Kiedy stosuje się żywienie kliniczne i jak wygląda?

żywienie kliniczne
żywienie kliniczne

Żywienie kliniczne to oparte na dowodach podejście do maksymalizacji potencjału zdrowotnego poprzez indywidualną dietę i zmiany stylu życia. Składniki odżywcze wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Przyspieszają powrót do zdrowia i chronią przed różnymi chorobami. Zbilansowana dieta pomaga kontrolować objawy wielu schorzeń. Dodatkowo zmniejsza ryzyko cukrzycy, chorób układu krążenia i otyłości.

Na czym polega żywienie kliniczne?

Lekarz analizuje historię medyczną klienta i aktualny stan zdrowia. Określa jego potrzeby żywieniowe i medyczne. Opieka specjalisty nie kończy się jednak na zmianie diety i przekazaniu wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Oprócz tego ocenia stan odżywiania, planuje interwencję żywieniowe i monitoruje, czy pacjent przestrzega jego zaleceń.

Żywienie kliniczne koncentruje się głównie na naturalnych nieprzetworzonych produktach spożywczych. Nie tylko poprawia ogólny stan zdrowia i samopoczucie, lecz także chroni przed poważnymi powikłaniami.

Warto zaznaczyć, że żywienie kliniczne nie zastępuje tradycyjnych leków, ale może je uzupełniać. Jelita wpływają na różne funkcje organizmu, w tym układ immunologiczny. Należy więc o nie zadbać, stosując zdrową, zbilansowaną dietę.

Jak powinno wyglądać żywienie kliniczne?

Żywienie kliniczne może odegrać ważną rolę, zmniejszając ryzyko powikłań związanych z cukrzycą typu 2, otyłością, chorobami serca i nerek, artretyzmu. Aby dieta miała właściwości lecznicze, musi być bogata w składniki odżywcze. Powinna być zbilansowana pod kątem makroskładników (białko, węglowodany i tłuszcze), mikroelementów (witamin, minerałów, związków fitochemicznych, przeciwutleniaczy, probiotyków) i błonnika. W  jadłospisie pacjenta nie może więc zabraknąć produktów pełnoziarnistych, orzechów, warzyw, owoców, nasion, fasoli, roślin strączkowych. Oprócz tego w jadłospisie powinny znaleźć się  jaja, tłuste ryby, niskotłuszczowy nabiał i drób. Z drugiej strony należy z niego wykreślić olej kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, wysoko przetworzoną żywność, tłuszcze trans, rafinowane produkty mączne, cukier i sztuczne słodziki.

Żywienie kliniczne (leczenie żywieniowe) obejmuje również sposób przygotowywania i dostarczania posiłków. Ma fundamentalne znaczenie dla pacjentów cierpiących na otyłość i choroby przewlekłe, a także tych, którzy chcą zadbać o zdrowie i samopoczucie.

Kiedy należy stosować leczenie żywieniowe?

Jeśli pacjent cierpi na niewielkie niedobory energetyczno-białkowego, modyfikuje się jego dietę i wprowadza doustne preparaty odżywcze. Niekiedy leczenie żywieniowe prowadzi się dojelitowo lub pozajelitowo. W ten sposób można szybko uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Łatwo przyswajalna dieta przyspiesza powrót do zdrowia, jednocześnie zapewnia niezbędne składniki pokarmowe.

Badania potwierdzają, że jelita są bezpośrednio powiązane z pracą mózgu, nastrojem i zdrowiem psychicznym. Mikroflora jelitowa wytwarza substancje chemiczne, które oddziałują z układem hormonalnym. Wpływa m.in. na poziom kortyzolu, dzięki czemu wzmacnia naszą odporność na stres.

Czym jest tetraplegia?

To jedna  z najpoważniejszych form paraliżu. Obejmuje w różnym stopniu wszystkie kończyny. Powstaje na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego lub mózgu. Tetraplegia – objawy, przyczyny i rehabilitacja uzależniona jest od różnych czynników, m.in. lokalizacji urazu. Niektórzy pacjenci potrzebują urządzeń wspomagających oddychanie, takie jak respirator.