Zdrowa dieta u seniora – dlaczego jest tak ważna?

zdrowa dieta seniora

Z wiekiem działanie organizmu ulega zmianom. Zaczynają rozwijać się choroby wieku starczego – pojawia się ryzyko osteoporozy, chorób układu sercowo-naczyniowego, a także chorób neurodegradacyjnych, w tym choroby Parkinsona oraz Alzheimera.

Wielu schorzeniom w podeszłym wieku można zapobiegać przez odpowiednio skomponowaną dietę. Powinna ona uwzględniać indywidualną kondycję organizmu seniora, a także stanowić wsparcie w leczeniu istniejących już dolegliwości.

Zdrowa dieta w starszym wieku jest zatem bardzo istotna. Niestety, nie każdy senior ją stosuje. Może wynikać to zarówno z wieloletnich przyzwyczajeń, jak również z małej wiedzy na temat zasad zbilansowanego żywienia.

Czym powinien wyróżniać się dobry jadłospis dla seniora?

Dieta starszej osoby powinna obfitować w wartościowe składniki odżywcze, w tym między innymi w dobrej jakości węglowodany, białka, tłuszcze, a także w witaminy oraz minerały.

W diecie seniora na stałe powinny zagościć takie produkty spożywcze jak:

  • warzywa,
  • owoce,
  • nabiał i jaja,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • ryby,
  • chude mięsa,
  • oleje roślinne.

Szczególnie ważne jest unikanie produktów typu fast-food oraz garmażeryjnych, dużych ilości czerwonego mięsa, słodyczy, słonych przekąsek czy potraw przyrządzanych przez smażenie na tłuszczu.

Oczywiście, bardzo istotna jest także właściwa ilość płynów. Może być to woda niegazowana, ale również herbata, kawa, soki owocowe i warzywne, a także umiarkowane ilości wina, piwa.

Czy możliwe jest zdrowe żywienie seniorów w domu opieki?

W kontekście zdrowej diety osób starszych bardzo często pojawia się również pytanie – czy jest to możliwe w przypadku przebywania w domach opieki?

Dobra placówka z pewnością zadba o odpowiednią dietę każdego seniora. Na terenie i w okolicach Warszawy istnieją sprawdzone placówki, na przykład domy seniora Warszawa, w których bardzo istotne jest także zdrowe żywienie starszych osób. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze odpowiedniego domu opieki!