Jak sprawdzić, do kogo należy numer telefonu komórkowego?

Jak sprawdzić numer telefonu komórkowego
Jak sprawdzić numer telefonu komórkowego

Szpiegiem być nie jest łatwo, to profesja zarezerwowana dla nielicznych posiadających odpowiednie predyspozycje, umiejętności czy wiedzę. Jednak w życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, gdy chcemy coś lub kogoś wyśledzić. Mimo że nie mamy dostępu do technik używanych przez szpiegów, to jednak trochę narzędzi, jak się okazuje, mamy pod ręką. Aby sprawdzić, do kogo należy numer telefonu komórkowego wystarczy prześledzić skrupulatne, chociażby internet.

Kto wykręcił nam numer?

Często rozważamy, czy odebrać, czy oddzwaniać, gdy widzimy nieznany nam numer. Ktoś by zapytał, co to za dylemat? Przecież oddzwonienie czy odebranie nic nie kosztuje. Jednak nie dalej niż kilka miesięcy temu pisano w prasie o zagranicznych połączeniach, jakie wykonywane były do wielu osób w godzinach nocnych, w wyniku czego traciły one kilkaset czy kilka tysięcy złotych. Z innym problemem spotykały się osoby odbierające numer zastrzeżony, co, jak się potem okazywało, wiązało się z pobraniem opłaty za sam fakt odebrania. Są to przeważnie sytuacje do wyjaśnienia z naszą siecią komórkowa, ale jednak nieprzyjemne same w sobie. Inne osoby najzwyczajniej w świecie mogą mieć problem z asertywnym odmawianiem natrętnym telemarketerom, a być może jeszcze ulegną i kupią coś, czego nie potrzebują i też w ten sposób stracą pieniądze. Warto zatem zastanowić się, czy wszystkie numery odbierać lub pod wszystkie oddzwaniać bez sprawdzenia wcześniej, czy może istnieją jakieś informacje na temat posiadacza takiego numeru.

Jak sprawdzić do kogo należy numer telefonu komórkowego?

W internecie znajdziemy sporą ilość stron oferujących możliwość wpisania wątpliwego numeru i wyszukania opinii innych osób na jego temat. Przeważnie tam jednak znajdziemy numery call center opisywane, jako natrętne i niepożądane. Jednak wiele numerów pozostaje anonimowych. Choć poszukujemy informacji, to nie możemy nic na ich temat znaleźć. Tym trudniej może teraz być, że obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych. Na rynku dostępnych jest kilka aplikacji, które możemy zainstalować na naszym telefonie, które dysponują bazami nawet kilku miliardów numerów telefonów. Żeby sprawdzić numer, należy, oprócz zainstalowania takiej aplikacji, zalogować się na swoim koncie na Google lub Microsoft i wpisać szukany numer.

Jeśli jest on w bazie, otrzymamy informacje na ten temat. Do takich aplikacji zalicza się Whoscall, CIA czy Caller ID. Jednak według specjalistów z branży, najlepszą aplikacją jest Truecaller, która jeśli jesteśmy na stałe połączeni z internetem, pozwala na identyfikowanie połączeń bieżących i od razu informowanie nas, jeśli tylko połączenie rozpoznawane jest jako niebezpieczne. Dzięki temu możemy podjąć decyzję o tym czy odebrać, czy nie, mając już jakąś wiedzę, na temat dzwoniącego. Ta aplikacja oceniana jest też, jako posiadająca największą bazę danych, jeśli chodzi o numery telefonów. Truecaller to też druga aplikacja do zarządzania SMS-ami, bo i taką drogą komunikują się z nami przedstawiciele różnych firm, często niestety nieuczciwych.

Programów służących identyfikacji dzwoniącego numeru jest znacznie więcej. Niektóre oferują większy zakres informacje niż tylko poziom bezpieczeństwa danego połączenia, pozwalają na blokowanie wszystkich zgromadzonych w bazie spamerów. Można też zablokować numery zagraniczne. Ważne, by wybrać taką aplikację, która poradzi sobie z polskimi numerami. Pod tym względem na pewno nie zawiedzie Truecaller, która ze wszystkich programów tego typu dysponuje największą bazą numerów. Jedno jest pewne, warto taki program w swoim telefonie mieć.