Kiedy przejść na emeryturę? Jak zrobić to w odpowiednim momencie?

Kiedy przejść na emeryturę?
Senior Couple.

Nie każdy wie, że miesiąc, kiedy przechodzi się na emeryturę, potrafi mieć znaczenie przy obliczaniu składek emerytalnych. Oznacza to, że jeśli zrobimy to we właściwym momencie, nasza emerytura będzie wyższa lub niższa. Wpływ na to ma mechanizm waloryzacji. Jeśli więc właśnie skończyłaś 60 rok życia lub w przypadku mężczyzn – 65 lat, poczekaj ze składem wniosku przynajmniej do lipca. Czerwiec jest najmniej opłacalnym miesiącem w tej kwestii.

Waloryzacja składek

W tym roku (2019 r.) waloryzacja składek emerytalnych wyniesie aż 9,2%, co oznacza, że od lipca nasze składki zostaną dodatkowo podniesione o tę wartość. Jeśli jeszcze nie osiągnęliśmy pełnego wieku emerytalnego, dobrym czasem na składanie wniosku jest również sierpień i wrzesień. Zapamiętajmy, kiedy przejść na emeryturę: lipiec, sierpień, wrzesień! Trzeba tutaj oczywiście brać pod uwagę, czy mamy stały dochód i nie potrzebujemy pieniędzy od razu. Jeśli żadne okoliczności życiowe nie zmuszają nas do podjęcia działań związanych z emeryturą już teraz, warto zaczekać, ponieważ taka okazja może się nie powtórzyć zbyt szybko.

Minimalna gwarantowanakiedy przejść na emeryturę?

Do uzyskania minimalnej emerytury gwarantowanej, która od marca tego roku wynosi zaledwie 1100 zł, nie wystarczy tylko osiągnięcie wieku emerytalnego. Obowiązkowy w tym przypadku jest minimalny staż pracy, który różni się w zależności od płci. Dla kobiet jest to 20 lat, a dla mężczyzn – 25. Chodzi tutaj o to, jak długo odprowadzaliśmy (sami lub poprzez naszego pracodawcę) składki do ZUS-u. Jeśli tego minimalnego stażu nie osiągnęliśmy, emerytura będzie wynosiła najprawdopodobniej jeszcze mniej niż to gwarantowane 1100 zł. Dlatego, jeśli osiągnęliśmy już wiek emerytalny, ale nadal jesteśmy zdolni do pracy, a do osiągnięcia minimalnego stażu pracy brakuje nam rok czy dwa – nie rezygnujmy z naszego zatrudnienia.

Oczywiście im dłużej pracujemy, tym większa jest kwota naszej emerytury. Podczas podejmowania decyzji, kiedy na emeryturę, trzeba brać to pod uwagę. Jeśli nasza praca przynosi nam radość, warto w niej pozostać, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego i minimalnego stażu pracy. Z każdym kolejnym rokiem wysokość emerytury będzie się coraz bardziej zwiększać. W pewnym momencie możne nawet przerosnąć nasze średnie zarobki i to jest idealny moment na to, aby zdecydować się na odpoczynek. Choć może wydawać się to nierealne, to jednak tak się dzieje! A to dzięki nowemu systemowi liczenia emerytur, który jest zdecydowanie prostszy niż w ten stary, i nagradza osoby, które pracują dłużej niż pozostałe. Wydaje się to sprawiedliwym rozwiązaniem.

Wyliczanie emerytury

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak wysoką emeryturę dostaniemy, w ZUS-ie możemy poprosić o pomoc doradcę emerytalnego. On wyliczy dla nas aktualną, realną składkę emerytalną i doradzi, kiedy przejść na emeryturę. Z pewnością pokaże również, jak może zmienić się wysokość kwoty, jeśli będziemy dalej pracować. Wyliczanie emerytury nie jest trudne, ale najlepiej zdać się na specjalistę, który weźmie pod uwagę takie kwestie jak waloryzacja czy inflacja.

Dowiedz się czy emeryci muszą płacić za abonament RTV?