Spis treści
Prawidłowe ciśnienie krwi to nie jedyna wartość. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy mierzeniu ciśnienia jest wiek. Normy nie różnią się drastycznie, jednak są to mimo wszystko różnice, które należy uwzględniać. Na przykład normą ciśnienia krwi (skurczowego) u noworodków jest wartość pomiędzy 60 a 80 mmHg, podczas gdy u dorosłych powinno wynosić ono od 120 do 129 mmHg.
Prawidłowe ciśnienie – co to?
Każdy zdaje sobie sprawę, że prawidłowe ciśnienie krwi jest bardzo ważne. Nie każdy jednak wie, co to w ogóle oznacza. Otóż ciśnienie tętnicze to nic innego jak siła nacisku krwi na ściany tętnic w czasie skurczu i rozkurczu serca. Dlatego przy mierzeniu ciśnienia wskazuje się dwie wartości – ciśnienie skurczowe oraz rozkurczowe. Podczas badania sprawdza się również puls, który określa liczbę uderzeń serca w przeciągu minuty.
Wartości ciśnienia tętniczego
Prawidłowe ciśnienie dla osoby dorosłej wynosi: 120-129 mmHg / 80-84 mmHg, gdzie pierwsza wartość odnosi się do ciśnienia podczas skurczu, a druga – podczas rozkurczu serca. Oczywiście wartości ciśnienia mogą ulegać zmianie w związku z wieloma różnymi czynnikami, co nie zawsze musi oznaczać stan patologiczny. Niewielkie zmiany ciśnienia, które utrzymują się przez krótki okres czasu, nie zagrażają nam w żadnym stopniu. Zjawisko to zaobserwować można między innymi podczas aktywności fizycznej, przeżywania silnych emocji czy po spożyciu używek. Powinno nas niepokoić natomiast, gdy wartości ciśnienia znacznie przekraczają ustalone normy (u osób dorosłych powyżej 140/90) i utrzymują się przez dłuższy okres czasu.
U osób starszych prawidłowe ciśnienie skurczowe może osiągnąć znacząco wyższe wartości. Na przykład dla zdrowego seniora będzie to nawet 140-150 mmHg, choć wartości te mogą być też niższe i nie będzie to żadnym problemem. Natomiast przekraczanie tej normy i uzyskiwanie rezultatów powyżej 150 mmHg już jest niewskazane. Chorzy na cukrzycę powinni utrzymywać swoje ciśnienie przynajmniej na poziomie 140/85 mmHg, a ci z przewlekłymi chorobami nerek – 140/99 mmHg.
Jak właściwie mierzyć ciśnienie?
Ciśnienie można mierzyć sobie samodzielnie w domu. W niektórych przypadkach, na przykład gdy choruje się na nadciśnienie, prowadzenie regularnych pomiarów jest bardzo wskazaną praktyką. Aby jednak pomiar był wiarygodny, zaleca się przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy przed dokonaniem pomiaru chwilkę spokojnie posiedzieć, nie wolno mierzyć ciśnienia zaraz po wysiłku fizycznym. Łokieć należy oprzeć na płaskiej powierzchni, a przedramię uniesione w kącie prostym tak, by dłoń znajdowała się na wysokości naszego serca. Prawidłowe ciśnienie nie lubi się też oczywiście z wszelakimi używkami, w tym również uwzględnia się palenie papierosów.
Urządzenia do mierzenia ciśnienia
Jeszcze do niedawna ciśnienie mierzono głównie aparatami rtęciowymi, dzisiaj jednak zostały wyparte przez zegarowe i elektroniczne – automatyczne lub półautomatyczne. W gabinetach lekarskich najczęściej spotyka się jeszcze te zegarowe. Dla własnej wygody lepiej jednak do mierzenia ciśnienia w domowych warunkach wybrać ciśnieniomierz elektroniczny.
Dowiedz się więcej także o chorobrach wątroby u seniorów.