Na co warto wybrać się do kina tej jesieni?

Respect - film

Jesień to tradycyjnie okres, gdy do kin trafia mnóstwo interesujących premier.  Nie inaczej powinno być w tym roku. Oczywiście mamy nadzieję, że kolejna fala pandemii COVID nie pokrzyżuje tych planów.  Długi okres zamknięcia kin na wiosnę spowodował, że wiele wyczekiwanych premier zostało przełożonych właśnie na jesień.  Aktualnie w kinach mamy wyjątkowo dużo ciekawych polskich produkcji, ale w naszych rekomendacjach znajdą Państwo także lekką francuską komedię, amerykański film biograficzny oraz nową odsłonę przygód agenta 007. 

Zupa nic – sentymentalna podróż na saksy

Reżyserka Kinga Dębska – znana m.in z ciepłego filmu „Moje córki krowy” – tym razem zabiera widzów do czasów PRL – okresu dzieciństwa Marty i Kasi, które poznaliśmy we wcześniejszym filmie Dębskiej. „Zupa nic” to słodko-gorzka opowieści o dojrzewaniu i potrzebie wolności, której fabułę ponownie zainspirowały osobiste doświadczenia autorki. W głównych rolach w Zupa nicfilmie występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska i Rafał Rutkowski.

Rodzinne relacje nakreślone z wielką czułością i empatią, doza przekory, porcja terapeutycznego śmiechu i wzruszeń oraz ujmująca „melancholia meblościanek” – wszystko to w filmowej pigułce pozytywnej energii jaką jest „Zupa nic”.  

Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią (Ewa Wiśniewska), która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek (Adam Woronowicz) i Elżbieta (Kinga Preis). On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi (Rafał Rutkowski). Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch.

Weselny Toast – lekka francuska komedia

W „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Pełen wdzięku film Laurenta Tirarda wprawnie łączy słodycz z odrobiną goryczy. Rozgrywając się w trakcie jednej kolacji, która zadecyduje o losach związku głównego bohatera, przypomina, że życie składa się z wielu smaków i warto spróbować ich wszystkich. Tak jak warto kochać ludzi za to, jakimi są, a nie jakimi chcielibyśmy, żeby byli.

Adrien niedawno rozstał się z dziewczyną. A dokładnie to ona oświadczyła, że potrzebuje przerwy i zatrzasnęła za sobą drzwi. Kiedy więc zostaje poproszony o wygłoszenie tytułowego toastu na weselu siostry, kreśli w wyobraźni kolejne jego wersje i są to głównie scenariusze porażki. Bo co miałby powiedzieć nowożeńcom, skoro właśnie wielka miłość uciekła mu sprzed nosa? Rozpamiętując początki swojego związku i usiłując dociec, co poszło nie tak, bohater „Weselnego toastu” zerka pod stołem na telefon. Czy była odpowie na jego wiadomość? Czy da mu jeszcze jedną szansę?

Teściowie – wesele po ślubie, którego nie było

Teściowie - filmCzy wesele po odwołanym ślubie to przepis na katastrofę? Owszem. I to jaką! Dwie rodziny różni wszystko – pochodzenie, status, zawartość portfela, gust. Rodzice pana młodego (Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński) oraz rodzice panny młodej (Izabela Kuna i Adam Woronowicz) początkowo są w szoku. Co takiego się stało? Kto zawinił? Co z weselem? Czy witać gości? Grać muzykę? Polewać wódkę? Kto pokroi tort? Od słowa do słowa uprzejme uśmiechy zamieniają się w publiczne pranie brudów. Aż wreszcie wybucha prawdziwa bomba…

A tymczasem wesele rozkręca się w szaloną imprezę. I nikomu nie przeszkadza brak młodej pary. W obsadzie znaleźli się: Maja Ostaszewska („Klangor”, „Magnezja”, „(Nie)znajomi”), Marcin Dorociński („Pitbull. Ostatni pies”, „Gambit królowej”, „Róża”, „Jack Strong”), Izabela Kuna („Nieobecni”, „Polot”, „Lejdis”), Adam Woronowicz („Mayday”, „Diagnoza”, „Kamerdyner”). Film powstał na podstawie polskiej sztuki teatralnej Marka Modzelewskiego pt. „Wstyd”, którą z dużym sukcesem od września 2019 r. wystawia warszawski Teatr Współczesny.

Respect, czyli biografia królowej muzyki soul Arethy Franklin

Respect - filmWcześnie osierocona córka, nastoletnia matka, amerykańska ikona muzyki. Wielka diwa, pierwsza kobieta włączona do „Rock and Roll Hall of Fame”, Królowa muzyki soul – Aretha Franklin.

Zachwycała już jako dziecko śpiewając w kościele swojego ojca (w roli pastora C. L. Franklina – Forest Whitaker). Renomę zyskała jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności, ale żeby zdobyć powszechne uznanie i szacunek musiała znaleźć swoje własne brzmienie i wypuścić prawdziwy hit. Fenomenalne „Respect” zdobyło szturmem listy przebojów i zapewniło jej nieśmiertelną sławę. Swój geniusz potwierdziła kolejnymi płytami, w tym porywającym albumem „Amazing Grace”, w którym powróciła do korzeni śpiewając muzykę gospel. Media nazwały ją „najwybitniejsza wokalistką naszych czasów”.

Film „Respect” opowiada zadziwiającą, lecz prawdziwą historię kobiety, która swoim anielskim głosem rzuciła na kolana cały świat. Laureatka Oscara Jennifer Hudson („Dreamgirls”) śpiewająco wciela się w Arethę Franklin w filmie biograficznym, niezrównanym kinowym doświadczeniu, który poruszy czułą strunę u każdego widza. Premiera kinowa: 10 września 2021 r.

Nie czas umierać – długo odkładana premiera nowego Bonda

Na 1 października 2021 r. zapowiadana jest przekładana od kwietnia 2020 r. czyli początku pandemii COVID-19 premiera kinowa nowej części najsłynniejszej serii szpiegowskiej, czyli przygód Agenta Jej Królewskiej Mości – Jamesa Bonda.  W tej roli już po raz ostatni zobaczymy brytyjskiego aktora Daniela Craiga.  W rolę głównego przeciwnika Bonda wcieli się natomiast Amerykanin Rami Malek – znany polskim widzom z roli Freddiego Mercury w biograficznym filmie „Bohemian Rhapsody”.

James Bond opuszcza czynną służbę i cieszy się spokojnym życiem na Jamajce. Tymczasem jednak jego stary przyjaciel Felix Leiter z CIA zwraca się do niego o pomoc. Misja uratowania porwanego naukowca okazuje się o wiele bardziej zdradliwa, niż mogłoby się wydawać i naprowadza agenta 007 na ślad tajemniczego złoczyńcy, dysponującego nową, niezwykle niebezpieczną technologią.


Artykuł powstał w oparciu o materiały prasowe dystrybutorów:
Kino Świat, Gutek Film, NEXT FILM i Forum Film Poland.