Zimowe buty górskie dla seniora – o czym należy pamiętać przy ich wyborze?

zimowe buty górskie dla seniora

Buty to podstawowy sprzęt niezbędny do komfortowego poruszania się. Odpowiadają za amortyzację, chronią stopę przed kontaktem z nieodpowiednim podłożem oraz warunkami atmosferycznymi, stabilizują pracę mięśni i ścięgien, pomagają utrzymać równowagę. Szczególnie ważne jest odpowiednie dobranie ich podczas przygotowań osoby starszej do pieszych wędrówek górskich. Jakie wymagania musi spełniać obuwie seniora, aby nie było problemem lecz wsparciem w zimowych wyprawach na szlak? 

Aktywnie przez jesień życia – dzięki wygodnym butom

Wbrew powszechnej opinii, podróże nie muszą być ograniczone wiekiem, a ilość wolnego czasu, jaką oferuje czas emerytury zachęca do korzystania z życia w pełnym wymiarze. Jest to wspaniały moment na rozwijanie pasji oraz odwiedzanie miejsc, na zobaczenie których wcześniej nie było czasu. Również z medycznego punktu widzenia zalecana jest aktywność seniorów, ponieważ pomaga im dłużej pozostać w dobrym zdrowiu i jednocześnie bezpośrednio poprawia jakość życia.

Górskie wędrówki zimą to wyjątkowe wyzwanie dla osób starszych – wcześniej wymagające warunki są dodatkowo utrudnione przez śniegi i niskie temperatury. Obuwie, które ma być elementem wyposażenia podczas takiej wyprawy koniecznie powinno być zakupione w profesjonalnym sklepie, który zajmuje się dystrybucją sprzętu i odzieży dedykowanych tego rodzaju aktywnościom. Oczywiście istnieją punkty stacjonarne, jednak wcześniej można zapoznać się z asortymentem lub poszukać odpowiedniego modelu na stronach internetowych, jak np. https://e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html. Jednakże w przypadku osób starszych, poziom wymagań, które zimowe obuwie górskie powinno spełniać, znacząco się podnosi. Jakie konkretne cechy powinna posiadać idealna para?

Czym kierować się przy zakupie butów w góry: edycja zimowa

Podobnie jak w przypadku pozostałych piechurów, obuwie seniora musi być doskonale dobrane rozmiarem. W sytuacji gdy mówmy o przygotowaniu do zimy, buty powinny być o pół rozmiaru większe, aby mogła się w nich zmieścić dodatkowa para skarpet. Stopy wyjątkowo łatwo się wychładzają, szczególnie jeśli amator górskich spacerów ma problemy z krążeniem. Pomoże to również w przypadku osób, których stopy mają skłonności do opuchlizny – większe obuwie nie będzie zbytnio uciskało tkanek miękkich i pozwoli kontynuować wędrówkę.

Ponad to, obuwie powinno maksymalnie stabilizować pozycję przy minimalnym ograniczeniu ruchu. Podczas gdy osoby młodsze lepiej reagują na przypadkowe potknięcia, a o takie nietrudno na oblodzonych ścieżkach, upadek dla osoby starszej może skończyć się o wiele poważniejszymi konsekwencjami. Wysokość cholewki musi zostać dobrana indywidualnie, ponieważ zależy od anatomii, poziomu aktywności i rodzaju trasy. Należy porównać i wziąć pod uwagę obie opcje, np. tutaj – https://sklep.jack-wolfskin.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html. Jednocześnie buty nie mogą być zbyt ciężkie, ponieważ dodatkowe kilkaset gram na nogach może znacząco wpłynąć na poziom zmęczenia.

Dodatkowe ułatwienia w butach dla seniora

Warto zwrócić uwagę na buty w góry, które mają opcję sznurowania na gumce lub możliwość zainstalowania takiej. Dzięki temu osoba starsza nie będzie musiała martwić się rozwiązującymi się sznurówkami ani zbyt często nachylać. Obuwie koniecznie powinno posiadać membranę, która pozwoli stopie oddychać i jednocześnie ochroni przed wpływem wilgoci z zewnątrz.