem tłuszczu. Pomagają też uruchomić lipolizę, czyli rozpad komórek tłuszczowych. Borówki amerykańskie zawierają dużą ilość błonnika, który gwarantuje prawidłowe działanie naszego układu pokarmowego oraz poprawia metabolizm. Błonnik zawarty w owocach pomaga usuwać z organizmu toksyny i inne zbędne produkty przemiany materii.
Borówki na pamięć, nadciśnienie i nowotwory
Badania naukowców z Uniwersytetu w Exeter wykazały, że regularne spożywanie borówek amerykańskich przez osobowy w wieku 60+ ma pozytywny wpływ na pamięć i poprawia pracę mózgu. Dobroczynne działanie flawonoidów zawartych w borówkach polega na stymulowaniu połączeń neuronów i usprawnianiu przepływ krwi do mózgu. Osoby 60+ bardzo często chorują na nadciśnienie tętnicze i również w tym przypadku borówki są pomocne! Osoby, które jedzą co najmniej raz w tygodniu borówki o 10 proc. rzadziej chorują na nadciśnienie. Inną niezwykle ciekawą właściwością tego owocu jest działanie antynowotworowe. Zawarte w borówkach duże ilość fitoestrogenów blokują działanie enzymów powodujących nowotwory hormonozależne, takie jak na przykład rak piersi czy tarczycy. Drugim antynowotworowym składnikiem tych owoców jest kwas elagowy i kwas foliowy przeciwdziałające nowotworom krtani, przełyku, płuc oraz macicy.