Dieta lekkostrawna dla osób starszych – zasady i zalety

Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna to doskonały sposób na to, żeby zadbać o swoje zdrowie, kondycję oraz dobre samopoczucie. A wystarczy tak niewiele – trochę chęci, samozaparcia no i dobrej woli. Reszta przyjdzie z czasem.

Co to jest dieta lekkostrawna?

Na lekkostrawną dietę składają się posiłki, w których nie ma ciężkostrawnych składników. Można również powiedzieć, iż jest to po prostu lekka dieta. Trzeba pamiętać o tym, że jadłospis diety lekkostrawnej bazuje na naturalnych, nieprzetworzonych oraz we właściwy sposób przygotowanych składnikach. Jego podstawowe elementy to przede wszystkim: ryby, jogurty, jaja, młode warzywa, dojrzałe owoce, chude  mięso z indyka albo z kurczaka, oraz przyprawy. Najlepiej takie, które będą wspomagały trawienie – np. kminek, majeranek, estragon, tymianek.

Warto wiedzieć, że dieta lekkostrawna dla osób starszych bazuje przede wszystkim na gotowanych w wodzie lub na parze mięsach oraz warzywach. Nie ma tutaj miejsca na ciężkostrawne smażone, pieczone albo zapiekane potrawy. Zamiast na nich lekkostrawna dieta opiera się na kuchni lekkiej oraz jak najmniej przetworzonej. Doskonały przykład takich zdrowych i pełnych składników odżywczych dań stanowią sezonowe zupy – najlepiej na bazie chudego i esencjonalnego drobiowego rosołu. Mogą to być również tak popularne teraz zupy kremy. Oprócz nich warto jeść: duszone na parze ryby, gotowane w wodzie pierogi leniwe albo kopytka (podawane z surówką, a nie z tłustym roztopionym masłem).

Zasady diety lekkostrawnej

Kluczowy w przypadku lekkostrawnej diety jest odpowiedni dobór składników. Trzeba więc zrezygnować ze wszystkiego, co jest tłuste oraz ciężkostrawne. Nie tylko z mięsa, ale również z warzyw strączkowych oraz kapustnych. Duże ilości błonnika też nie są wskazane. Dlatego warto go przyjmować wyłącznie pod postacią: pszennego pieczywa, młodych warzyw oraz dojrzałych owoców. Oprócz tego należy również zrezygnować z ostrych przypraw oraz wszelkiego rodzaju używek.

Wszystkie posiłki lekkostrawne w ciągu całego dnia powinny mieć następujący skład:

  • 20 – 25% błonnika,
  • 50-65 % energii z węglowodanów,
  • maksymalnie 30% energii z tłuszczów – najlepiej tych pochodzenia roślinnego,
  • 12% energii z białka.

Oczywiście każdy organizm jest nieco inny. Dlatego to lekarz powinien ostatecznie zadecydować, w jaki sposób powinny zostać zbilansowane posiłki lekkostrawne. Z pewnością jednak dla wszystkich, którzy są na lekkostrawnej diecie, wskazane jest również, aby pić codziennie co najmniej półtora litra wody oraz by spożywać  w ciągu dnia kilka małych posiłków. Ruch na świeżym powietrzu też jest wskazany, bo w sposób korzystny wpływa on na perystaltykę jelit.

Zalety stosowania diety lekkostrawnej

Odpowiednio zbilansowana lekkostrawna dieta zapewnia lepsze samopoczucie oraz uczucie lekkości. Takie posiłki lekkostrawne to także doskonały sposób na to, żeby zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Oprócz tego jej stosowanie obniża np. poziom cukru we krwi. Bardzo dobrze wpływa ona również na cały przewód pokarmowy – przede wszystkim nie drażni żołądka, odciąża jelita i wątrobę. Niweluje też gastryczne dolegliwości. Uogólniając, można powiedzieć, że taki jadłospis lekkostrawny po prostu wpływa w sposób pozytywny, na poprawę stanu zdrowia każdego jej praktyka.