Techniki radzenia sobie ze stresem

Techniki radzenia sobie ze stresem

Nie ma osoby, która nigdy nie doświadczyła stresu. To całkowicie normalna reakcja organizmu na sytuację zagrożenia. Ważne jednak, aby umieć sobie radzić, jeśli stres zaczyna utrzymywać się tak długo, że zaczyna to być niezdrowe. Długotrwały stres może doprowadzić do nerwicy, depresji, a nawet rozwoju chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie czy zawały serca. Dowiedz się jakie są techniki radzenia sobie ze stresem.

Aktywność fizyczna

Jeśli jesteś jedną z tych osób, że pod wpływem stresu zamykasz się w sobie i masz ochotę zaniechać jakiegokolwiek działania poza zamartwianiem się – wiedz, że to najgorsze, co możesz zrobić. Nie ma opcji, aby to pomogło w czymkolwiek, a z pewnością doprowadza do szkody na zdrowiu. Po sesji takiego martwienia się pojawia się zmęczenie psychicznie, a nawet fizyczne. Ważne jest, aby przełamać tę niemoc i zamienić tę sesję zmartwień na sesję ćwiczeń. Na początek nie musi to być wiele. Wystarczy nawet dwadzieścia minut spaceru, chwila basenu, joga, siłownia – co tylko lubisz robić! W ten sposób w krótkim czasie obniżysz poziom kortyzolu (hormon stresu), a podwyższysz poziom endorfin (hormony szczęścia).

Dieta

Pod wpływem stresu mamy tendencję do sięgania po słodycze lub – wręcz przeciwnie – po tłuste, niezdrowe potrawy. Stresując się, często też pijemy kawę, zamiast napić się uspokajających ziółek jak melisa czy rumianek… chyba tylko po to, aby zestresować się jeszcze bardziej. Jeśli do tego oprócz tego palimy papierosy lub pijemy alkohol, to mamy już cały arsenał złych nawyków do zmiany. Nawyki te nie pomagają tak naprawdę zredukować stresu, a tylko go kumulują, choć może się nam wydawać inaczej. Zdrowy organizm łatwiej radzi sobie ze stresem, wiec dostarczajmy mu możliwie jak najwięcej substancji odżywczych i nie obciążajmy go substancjami, które są tak naprawdę toksyczne. Więcej warzyw i owoców, więcej uśmiechu – to powinno załatwić sprawę.

Hobby

Ludzie zapominają w ciągu codziennej gonitwy o rozwijaniu swoich zainteresowań. Może wydawać się, że nie ma na to czasu czy nawet, że szkoda na to czasu. Nic bardziej mylnego! Nic tak nie odstresowuje, jak oddanie się swojej pasji, chociażby tylko pół godziny dziennie. To może być cokolwiek, co lubimy robić – malowanie, pisanie, tańczenie, a nawet gotowanie czy aktywność fizyczna, która została wspomniana wcześniej. Jeśli tylko mamy chwilkę czasu, skorzystajmy z tego i poświęćmy ją na coś twórczego, co uwolni nas od stresu.

Rozmowa

Nic tak nie poprawia humoru, jak otwarta, szczera rozmowa o swoich problemach z przyjacielem. Nawet spędzanie czasu na wspólnej zabawie z dzieckiem czy obejrzenie dobrego filmu z rodziną sprawia, że zapominamy o swoich troskach. Spójrzmy wokół i dostrzeżmy, ilu mamy wokół siebie wspaniałych ludzi. Satysfakcja ze zdrowej relacji może zdziałać cuda w naszym podejściu do otaczającego świata. Nie wspominając o tym, jak codzienne przytulanie może zredukować stres do zera. A jeśli z jakiegoś powodu trudno nam się przed kimś otworzyć, pamiętajmy jeszcze o rozwoju swojej duchowości. Niezależnie od tego, czy jesteśmy religijni i w co wierzymy,, jest to coś, co często pomaga.

Przeczytaj także jak stres wpływa na cholesterol.