Senior za kółkiem

Samodzielne prowadzenia samochodu to nie tylko ogromna wygoda, ale także poczucie niezależności i swobody. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie, by tę możliwość utracić. Trzeba jednak mieć świadomość, że wraz z wiekiem prowadzenie samochodu może stawać się nie tylko coraz trudniejsze, ale także mniej bezpieczne.

Pomimo powszechnie panującej opinii kierowcy samochodów, którzy ukończyli 60 rok życia wcale nie są sprawcami lub też uczestnikami wypadków drogowych w większym stopni niż osoby młodsze.

Według danych policji seniorzy mają udział w zaledwie kilku procentach zdarzeń drogowych. Mimo to, nie ulega wątpliwości, że pojawienie się na drodze pojazdu kierowanego przez osobę 60 letnią może stanowić dodatkowe zagrożenie. Wynika to przede wszystkich z trzech podstawowych powodów:

  • seniorzy z reguły rzadko korzystają z auta jako kierowcy, co skutkuje brakiem nawyków i doświadczenia potrzebnego do płynnej i bezpiecznej jazdy,
  • wraz z wiekiem wydłuża się czas reakcji, co oznacza że u osób po 65 rośnie on z 0,8s do nawet 2s. Taki wzrost powoduje, że przy prędkości 50km/h droga hamowania jest dłuższa nawet o 15 metrów,
  • proces starzenia się organizmu powoduje, że zawęża się kąt widzenia, co z kolei znacząco obniża bezpieczeństwo jazdy.

Podstawą bezpieczeństwa na drodze jest świadomość własnych możliwości oraz narzuconych przez trasę warunków. Tym samym nie warto przejmować się opiniami innych, tylko korzystać z samochodu tak, by samemu czuć się bezpiecznie i nie stwarzać zagrożenia dla innych. Niższa prędkość, drogi o mniejszym natężeniu ruchu, a także wsparcie pasażera będą najlepszą gwarancją spokojnej jazdy dla każdego seniora.