Spis treści
Uwarunkowania genetyczne, budowa ciała, styl życia lub wiek mają bardzo duży wpływ na wartość ciśnienia tętniczego. Dlatego bardzo ważne jest jego regularne monitorowanie, a co za tym idzie, wybór aparatu do mierzenia ciśnienia. Co robić, gdy okaże się, że jest bardzo wysokie? Jakie jest prawidłowe ciśnienie w zależności od wieku?
Normy prawidłowego ciśnienia
Dawniej uważało się, że aby obliczyć prawidłowe ciśnienie dla siebie, należy dodać 100 do swojego wieku. Otrzymuje się w ten sposób wartość skurczową. Dobrze, że obecnie medycyna jest już na wyższym poziomie i nie sugeruje takich metod. Pierwszy stopień nadciśnienia rozpoczyna się od wartości 140/90. Wszelkie niższe pomiary mieszczą się w pozytywnej normie. U osób starszych do 80. roku życia warto utrzymywać wartość górną 140mm Hg lub niższą. U osób powyżej tego wieku mowa o wartości 150-140mm Hg.
Od czego zależy ciśnienie krwi
Trzymając się definicji, można wywnioskować, że wartość ciśnienia uzależniona jest od skurczów serca i elastyczności naczyń krwionośnych. Poza tym jest regulowane przez gospodarkę hormonalną człowieka. Widać więc, że jest to skomplikowany proces. W praktyce da się zauważyć, że na ciśnienie krwi wpływ ma również waga, wiek, choroby, stres czy nałogi. Jeśli czujesz skutki podwyższonego lub obniżonego jego wartości, na początku czeka Cię wybór aparatu do mierzenia ciśnienia.
Jaki sprzęt warto kupić
Wynik najbliższy rzeczywistemu uzyskuje się, stosując ciśnieniomierz manualny, wyposażony w barometr. Jego budowa nie jest skomplikowana, ale skuteczne jego używanie wymaga dokonywania pomiaru przez drugą osobę. Dlatego osobom starszym poleca się aparaty zasilane baterią, które nie wymagają ingerencji innych osób i mogą pokazywać też tętno. Warto wybierać atestowane urządzenia, bo one mierzą wartość ciśnienia rozkurczowego. Tańsze modele obliczają go za pomocą algorytmu, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Gdy okaże się, że wyniki są niepokojące, dobrze jest wiedzieć kogo prosić o pomoc.
Jak reagować, gdy ciśnienie jest wysokie
Po pierwsze – nie panikuj. Nagły stres może dodatkowo podnieść ciśnienie i spowodować niepożądane skutki. Jeśli nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby pomóc, warto wiedzieć, gdzie zadzwonić i kogo prosić o pomoc. Miej przy sobie telefon, w którym zapisane są kontakty do najbliższych. Pamiętaj, że numery na pogotowie i inne służby są w nim zapisane standardowo. W emocjach można zapomnieć najprostszych rzeczy.
Najlepiej jest od razu zadzwonić po pogotowie a dopiero później do rodziny. Dlaczego właśnie tak? W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia liczy się każda minuta. Później nawet w karetce można zadzwonić do bliskich lub oczekując na jej przyjazd. Dobrze jest udzielić dyspozytorowi informacji o lekach, które przyjmujesz. Jeśli nie pamiętasz ich nazw, postaraj się mieć je w pobliżu, żeby przeczytać ich nazwy.
Mierz ciśnienie regularnie
Mimo dobrego samopoczucia dobrze jest mieć nawyk mierzenia wartości ciśnienia. Pomaga to mieć kontrolę nad stanem swojego zdrowia i monitorować zmiany organizmu. Niektórzy dokonują pomiaru jedynie wtedy, gdy gorzej się czują. Może to dodatkowo wprawiać ich w gorsze samopoczucie. Dlatego sprawdzaj codziennie i zapisuj wyniki w notesie. To bardzo ważna informacja dla lekarza rodzinnego.