Jak chodzić z kijkami do nordic walking?

nordic walking
A portrait of two senior women nordic walking in a park

Czy chodzenie z kijkami to sport? Jedno jest, pewne, ruch to zdrowie, a nordic walking to właśnie aktywność i to na świeżym powietrzu. Jej dodatkową zaletą jest dostępność dla każdego. Nie ma tu większych ograniczeń czasowych, przestrzennych ani finansowych. Od czego zacząć przygotowania do chodzenia z kijkami? Jaka jest odpowiednia technika w tej aktywności?

Początki chodzenia

Większość z nas nie pamięta swojej nauki chodzenia, choć wydaje się, że musiało to być oszałamiające doświadczenie móc po raz pierwszy zrobić krok i stać się w pełni mobilnym. Nikt nas techniki chodzenia nie uczył, ale niewątpliwie uznano to za osiągnięcie naszego rozwoju. Chodzenie z kijkami do nordic walking wymaga już pewnych instrukcji i również jest to ważny krok w życiu niejednego człowieka. Krok w kierunku zdrowia i dbania o siebie. Jaki powinien być pierwszy krok na tej drodze?

Trzeba zaopatrzyć się w sprzęt, który nie jest drogi. Wygodne buty, przewiewne ubranie. Możemy też zainwestować w urządzenie do pomiaru spalonych kalorii czy mierzyć sobie kroki. To zawsze czynnik motywujący do dalszych postępów. Najważniejsze są jednak kijki, które muszą być odpowiednio dobrane do wzrostu osoby. Wbrew pozorom to jest ważne, by odpowiednio je dobrać i nie zastępować innymi kijkami, bo te dedykowane do nordic walking pozwalają na stosowanie odpowiedniej techniki chodzenia. Kijki dobierać najlepiej przy pomocy personelu sklepu sportowego lub samemu obliczając odpowiednią dla siebie długość. Można to zrobić, korzystając ze wzoru: wzrost x 0,68. Jeśli z kimś dzielimy użytkowanie kijków, zawsze warto kupić takie z regulowaną długością. Rękojeść kijka powinna być antypoślizgowa i wyprofilowana. Można do ubioru dołączyć rękawiczki, które zapobiegną odciskom i otarciom od kijków. Co dalej?

Techniki Nordic Walking

W tej aktywności nie ogranicza nas podłoże ani czas, ale na początku półgodzinne marsze wystarczą. Chociaż intensywność może tu osiągnąć różne rozmiary, na początku lepiej skoncentrować się na technice chodzenia. Ta prawidłowa ma to do siebie, że angażuje wszystkie partie mięśni i stawów. W odróżnieniu od biegania nie obciąża się tu jednak stawów, więc osoby starsze czy z problemami w tym zakresie, nie muszą być wykluczone z tej formy rekreacji. Najważniejsza jest synchronizacja ruchów. Wspomniana odpowiednia długość kijków pozwala optymalnie odpychać się nimi przy chodzeniu, angażując odpowiednio wszystkie mięśnie oraz pozwalając na pełny wymach ramion do tyłu.

Za długie kijki uniemożliwiają odpychanie, za krótkie ograniczą zakres wymachów. Chodzimy w sposób naturalny, naprzemiennie wymachując raz prawą nogą i lewą ręką, a raz lewą nogą i prawą ręką. To częsty błąd, że osoby zaczynające tak skupiają się na kijkach, że idą jednostronnym marszem, czyli najpierw prawe kończyny potem lewe. Ważny jest też punkt wbijania kijków, który nieodpowiedni może doprowadzić do urazu. Kijki powinny być wbijane mniej więcej w środku między jedną a drugą stopą. Co więcej, istotne jest ich trzymanie, które musi być mocne i stabilne w czasie wbijania w podłoże, aby odpowiednio angażować górne partie mięśni. Jednak w czasie przejścia przez linię bioder trzeba je trochę puścić, aby można było zrobić wymach do tyłu. Paski przy rękojeściach kijków uniemożliwiają ich wypuszczenie w trakcie tego manewru.

Jeśli wciąż mamy wątpliwości, możemy obejrzeć filmy treningowe dostępne w internecie albo dołączyć do grup chętnie spotykających się w parkach, by wędrować razem. Zawsze dobrze spędzać czas wolny w towarzystwie.