Dieta lekkostrawna dla osób starszych – zasady i zalety

Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna jest polecana przez wszystkich lekarzy w zasadzie przy większości problemów ze zdrowiem, szczególnie jeśli dotyczą one układu pokarmowego. Jej zalety są nieocenione.

Wykorzystywana jest także przy rekonwalescencji pooperacyjnej, a poza tym stosowanie diety lekkostrawnej to świetna profilaktyka zdrowotna.

Zalety diety lekkostrawnej

Do zalet diety lekkostrawnej trzeba zaliczyć przede wszystkim lepsze samopoczucie, przeminięcie zaparć i biegunek czy bólów brzucha. Dodatkową zaletą poboczną jest obniżenie wagi bez efektu jojo przy jednoczesnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Lekkostrawna dieta — zasady

Co to jest dieta lekkostrawna? Przede wszystkim lekka dieta to właściwe przyrządzanie potraw — posiłki lekkostrawne. To oznacza, że trzeba zrezygnować ze smażenia. Przy przygotowywaniu posiłków wykorzystuje się minimalną ilość tłuszczu, maksymalnie do 30 gramów na dobę. Pozostałe sposoby przygotowywania jedzenia to gotowanie (w wodzie, na parze) oraz duszenie i pieczenie bez tłuszczu.

Duże znaczenie ma również nie tylko to, co jemy, ale i jak i ile jemy. Ważne jest to, aby spożywać posiłki często i w małych ilościach. Dla niektórych może być to nie lada wyzwanie, aby jeść aż pięć posiłków dziennie. Nie powinno się przyjmować posiłku zaraz przed snem. Dajmy odpocząć naszemu układowi pokarmowemu i kolację zjedzmy dwie godziny przed położeniem się spać.

Dieta lekkostrawna — co jeść?

Unikać należy ciemnego chleba (żytniego, razowego), otrębów i grubych kasz oraz makaronów. Jajka spożywać można w każdej postaci poza tymi gotowanymi na twardo. Oczywiście należy unikać tłustego mięsa (w tym wędlin) i ryb. Z chudego mięsa najlepiej wybierać kurczaka, indyka lub cielęcinę, a z chudych ryb dorsza, sandacza czy pstrąga. Zamiast serów żółtych czy pleśniowych lepiej sięgnąć po ser biały, kefir, mleko czy jogurt.

Co do warzyw i owoców prościej będzie wskazać produkty, których nie należy jeść niż te, które można.

Z warzyw powinno się unikać cebuli, szczypioru i czosnku oraz nasion roślin strączkowych, a oprócz tego wszelkich warzyw kapustnych, ogórków, rzodkiewek, kukurydzy, kalarepy i rzepy. Pamiętajmy także, aby warzywa były odpowiednio przyrządzone, co oznacza, że powinny być spożywane gotowane lub duszone, a nie na surowo, marynowane, konserwowane, smażone czy podawane z majonezem. Z owoców z kolei unikać należy daktyli, czereśni, śliwek, gruszek i agrestu. Dobrym pomysłem będzie też niespożywanie orzechów.

Oczywiście nie wolno jeść słodyczy i deserów ani pić napojów słodzonych, gazowanych, alkoholowych, unikać herbaty, kawy i kakao, szczególnie “mocnych”. Zrezygnować dobrze też z ostrych przypraw, do których zalicza się również, uwielbiany przez wielu, pieprz, a także: chilli, ostra papryka, musztarda, ocet, gorczyca czy nawet ziele angielskie.

Co jeść przed kolonoskopią?

Siedem dni przed badaniem najlepiej stosować dietę lekkostrawną, tak jak została ona opisana powyżej. Na trzy dni przed kolonoskopią zrezygnujmy z wszelkich produktów, które zawierają pestki lub ziarna. Na dwa dni przed – dieta półpłynna, podczas której zrezygnujemy całkowicie z warzyw i owoców. Dzień przed tylko płyny.