„Lekcja miłości” – premiera nagradzanego filmu dokumentalnego w HBO

Lekcja miłości - film dokumentalny

Lekcja miłości to najnowszy polski film dokumentalny HBO Europe opowiadający o odwadze, miłości i pasji. Barwną bohaterką filmu jest Jola – kobieta, która po 45 latach małżeństwa znajduje w sobie siłę, żeby odejść od toksycznego męża, zacząć życie od nowa i cieszyć się każdą jego chwilą. Telewizyjna premiera dokumentu Lekcja miłości odbędzie się 4 października w HBO. W internecie film ten można będzie obejrzeć za pośrednictwem serwisu HBO GO.

Na dobre i na złe…

Lekcja miłości - film dokumentalny„Ta cząstka życia należy do mnie!” – mówi Jola, uciekając po 45 latach od pełnego przemocy małżeństwa. Wreszcie bawi się w towarzystwie przyjaciółek, tańczy, śpiewa i niespodziewanie podczas lekcji bachaty poznaje przystojnego mężczyznę. Czy w wie­ku 69 lat będzie gotowa otworzyć się na pierwszą w swoim życiu miłość? Musi także zmienić własne przekonania.  Pamiętając doświadczenia z rozstania swoich rodziców, Jola jest zwolenniczką podejścia, że małżeństwo jest na dobre i na złe, choć akurat w jej przypadku to te złe chwile dominują.  Obawia się rozwodu, podziału majątku, mściwości małżonka, ale też tego, że jej nowy wybranek zmieni swoje nastawienie, gdy będą już po ślubie.

Czy można mieć dwóch mężów?

Przez całe życie Jola robiła tylko to, czego oczekiwali od niej inni. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkładała kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Przełomem jest poznanie Wojtka, który traktuje ją jak królową, jest ciepły i troskliwy.  Przez pewien czas Jola prowadzi podwójne życie. Podczas pobytów w Polsce spotyka się z zakochanym w niej Wojtkiem, ukrywając nowy związek przed obojętnym mężem mieszkającym we Włoszech. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka – Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w kawiarni, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu? Zwłaszcza, gdy dowiaduje się, że ma mniej czasu, niż przypuszczała…

Reżyserkami filmu dokumentalnego Lekcja miłości są Kasia Mateja i Małgorzata Goliszewska, która wraz z Anną Stylińską stworzyła scenariusz produkcji. Obowiązki producentów pełniły Anna Stylińska z ramienia Fundacji Widok oraz Izabela Łopuch z ramienia HBO Europe. Producentką wykonawczą HBO Europe była Hanka Kastelicova. Film powstał przy wsparciu finansowym PISF. HBO Europe jest koproducentem obrazu.

Festiwalowe sukcesy „Lekcji miłości”

Lekcja miłości - film dokumentalny -plakat

Lekcja miłości pierwszy raz została zaprezentowana na prestiżowym festiwalu IDFA 2019 w Amsterdamie w ramach konkurs First Appearance. Niedawno brała także udział w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity i zdobyła nagrodę Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej, oraz Grand Prix Dolnego Śląska. W końcu sierpnia Kasia Mateja i Małgorzata Goliszewska otrzymały również nagrodę za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOKer w Moskwie.

 

Premiera telewizyjna i internetowa „Lekcji miłości”

Premiera filmu dokumentalnego Lekcja miłości w HBO i HBO GO odbędzie się 4 października 2020 r. Film będzie dostępny w HBO GO od rana, a emisja telewizyjna w stacji HBO odbędzie się o godz. 22.20 tego samego dnia.  Przy okazji, przypominamy, że HBO GO to jeden z popularnych serwisów VOD dostępnych w języku polskim. Serwisy VOD umożliwiają swobodne oglądanie najlepszych filmów i seriali w internecie w ramach wykupionego miesięcznego abonamentu.