Jak walczyć ze stresem w wieku senioralnym?

Jak walczyć ze stresem w wieku senioralnym?
Sad frustrated senior woman pensioner having depressed look, holding hand on her face, calculating family budget, sitting at kitchen counter with laptop, papers, coffee, calculator and cell phone

Stres nie odpuszcza. Jak nie praca to pandemia, a gdy ta wraz z wiosną traci na sile, sytuacja międzynarodowa wkracza i wystawia na próbę naszą wytrzymałość od nowa. Tymczasem stres nie służy człowiekowi, bo wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

Tym bardziej powinni unikać go seniorzy, którzy często i bez stresu doświadczają różnych dolegliwości zdrowotnych. Jak sobie z nim radzić?

Czym się żywi stres?

Badania pokazują, że obecnie aż 60% osób w wieku senioralnym zgłasza gorszy stan psychiczny w porównaniu do czasu przed pandemią. Przyczynia się do tego większe osamotnienie i ograniczona aktywność fizyczna związana z przedłużającymi się obostrzeniami. Serce, układ immunologiczny, nerwowy, ale też żołądek, skóra czy zęby, wszystkie te obszary atakuje stres, osłabia, niszczy.

Oczywiście mówimy tu o negatywnym stresie, który odróżniany od eustresu, czyli stresu pozytywnego mobilizującego i dodającego energii. Stres negatywny o długotrwałym nasileniu wywołuje wrzody żołądka, zgrzytanie zębami, choroby autoimmunologiczne, a nawet łysienie. Aby nie zjadł nas całkiem, musimy znaleźć na niego sposób, a tym samym zadbać o siebie.

Seniorzy w stresie

Chociaż wydawałoby się, że to o młodych ludziach mówi się głównie przy temacie stresu, że gonią, rywalizują, pną się po szczeblach kariery za wszelką cenę, to zapomina się o tej stronie stresu, która wiąże się z przejściem na emeryturę, oddaleniem od rodziny, śmiercią znajomych i przyjaciół z tej samej grupy wiekowej.

Takie doświadczenia mają osoby w wieku senioralnym, a do tego niskie emerytury, problemy zdrowotne bądź ograniczenia w poruszaniu się jeszcze bardziej pogarszają kondycję psychiczną i fizyczną. Silny niepokój, chwiejny nastrój to symptomy, które częściej rozpoznawane są jako związane ze stresem. Jednak również kłopoty natury poznawczej, z koncentracją, pamięcią, podejmowaniem decyzji bywają objawami stresu, choć mamy tendencję, by nie zastanawiać się nad nimi i wiązać je z naturalnymi procesami związanym ze starzeniem się. A tych objawów wcale nie musi być.

Sposoby na stres dla seniora

Sposobów jest wiele, każdy z nas może mieć inne, byleby skuteczne. Jedni dobrze zareagują na techniki oddechowe i relaksacyjne w połączeniu z jogą. Inni potrzebują towarzystwa i spacerów na świeżym powietrzu, a jeszcze inni sięgają po silniejsze bodźce w postaci aktywności fizycznej. Od jakiegoś czasu głośno mówi się o leśnych kąpielach i korzyściach płynących z przebywania na łonie natury. Z badań wynika, że najwięcej korzyści czerpie się z przebywania około 30 minut w takich warunkach.

Nawet jeśli nie lubimy ćwiczyć, faktem jest, że aktywność fizyczna to kolejny redukujący stres czynnik. Pływanie, nordic-walking czy jazda na rowerze nie muszą stanowić wielkiego wysiłku, ale redukują napięcia i poprawiają samopoczucie. Warto również sięgnąć po pozytywną muzykę, wycieczki, nawet niedalekie, ale przede wszystkim po interakcje z ludźmi. Wspólne spędzanie czasu przy rozmowie, żartach, posiłku czy grze planszowej pozwala zachować zdrowy i otwarty umysł i nie dać się pożreć stresowi.