Spis treści
Od 8 stycznia 2021 roku skierowania do lekarzy specjalistów, na leczenie szpitalne oraz dodatkowe badania muszą być wystawiane w formie elektronicznej, czyli jako tzw. e-skierowania. Warto wspomnieć, że e-skierowanie to już kolejny elektroniczny dokument wprowadzony po e-recepcie i e-zwolnieniu, który umożliwia zdalne załatwianie spraw zdrowotnych. Przed 8 stycznia 2021 r., e-skierowania były już wystawiane, ale nie było jeszcze takiego obowiązku i niektórzy lekarze ciągle korzystali z tradycyjnych, papierowych skierowań. Teraz już wszystkie uwzględnione w przepisach rodzaje skierowań będą wystawiane w formie cyfrowej.
E-skierowania a pandemia koronawirusa
Według medialnych zapowiedzi Ministra Zdrowia, e-skierowania mają również być wykorzystywane w procesie szczepień na COVID-19. Tym bardziej więc warto zainteresować się tematem. Z pewnością e-skierowania okazały się dobrym rozwiązaniem na czas pandemii, bo pozwalają na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady na kolejną wizytę czy badanie oraz umożliwiają zdalną rejestrację bez konieczności osobistego dostarczania skierowania.
Jak działają e-skierowania?
E-skierowanie będzie działało na podobnych zasadach jak znana już Państwu e-recepta. Najpierw lekarz wystawi opatrzone podpisem elektronicznym skierowanie. Pacjent otrzyma je e-mailem, SMS-em lub w formie wydruku informacyjnego. Wersję papierową otrzyma wtedy, gdy nie posiada Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Takie skierowanie będzie odnotowane już w systemie. Następnie pacjent samodzielnie wybierze placówkę, w której chce zrealizować dane świadczenie. Aby się zarejestrować, pacjent musi podać 4-cyfrowy kod ze skierowania oraz swój numer PESEL – dokładnie tak jak w przypadku realizacji e-recepty.
Elektroniczne skierowania znacznie ułatwiają telefoniczne zapisy na wizytę lub badania. Do niedawna w przypadku telefonicznego zapisu należało dostarczyć także oryginalne skierowanie nie później niż w ciągu 14 dni. Teraz nie będzie to już konieczne. E-skierowania ułatwią też rejestrację, bo dane pacjenta zostaną pobrane automatycznie przy rejestracji e-skierowania. No i jeszcze jedna korzyść: e-skierowania nie da się zgubić. Pacjent, logując się do IKP, zawsze ma dostęp do wszystkich danych potrzebnych do zapisania się na świadczenia medyczne.
Na co wystawia się e-skierowanie?
Skierowania w postaci elektronicznej są obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak:
- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. poradnia okulistyczna czy ortopedyczna),
- leczenie szpitalne w szpitalu,
- badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej,
- badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego finansowane ze środków publicznych.
Na pozostałe świadczenia medyczne skierowania będą wystawiane tak jak dotąd, czyli w postaci papierowej.
Kiedy e-skierowanie nie jest wystawiane?
E-skierowanie nie jest wystawiane na:
- leczenie w uzdrowisku lub sanatorium
- programy lekowe
- rehabilitację
- do szpitala psychiatrycznego.
W powyższych przypadkach pacjent otrzyma skierowanie w postaci papierowej. E-skierowanie nie jest też wystawiane w ramach zlecenia wewnętrznego. Chodzi tu o sytuację, gdy szpital, w którym przebywasz, kieruje Cię na badanie specjalistyczne na terenie tej samej placówki.
W jakiej formie pacjent może otrzymać e-skierowanie?
Pacjent, podczas konsultacji lekarskiej może otrzymać:
- Wiadomość SMS na swój telefon komórkowy, w której podany będzie czterocyfrowy kod dostępowy, lub
- E-mail z plikiem zawierającym potrzebne informacje, lub
- Wydruk informacyjny skierowania opatrzony podpisem wystawiającego.
Pacjent może wybrać formę dostępu do e-skierowania. W przypadku dwóch pierwszych form wymagane jest posiadanie aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Pacjent, który nie aktywował IKP lub nie podał adresu poczty elektronicznej i numeru telefonu, otrzymuje od osoby wystawiającej e-skierowanie wydruk informacyjny, dzięki któremu może zrealizować e-skierowanie.
Powiadomienia są wysyłane z systemu e-zdrowie. Wiadomości e-mail przychodzą z adresu: eskierowanie@pacjent.gov.pl, a wiadomości SMS od nadawcy „e-zdrowie”.