Jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup?

Cwiczenia na kregoslup

Czemu kot zawdzięcza swoją elastyczność? Otóż jego kręgosłup utrzymywany jest przez mięśnie, a nie, jak u ludzi, wiązadła. Koci szkielet zawiera o 40 kości więcej niż szkielet człowieka i większość z tych nadmiarowych kości znajduje się w kręgosłupie. Nic dziwnego, że ćwiczenie zwane kocim grzbietem jest właśnie tak zwane.

Człowiek oczywiście nie ma szans na wygięcie się w taki łuk jak to zwinne zwierzę, ale liczy się sam fakt dążenia do elastyczności i wzmocnienia kręgosłupa, jako fundamentu ciała człowieka. Jakimi ćwiczeniami wzmocnimy kręgosłup?

Po co nam zdrowy kręgosłup?

Kręgosłup utrzymuje cały ciężar ciała, zapewnia pionową pozycję i równowagę. Im więcej zwyrodnień czy różnych dolegliwości i uszczerbków wokół jego elementów, tym szybciej doświadczamy rozmaitych boleści i ograniczeń ruchowych. Ale na tym nie koniec jego funkcji, bo chroni on także rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe, amortyzuje wstrząsy i stanowi zaczep dla wieku innych kości. Nasz kręgosłup to:

  • 7 kręgów szyjnych
  • 12 piersiowych
  • 5 lędźwiowych
  • 5 zrośniętych kręgów tworzących kość krzyżową
  • również zrośnięte 4-5 kręgów tworzących kość ogonową

Siedzący tryb życia, brak aktywności, otyłość to obok rozmaitych schorzeń kręgosłupa częste przyczyny jego bólu, na które jednak mamy wpływ.

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Wspomniany koci grzbiet stanowi idealne ćwiczenie na odcinek lędźwiowy kręgosłupa narażony na przeciążenia związane z siedzącym trybem życia. To ćwiczenie polega na wygięciu pleców w łuk w taki sposób, jak koty właśnie kiedy się przeciągają. Jednak należy pamiętać, że tylko w tym ćwiczeniu chodzi o takie wygięcie pleców, przy innych ćwiczeniach takie ułożenie może już być niebezpieczne.

Innym dobrym ćwiczeniem na ten odcinek kręgosłupa jest leżenie na plecach z rękoma wzdłuż tułowia. Lewa noga jest zgięta w kolanie, a stopa oparta na podłożu, prawa noga wyprostowana. Następnie unosimy prawą nogę z wyprostowanym kolanem i zgiętą grzbietowo stopą i wytrzymujemy tak 30 sekund. Ćwiczenie powtarzamy również w drugą stronę.

Ćwiczenia na inne odcinki kręgosłupa

Stres, przesiadywanie przy komputerze czy samo przebywanie w przeciągach mogą wywoływać bóle szyi i barku. Odcinek szyjny narażony też jest na zmiany zwyrodnieniowe. Dobrym ćwiczeniem rozluźniającym i wzmacniającym ten odcinek będzie jeśli usiądziemy w wyprostowanej pozycji, a następnie położenie lewej ręki na brodzie. Dalszym krokiem jest cofanie brody po ręce do tyłu bez zadzierania nosa do góry. W takiej pozycji wytrzymujemy 20 sekund i robimy 5 takich powtórzeń. Innym ćwiczeniem tego odcinka kręgosłupa jest naprzemienne przykładanie dłoni raz do prawego, a później lewego ucha i naciskanie głową na dłoń, która powinna stawiać opór. Należy to ćwiczenie wykonywać do granicy bólu. Po około 4 powtórzeniach zmieniamy stronę.

Odcinek piersiowy sam w sobie jest najmniej mobilny, chociażby ze względu na połączenie z żebrami. Jednak bezruch czy przygarbiona postawa przyczyniają się do przykurczonej klatki piersiowej i ograniczenia ruchomości obręczy barkowej. Jakie ćwiczenia zapobiegną zwyrodnieniom i dolegliwościom bólowym?

Przyda nam się krzesło. Dobrym ćwiczeniem dla naszego kręgosłupa będzie klęk przed krzesłem ze splecionymi za karkiem dłońmi. Łokcie opieramy na krześle naprzeciwko, nasze plecy tworzą jedną linię z siedziskiem krzesła. W tej pozycji bierzemy głęboki oddech nosem i wypuszczamy ustami z pogłębieniem wyprostu kręgosłupa poprzez wypchnięcie klatki piersiowej do przodu.

Ćwiczyć warto codziennie wykonując po kilka powtórzeń ćwiczeń tych czy innych na każdy odcinek kręgosłupa. Dzięki temu, choć gatunkowo pozostaniemy ludźmi, to gibkością zbliżymy się do kotów.