Oscary 2021 – które filmy i gdzie można już obejrzeć?

Oscary 2021

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – popularnie zwane Oscarami – tradycyjnie wręczane były podczas gali organizowanej co roku w lutym.  Niestety pandemia koronawirusa także w tym przypadku pokrzyżowała plany i wpłynęła na przesunięcie ceremonii. Oscary 2021 zostaną w tym roku wręczone dopiero 25 kwietnia 2021 r. Niemniej znamy już oczywiście wszystkie nominowane filmy, a w związku z zamknięciem kin wiele z nich można już oglądać w popularnych serwisach streamingowych.  Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza, może więc warto poświęcić trochę czasu i nadgonić zaległości kulturalne? – Polecamy Państwu kilka najciekawszych, nominowanych w tym roku do Oscarów filmów, które można już zobaczyć w Polsce.  

10 nominacji dostał film „Mank” – do obejrzenia na Netflixie

Najwięcej nominacji do Oscarów w tym roku – aż 10, m.in. za najlepszy film, reżyserię, zdjęcia, główną rolę męską, drugoplanową rolę kobiecą, scenografię i kostiumy – zdobył czarno-biały „Mank„. To biograficzny film w reżyserii Davida Finchera, stylizowany na dzieło ze złotej epoki Hollywood lat 30-tych ubiegłego wieku.  Tytuł „Mank” odnosi się do nazwiska głównego bohatera – scenarzysty Hermana Mankiewicza (w tej roli Gary Oldman). Bohatera poznajemy w przełomowym momencie jego życia, gdy rozpoczyna pracę nad scenariuszem do filmu „Obywatel Kane”. Scenariusz ten przyniesie mu statuetkę Oscara, a sam film „Obywatel Kane” obecnie powszechnie uważany jest za arcydzieło sztuki filmowej. Dodatkowego smaczku całej historii dodaje fakt, że scenariusz „Obywatela Kane’a” nie był całkowicie fikcyjny.  Mankiewicz inspirował się życiem słynnego magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta, którego znał osobiście…

„Kolejny film o Boracie” dostępny na Amazon Prime

W 2006 roku kinomani na całym świecie śmiali się do łez na filmie Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Minęło niemal 15 lat, a aktor, producent i scenarzysta Sacha Baron Cohen powraca z kontynuacją tej przezabawnej komedii stylizowanej na film dokumentalny.  Kontynuacja przygód prymitywnego dziennikarza z kazachskiej telewizji nosi tytuł „Kolejny film o Boracie” i można ją obejrzeć na serwisie Amazon Prime. Sacha Baron Cohen po raz kolejny rozśmiesza do łez i przesuwa granice tego, co wolno w komedii. Jednak to nie on skradł serca widzów i krytyków, a młoda bułgarska aktorka, Maria Bakalova. Aktorka ta zagrała rolę córki głównego bohatera. W filmie Borat postanawia sprezentować ją wiceprezydentowi USA Mike’owi Pencowi podczas konwencji republikanów. Maria Bakalova otrzymała nominację w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Film ma także szansę na statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany.

„Ma Rainey: Matka bluesa” na Netflixie

Legendarna amerykańska pieśniarka bluesowa Gertrude „Ma” Rainey (w tej roli Viola Davis) to postać, której poświęcony jest kolejny Oscarowy przebój dostępny na internetowej platformie Netflix. Jest to barwna opowieści o dumie, segregacji i wyzysku na amerykańskim Południu w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Film „Ma Rainey: Matka bluesa”  zdobył aż 5 nominacji do Oscarów w kategoriach: najlepsza aktorka, najlepszy aktor, kostiumy, charakteryzacja i scenografia. Z pewnością warto go obejrzeć dla wyśmienitego aktorstwa Violi Davis oraz ostatniej roli przedwcześnie zmarłego na raka Chadwicka Bosemana.

Polska szansa na Oscara za western „Nowiny ze świata”

Oscary 2021 nie są tak szczęśliwe dla polskich filmowców, jak kilka poprzednich edycji.  W tym roku polski film nie otrzymał nominacji w kategorii filmu międzynarodowego. Jedyną więc szansę na polski akcent podczas Oscarowej gali daje nam film Paula Greengrassa pt. „Nowiny ze świata„.  Owym polskim akcentem jest tu Dariusz Wolski, który zrealizował zdjęcia do tego epickiego obrazu, rozgrywającego się na mitycznym „Dzikim Zachodzie” kilka lat po zakończeniu wojny secesyjnej. Jest to pierwsza nominacja do Oscara dla Wolskiego, który już od wielu lat znany jest światowej publiczności kinowej, m.in. za sprawą serii filmów z cyklu „Piraci z Karaibów”.

Bohaterem „Nowin ze świata” jest Kapitan Jefferson Kidd (w tej roli Tom Hanks), który przemierza Teksas, od miasta do miasta i za kilka centów czyta ludziom wiadomości z gazet. Kidd przypadkiem trafia na zagubioną dziesięcioletnią Johannę. Dziewczynka została przed laty przygarnięta i wychowana przez indiańskie plemię Kiowów. Główny bohater wraz z dziewczynką wyruszają w podróż, której celem jest doprowadzenie dziecka do jej biologicznych krewnych.  „Nowiny ze świata” zdobyły w sumie 4 nominacje i będą walczyć o Oscara w kategoriach: najlepsze zdjęcia, dźwięk, muzyka i scenografia. Film ten obejrzeć mogą Państwo łatwo i wygodnie na Netflixie.