Masaż dla seniora – zalecenia i przeciwwskazania

Masaż dla seniora

Masaż tajski uznawany jest za jedną z najlepszych rzeczy, jaka może spotkać człowieka w Tajlandii. Jest tak dlatego, że niemal natychmiast widać i czuć w ciele jego rezultaty.  Skrywa się za tym kilka tysięcy lat historii i wiedza, jak doprowadzić umysł, ciało i duszę do harmonii.

Leczniczo wpływa on na układ limfatyczny i krążenia, bóle stawów, kręgosłupa czy mięśni. Czy ten rodzaj masażu zalecany jest seniorom? Jakie rodzaje masażu są najbardziej odpowiednie dla osób starszych i jakie schorzenia są przeciwwskazaniem do korzystania z masażu?

Masaż, ale nie tylko

Dolegliwości bólowe osób starszych to często konieczność stałego zaprzyjaźnienia się z farmakoterapią oraz fizjoterapią. Jak wiedzą bywalcy sanatoriów, zabiegi lecznicze z obszaru fizjoterapii to bardzo szeroki temat. Osoby starsze znacznie częściej sięgają po masaże lecznicze niż relaksacyjne, sportowe czy modelujące sylwetkę. Problemy z układem szkieletowym, mięśniowym, krążeniowym czy nerwowym, a także stany po operacjach, endoprotezy, to wszystko sprawia, że często sięga się po pomoc specjalistów.

Na pierwszym miejscu rehabilitanci stawiają na ćwiczenia poprawiające wydolność krążeniową i oddechową oraz wytrzymałość mięśni i stawów. Dlatego sięga się po ćwiczenia aerobowe, pływanie, marsz, rower czy aerobik. Ćwiczenia oporowe z obciążeniami też coraz częściej włączone są do rehabilitacji osób starszych, wywołując wzmocnienie osłabionych mięśni. Jakie zastosowanie będą miały masaże?

Masaż dobry dla seniora – czyli jaki?

Masaż dla osoby starszej w przypadku istniejących dolegliwości bólowych, zwyrodnień, ograniczeń ruchowych, powinien oddziaływać dogłębnie na tkanki w sposób leczniczy. Dlatego najczęściej wybierany jest masaż leczniczy, który poprawia przepływ krwi i odżywczych związków do tych partii ciała, które doskwierają. Bóle kręgosłupa, mięśni, stawów dzięki masażom leczniczym ulegną redukcji. Zmniejszy się też napięcie mięśniowe, przyspieszy regeneracja tkanek i mięśni, zredukują się obrzęki, szybciej wchłaniają się krwiaki pourazowe. Czy masaż przeznaczony dla osób starszych różni się od innych masaży?

Masaż geriatryczny – co to takiego?

Przede wszystkim wykorzystanie masażu w rehabilitacji osób starszych powinno być skonsultowane z lekarzem. Masaż taki głównie bazuje na takich technikach jak rozcieranie, wyciskanie, wibracja czy ugniataniu. To, czy masaż będzie bardziej odprężający, czy intensywny zależy od celu, jaki chce się uzyskać.

Szybki i intensywny zabieg będzie konieczny wtedy, gdy osoba wymaga pionizacji, a tym samym mobilizacji mięśni do wysiłku. Intensywny masaż będzie wskazany również tam, gdzie konieczne jest pobudzenie krążenia, redukcja obrzęków, natomiast łagodniejsze ruchy odprężające masażu będą zalecane choćby w przypadku bezsenności, stanów nerwicowych czy lękowych. Masaż geriatryczny powinien zawsze być dostosowany do możliwości, ograniczeń i schorzeń osoby starszej, dlatego zawsze powinien być poprzedzony wnikliwym wywiadem medycznym. Może bowiem okazać się, że masaż nie będzie wskazany dla danej osoby.

Przeciwwskazania do stosowania masażu u seniorów

Oferta egzotycznego masażu tajskiego jest jak najbardziej przeznaczona również dla seniorów. Techniki uciskowe są tu jednak łagodniejsze, dzięki czemu można połączyć efekt masażu leczniczego i relaksacyjnego. Istnieją jednak przeciwwskazania do masażu, które należy wykluczyć, nim senior uda się na masaż nie tylko tajski, ale każdą inną jego formę. Będą to przede wszystkim schorzenia nowotworowe, nieleczone nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi czy wady serca, które na dany moment są niewyrównane.

Oprócz tego problemy skórne typu łuszczyca, owrzodzenia, rany na skórze, gorączka, zakażenia wirusowe czy bakteryjne wymagają najpierw wyleczenia, zanim będzie można wykonać masaż.