Siłownia czy fitness? Co wybrać?

Rozważania dotyczące wyboru aktywności sportowej w dużym stopniu zależą od naszych upodobań. Niektórzy wzbraniają się przed bieganiem, ale doskonale odnajdują się na rowerze czy tenisie, inni preferują tylko gry zespołowe, a jeszcze inni jazdę konną. Jednak czasem, gdy poszukujemy aktywności nastawionej na konkretny cel, zaczynamy poszukiwać opinii specjalistów.

I dobrze, bo może się okazać, że odmienne rodzaje ćwiczeń będą dla nas odpowiednie w zależności od tego, czy chcemy schudnąć, wyrzeźbić ciało, nabrać masy mięśniowej czy poprawić kondycję. Jak wybrać między siłownią a fitnessem?

Najważniejsze to zacząć

Jeśli nigdy nie korzystaliśmy z siłowni ani zajęć fitness, tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować jednego i drugiego, bo być może zdecydujemy się na takim połączeniu pozostać. Każda z tych opcji przyniesie wiele korzyści dla naszego ciała. Fitness to szersze pojęcie w stosunku do siłowni, obejmuje bowiem szereg zajęć ruchowych ogólnorozwojowych, jak i tanecznych czy takich z użyciem przyrządów sportowych.

W zależności od potrzeb możemy więc wybrać stretching, aerobik, pilates, tai-chi, spinning czy sporo jeszcze innych form aktywności. Fitness to nie tylko dbanie o sprawność ciała, ale też dobre nawyki żywieniowe, pozytywny stan umysłu, ograniczenie stresu i dbanie o odpowiednie proporcje w zakresie różnych obszarów w życiu. Ogólnie można powiedzieć, że chodzi tu o polepszenie zdrowia, a tym samym jakości życia. Zdecydowanie częściej zajęcia tego typu wybierane są przez kobiety. Tym młodszym najbardziej chodzi o aspekty wizualne sylwetki, tym starszym o dobre samopoczucie, wewnętrzną harmonię, pozbycie się negatywnych emocji i zdrowie. Czego natomiast szukamy na siłowni?

Mięśnie prawdę powiedzą

Nasze mięśnie na skutek różnych czynników mogą być w kiepskiej kondycji. Brak ruchu, siedzący tryb życia, stan po operacjach czy otyłość sprawiają, że niezbędne może być ich wzmocnienie. Czasem nawet nie wiemy, że częste kontuzje, dolegliwości bólowe wynikają właśnie ze słabych mięśni, które nie są w stanie utrzymać stabilności ciała. W takich sytuacjach warto skierować swoje kroki na siłownię. Możemy tam poprawić wydolność całego organizmu poprzez ćwiczenia cardio spalające równomiernie tłuszcz z całego organizmu, ale możemy też intensywniej zająć się konkretnymi partiami ciała. Wtedy też spalamy kalorie, ale modelujemy jednocześnie konkretną część ciała, np. brzuch, ramiona, pośladki.

Zdaniem naukowców ludzie między 50 a 70 r.ż. ludzie tracą aż 30% siły mięśniowej. Dlatego siłownia będzie odpowiednim miejscem dla seniorów, by proces ten jak najbardziej ograniczać. Sedno tkwi w regularności ćwiczeń. Trening z obciążeniami na siłowni odbywający się 3 razy w tygodniu nie tylko zwiększy masę mięśniową, ale też wzmocni kości i więzadła przyczyniając się do zachowania mocnego i stabilnego ciała.

Co wybrać?

Siłownia czy fitness? Najlepiej zacząć od wizyty u lekarza, który przeanalizuje nasze wyniki badań oraz ogólny stan organizmu. Jeśli borykamy się ze zwyrodnieniami, może okazać się, że niektóre ćwiczenia nie są dla nas. Gdy już będzie wiadomo, jakie są wskazania i przeciwwskazania do aktywności ruchowej, wtedy wybrany trener może rozpisać nam plan treningowy, który może uwzględniać zarówno siłownię, jak i zajęcia grupowe. Najważniejsze to uwzględnienie możliwości i ograniczeń seniora, który bardziej narażony jest na urazy w przypadku przeforsowania czy nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń. Odczuwanie bólu podczas ćwiczeń jest wskazaniem do jego zaprzestania i zmiany na inne ćwiczenie.