Przepis diety lekkostrawnej dla osób starszych

Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna

Osobom starszym zaleca się profilaktyczne posiłki lekkostrawne, nawet jeśli nic im nie dolega. Dieta, którą utrzymujemy całe życie, może zacząć przysparzać nam różnych problemów po osiągnięciu seniorskiego wieku – wydawałoby się, że zupełnie bez powodu.

W ciągu całego naszego życia wciąż zmienia się zapotrzebowanie organizmu na różne składniki. Oczywiście jako młodzi ludzie potrzebujemy sporej ilości kalorii w ciągu dnia, aby czuć się dobrze.

Dlaczego akurat dieta lekkostrawna?

Po 65 roku życia organizm ogólnie staje się mniej wydajny. Z wiekiem metabolizm spowalnia, a niestrawności i zaparcia mogą pojawiać się z byle powodu. Ciężkostrawna dieta dodatkowo obciąża organizm seniora, co sprawia, że zaczynają się pod jej wpływem dni gorszego samopoczucia. Wynika to z faktu, że senior po prostu nie potrzebuje otrzymywać już tak dużej ilości kalorii co dnia. Pomimo tego zapotrzebowanie na minerały i witaminy nadal utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie.

Mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne wiąże się z mniejszą potrzebą organizmu na przyjmowanie tłuszczy i węglowodanów. Jedząc więc po prostu mniej jedzenia objętościowo, nie zmieniając przy tym składników naszej diety, przyjmowalibyśmy oczywiście mniej tłuszczy i węglowodanów, ale również mniej witamin i minerałów, co mija się z celem. Nie o wielkość posiłków więc tutaj chodzi, ale o jakość produktów oraz sposób przyrządzania dań.

Dieta lekkostrawna – produkty

Zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzny po 65 roku życia wynosi od 1700 do 2200 kalorii (w zależności od masy ciała), natomiast u kobiet w tym samym wieku – jeszcze mniej i to nawet o 300 kalorii. Biorąc jednak pod uwagę, że lekka dieta seniora powinna składać się przede wszystkim z produktów lekkostrawnych, jedzenia objętościowo na talerzu będzie znajdować się więcej niż w przypadku młodego mężczyzny o zapotrzebowaniu dziennym na 2400 kalorii, którego posiłki bogate są w białko i węglowodany. Po prostu na tych dwóch talerzach będą znajdować się innego rodzaju produkty.

Co to właściwie znaczy „lekkostrawne produkty”? W przypadku diety seniora mówimy tutaj przede wszystkim o produktach ubogich w tłuszcze nasycone, bogate w błonnik, które są przyrządzane, jeśli w ogóle, na wodzie lub na parze (ewentualnie pieczone bez tłuszczu w piecu). Głownie są to warzywa i owoce, ale oczywiście nie samymi roślinami człowiek żyje. Głównym źródłem węglowodanów i białka w takiej diecie jest chudy nabiał (jogurt, maślanka, biały ser), jajko gotowane na miękko oraz ryby i chude mięso (kurczak, indyk, ewentualnie cielęcina).

Jadłospis diety lekkostrawnej

Przykładowa dieta lekkostrawna – jadłospis:

Śniadanie: pieczywo białe (przekrojona bułka lub dwie kromki chleba) z masłem, plastrami wędliny z indyka lub kurczaka oraz naszym ulubionym warzywem (pomidor, ogórek, sałata).

Drugie śniadanie: kasza manna na wodzie z owocami, jakie lubimy.

Obiad lekkostrawny w kompozycji typu:

  • ryba / chude mięso ok. 200 g;
  • wybrane warzywa przyrządzane w wodzie lub na parze (bez ograniczeń);
  • ziemniaki / kasza / ryż ok. 150 g.

Podwieczorek: opakowanie naturalnego jogurtu.

Kolacja: zupa-krem z warzyw.

Dowiedz się także jak schudnąć w starszym wieku.