Jak przygotować ołtarz na Boże Ciało?

Masaż dla seniora

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to nazwa święta znanego również jako Boże Ciało. Zostało ustanowione świętem kościelnym w 1317 roku. W Polsce obchodzi się je od 1320 roku, co ustanowił biskup Nankier.

Obchodom tego święta towarzyszy procesja na ulicach zlokalizowanych w pobliżu kościołów. Procesja taka podąża śladem czterech ołtarzy, przy których odczytywane są konkretne fragmenty Ewangelii. Dzięki temu obrzędowi wierni dają wyraz temu, że chcą, by Bóg ich prowadził. W jaki sposób przygotowuje się taki ołtarz?

Ołtarze kwiatami dekorowane

Boże Ciało to ruchome święto, które wraz z następującymi po nim ośmioma dniami ma przybliżyć wyznawcom kościoła katolickiego różne sposoby, w jakich Chrystus obecny jest w Eucharystii. Ołtarze w czasie procesji nawiązują do różnych Ewangelii. Po dotarciu do pierwszego ołtarza odczytywana jest Ewangelia wg św. Mateusza o ostatniej wieczerzy. Nawiązuje się w ten sposób do ustanowienia przez Jezusa Eucharystii.

Drugi ołtarz odnosi się do Ewangelii wg św. Marka na temat rozmnożenia chleba. Eucharystia przedstawiana tu jest jako pokarm, dzięki któremu możemy wzrastać duchowo w bliskiej obecności Boga. Przy trzecim ołtarzu odczytywany jest fragment Ewangelii wg św. Łukasza o zaproszeniu na ucztę. Tu Eucharystia pokazywana jest jako obietnica nieśmiertelności. Ostatni ołtarz to fragment Ewangelii św. Jana na temat sakramentu zjednoczenia. Jak wyglądają takie ołtarze i jak się je przygotowuje?

Ołtarze kwiatami dekorowane

W Boże Ciało najpiękniej prezentują się ołtarze budowane pod gołym niebem, które coraz rzadziej można spotkać w większych miastach, a na wsiach najczęściej. Zielone drzewka i kolorowe kwiaty mogą wtedy zdobić całe ulice, a nie tylko ołtarze. Częstym elementem są też zdobione dywany, obrusy, białe baldachimy, które stanowią tło dla złotych krzyży, portretów świętych, posążków. Ołtarze bogato zdobione są bukietami kwiatów, które mogą stanąć na ołtarzu zarówno w wazonach, jak i w formie wiszących stroików. Częstym elementem są też figurki białych gołębi oraz okazałe świece. Zdecydowanie największe wrażenie robi jednak zieleń, drzewka czy wyściełane przed ołtarzem gałązki sosnowe. Wszystko to pięknie komponuje się z porą roku, w czasie której świętuje się Boże Ciało. Czy to skomplikowane przygotować taki ołtarz?

Cenne ołtarze

Trzeba wiedzieć, że za wykonanie ołtarzy przez firmy zewnętrzne trzeba niemało zapłacić. Za średni ołtarz będzie to cena 3 tys. zł. Takie ołtarze z reguły są sprzedawane w częściach do samodzielnego montażu i to one często zdobią teren parafii. Jeśli chcemy zrobić ołtarz ogromnych rozmiarów, wymagający konstrukcji może ma to sens, jednak większość ołtarzy nie przyjmuje dużych rozmiarów i wydaje się, że można je wykonać samemu. Wystarczy odpowiednio wcześniej przygotować wszystkie elementy, z których chcemy, by ołtarz się składał. Można skorzystać z pleksi lub drewnianych tablic, na których umieści się emblematy eucharystyczne.

Do tego obrazy, wstążki dekoracyjne, wazony na świeżo cięte kwiaty. Można skorzystać z drewnianego stołu czy drewnianej konstrukcji na podwyższeniu, którą wyłożymy białym obrusem. Po bokach warto ustawić świeczniki, a w nich świece. Podłoże pod ołtarzem można wyłożyć dekoracyjnymi dywanem. Jeśli chcielibyśmy urządzić sobie ołtarz okienny, można dodatkowo skorzystać z białych zasłon. Przede wszystkim ważne, by umieścić w nim motyw eucharystyczny dający jasno do zrozumienia, że witamy i przyjmujemy Chrystusa, który przechodzi obok naszego domu.