Jak zacząć stosować dietę lekkostrawną?

Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna jest polecana profilaktycznie osobom starszym. Wiąże się to ze zmianami w organizmie, jakie zachodzą po 60 roku życia. Metabolizm zwalnia, zmniejsza się wydzielanie śliny i enzymów trawiennych, a zęby stają się osłabione, natomiast kosmki jelita cienkiego kosmki są mniej zdolne do wchłaniania cennych substancji odżywczych.

Stosowanie diety lekkostrawnej może pomóc na dłużej zachować zdrowie. To również dieta regeneracyjna, która pomaga szybciej wrócić do zdrowia na przykład po operacji.

Zasady diety lekkostrawnej

Typowy jadłospis na dzień powinien zawierać średnio 1850 kcal, w tym powinno znaleźć się aż 500 g warzyw i owoców (200 g tych, które dostarczają witaminy C i 150 g z beta-karotenem). W ramach diety lekkostrawnej powinno się jeść pięć posiłków dziennie co 3-4 godziny.

Dieta lekkostrawna głównie polega na unikaniu produktów, które mogłyby podrażnić układ trawienny i doprowadzić do niestrawności. Wszystkie pozostałe produkty najlepiej gotować na parze, blendować lub ścierać na tarce. Wskazane jest jedzenie potraw typu zupy-kremy czy różnego rodzaju kaszki. Wykluczone jest spożywanie dań smażonych, tłustych, wysoko przetworzonych, wędzonych i w niektórych przypadkach surowych (na przykład surowe warzywa bywają ciężkostrawne). Należy zadbać o maksymalną ilość warzyw i owoców w diecie, aby dostarczyć organizmowi dużą ilość witamin i minerałów. Ze względu na trudność w trawieniu pektyny, która obecna jest na przykład w skórce od jabłka, warzywa i owoce najlepiej w miarę możliwości obierać ze skórki.

Co jeść podczas stosowania diety lekkostrawnej?

Dieta lekkostrawna zakłada jedzenie chudego mięsa i chudych ryb, a także unikania gruboziarnistych chlebów oraz brązowego ryżu. Najlepiej jeść chleb pszenny, można jeść ziemniaki, biały ryż, lekką kaszę. Rośliny strączkowe są zabronione, ponieważ podczas ich trawienia wydzielają się nadmierne ilości gazów, co może doprowadzić do niestrawności. Mają dużo błonnika, który również jest niewskazany.

Dieta lekkostrawna wyklucza stosowanie ostrych przypraw, jak pieprz, imbir, ale także czosnek i cebula. Należy również wykluczyć nadmierne ilości soli oraz cukru (słodyczy należy całkowicie unikać). Nabiał można spożywać, jednak raczej powinno się skłaniać ku mleku przetworzonemu o niskiej zawartości tłuszczu – jogurty, maślanki, kefiry. Wyklucza się picie napojów gazowanych i słodzonych, mocnej herbaty czy kawy. Alkohol i inne używki również nie są oczywiście wskazane.

Dieta lekkostrawna – przykładowy jadłospis

Do każdego posiłku zalecana jest szklanka wody (albo dwie – w zależności od potrzeb).
Śniadanie: dwie kromki chleba pszennego, masło 5 g, pomidor i ogórek – po jeden, dwa plasterki, herbata lekka bez cukru,
Drugie śniadanie: duże jabłko blanszowane,
Obiad: 150 g kurczaka gotowanego na parze, 120 g buraczków bez cebuli, lekko przyprawionych dla smaku, 150 g ryżu białego gotowanego bez soli,
Podwieczorek: 300 ml zupy-krem, na przykład z brokułów,
Kolacja: 150 ml jogurtu naturalnego.