Rekordowy II kwartał 2022 r. na rynku hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii

United Kingdom real estate concept. Man and woman holding miniature house in hands. Citizenship theme and national flag on background.

W II kwartale 2022 roku na hipotekę odwróconą w Wielkiej Brytanii zdecydowało się 12 485 osób – tak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Equity Release Council, czyli brytyjską organizację zrzeszającą podmioty działające na rynku hipoteki odwróconej w tym kraju.[1] Liczba nowych umów zawartych w II kwartale 2022 roku wzrosła o 26 proc. względem analogicznego okresu 2021 roku. Oznacza to, że na Wyspach, w każdym dniu roboczym, podpisuje się średnio 205 nowych umów hipoteki odwróconej.

Ponad 12 tys. brytyjskich seniorów skorzystało z hipoteki odwróconej w II kwartale 2022 r.

Brytyjski rynek hipoteki odwróconej rozwija się od ponad 30 lat, a liczba różnych rozwiązań oferowanych seniorom oraz usługodawców działających w branży jest bardzo duża. Tylko między kwietniem a czerwcem tego roku nowe kontrakty podpisało ponad 12 tys. osób uwalniając w ten sposób 1,6 mld funtów zamrożonych w nieruchomościach.[2]

– Fakt, że setki właścicieli domów każdego dnia decydują się na uwolnienie kapitału zamrożonego w nieruchomości i korzystają ze szczegółowych porad finansowych oraz prawnych, by wybrać najlepsze rozwiązanie, jest dużym postępem od czasów, gdy rynek hipoteki odwróconej uważany był za słabo rozwiniętą niszę, a nie główną opcję, którą stał się po latach – mówi David Burrowes, przewodniczący Equity Release Council. Dodaje, że świadczenia pieniężne pochodzące z hipoteki odwróconej pozwalają seniorom ustabilizować swoją sytuację finansową, a niejednokrotnie spłacić zadłużenie. Duża część emerytów, dzięki pozyskanym środkom, chce wesprzeć finansowo najbliższych.

Wielka Brytania, USA i Australia – najbardziej rozwiniętymi rynkami hipoteki odwróconej

Warto przypomnieć, że Wielka Brytania, obok USA, czy Australii jest jednym z najbardziej rozwiniętych rynków hipoteki odwróconej na świecie. Z raportu „Global Equity Release Roundtable 2020” przygotowanego przez Ernst & Young oraz European Pensions and Property Asset Release Group (EPPARG) wynika, że w Anglii usługa jest dostępna już dla osób w wieku 55+, a najczęściej spotykanym rozwiązaniem finansowym jest odwrócony kredyt hipoteczny. Analizy opublikowane w raporcie wskazują, że za 10 lat roczny wolumen przekroczy w Wielkiej Brytanii 13 mld dolarów, co oznacza, że Brytyjczycy będą sprzedawać – tylko w ciągu jednego roku – odwrócone kredyty hipoteczne o takiej wartości.[3]

Z ciekawostek na temat specyfiki rynku brytyjskiego, w II kwartale 2022 roku najpopularniejszym wariantem hipoteki odwróconej, na który decydowali się seniorzy była jednorazowa duża wypłata (tzw. ryczałt), która stanowiła aż 54 proc. wszystkich zawartych umów. W stosunku do I kwartału 2022 roku nastąpił wzrost udziału ryczałtów o 8 punktów procentowych.

A gdzie jest Polska na światowej mapie hipoteki odwróconej?

– W najbardziej rozwiniętych krajach hipoteka odwrócona funkcjonuje od ponad trzydziestu lat, ale dynamiczny rozwój rozpoczął się w 2002 roku. Kluczową rolę w tym procesie odegrał dostęp do odpowiedniego, długoterminowego finansowania, wzrost standardów oferowania usługi i reputacji usługodawców. Polski rynek, jeśli przyjrzymy mu się przez pryzmat globalny, wciąż jest rynkiem młodym, raczkującym, czekającym, a wręcz domagającym się stosownych regulacji prawnych. Brak odpowiedniej ustawy rządowej obejmującej, w sposób kompleksowy, cały rynek i wszystkie podmioty na nim działające, stanowi jeden z „hamulców” blokujących rozwój branży – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, który jednocześnie pełni funkcję Członka Zarządu EPPARG, organizacji zrzeszających największych usługodawców z całej Europy.

– W Wielkiej Brytanii długoterminowe, dopasowane finansowanie od lat było fundamentem rozwoju atrakcyjnego i bezpiecznego dla seniorów produktu. Po jakimś czasie pojawiła się idea, by podobne finansowanie, które z sukcesem stymulowało rozwój branży brytyjskiej, przeszczepić na pozostałe rynki europejskie. To właśnie się dzieje i powinno wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności produktu oferowanego między innymi polskim seniorom – podsumowuje Majkowski.

 


[1] Dane za II kw. 2022 roku, dotyczące rynku hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii, Equity Release Council.
Szczegóły: https://www.equityreleasecouncil.com/news/q2-2022-equity-release-market-statistics/

[2] Tamże.

[3] Raport „Global Equity Release Roundtable 2020”, przygotowany przez EY i EPPARG, opublikowany 28.01.2021.
Link: http://epparg.org/news/global-equity-release-market-forecast-to-more-than-treble-by-2031/