Teatr online – czyli jak i gdzie oglądać najlepsze nowe sztuki w czasach pandemii?

Teatr Online w pandemii

Zgodnie z decyzją rządu o zawieszeniu działalności instytucji kultury, od dnia 7 listopada 2020 r. wszystkie teatry w Polsce pozostają zamknięte. Na razie zawieszenie działalności teatrów obowiązuje do 27 grudnia br, ale nie można wykluczyć, że zostanie przedłużone. Nie znaczy to jednak, że twórcy teatralni nic w tym czasie nie robią i nie próbują w inny sposób dotrzeć do widzów spragnionych kontaktu ze sztuką. Teatr online to sposób, by utrzymać kontakt z widzami za pośrednictwem internetu. Wybrane sztuki grane są na scenie, a w tym samym czasie w internecie osoby, które wykupiły dostęp mogą oglądać je na żywo, prawie tak, jakby siedziały na widowni.

Teatr online nie jest może doświadczeniem porównywalnym z wizytą w budynku teatru i bezpośrednim kontaktem z aktorami oraz innymi widzami, ale jednak w czasie pandemicznych obostrzeń taka forma obcowania ze sztuką zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne, a nie pozbawia szansy na teatralną przygodę. Poniżej przedstawiamy Państwu ofertę kilku wybranych teatrów na najbliższe tygodnie – z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Warszawskie Spotkania Teatralne w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny w Warszawie organizuje w dniach 5 – 16 grudnia 2020 r. jubileuszową 40. Edycję Warszawskich Spotkań Teatralnych – ze względu na obostrzenia pandemiczne tym razem w wydaniu online. Co to oznacza? Otóż wszystkie najciekawsze premiery teatralne z całej Polski zostaną zagrane na scenach macierzystych teatrów i będą stamtąd bezpośrednio transmitowane na żywo przez internet. Koszt dostępu do jednego spektaklu to zaledwie 20 zł, a więc dużo mniej niż typowy bilet teatralny, a pokazywane w ramach Spotkań spektakle to polska czołówka, więc naprawdę warto!

Jakie sztuki będą prezentowane w ramach tego wydarzenia? M.in. „Kupiec Wenecki” w wykonaniu Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, „Pani Dalloway” Teatru Damatycznego w Warszawie, „Dług” Teatru Nowego Proxima w Krakowie czy „Panny z Wilka” Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Więcej informacji i pełną listę sztuk znajdą Państwo na stronie: https://www.warszawskie.org/strona-glowna.

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na premierę „Rodziny”

Teatr Powszechny w Łodzi 18 grudnia o godz. 19:00 zaprasza na premierę „Rodziny” w reżyserii Wojciecha Malajkata. Odbędzie się ona w wersji online dla widzów w całej Polsce. Jak podkreśla reżyser, „będzie to spektakl na dwanaście głosów z uśmiechem w tle”.  Spektakl zakończy XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, której harmonogram w tym roku został mocno zaburzony przez pandemię.

Rodzina”, jedna z trzech komedii napisanych przez Antoniego Słonimskiego, jest satyryczną wizją Polski, napisaną z charakterystycznymi dla Skamandryty ostrym dowcipem i ciętym językiem. Mimo, iż powstała w 1933 roku, okazuje się być dziś niezwykle aktualna. Bilety są w naprawdę okazyjnej cenie, zaledwie 0,20 zł, więc żal byłoby przegapić taką okazję! Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Teatru Powszechnego w Łodzi.

„Taniec Albatrosa” online w Teatrze Współczesnym

W grudniu Teatr Współczesny w Warszawie proponuje widzom sztukę pt. „Taniec Albatrosa” dostępną przez internet.  Autor tej sztuki, Gérald Sibleyras, to niestrudzony tropiciel zagubienia współczesnego inteligenta w świecie haseł poprawności politycznej, mód i przepisów na życie, oferowanych przez kolorowe pisemka. W spektaklu wyreżyserowany przez Macieja Englerta występują Andrzej Zieliński, Agnieszka Pilaszewska, Leon Charewicz i Ewa Porębska.

„Taniec Albatrosa” opowiada o uciekających przed kryzysem dojrzałego wieku pięćdziesięciolatkach. Zoolog, zajmujący się gatunkami na wymarciu, z dużo młodszą narzeczoną, jego siostra rozwodząca się z powodu zdrady męża i ich przyjaciel, żyjący w związku platonicznym, a do tego zagubiona w tym wszystkim dwudziestolatka, stają się bohaterami niezwykłego, pełnego komplikacji i perypetii weekendu.  Choć bohaterowie wydają się nam zabawni, to jakoś dziwnie znajomi.  Pokazy online są bezpłatne, ale jeśli ktoś chciałby wesprzeć teatr to zawsze można przekazać darowiznę na jego cele statutowe. Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie teatru: https://www.wspolczesny.pl/teatr-online-info.

Krakowski Stary Teatr online proponuje premierę „Fiasko”

Tymczasem już jutro (5.12.2020) Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaprasza na transmisję na żywo premiery spektaklu „Fiasko” w reżyserii Magdy Szpecht w ramach festiwalu Boska Komedia.  Transmisję live premierowego przedstawienia na motywach powieści Stanisława Lema będzie można obejrzeć bezpłatnie 5 grudnia o godz. 17.00 na platformie PLAY KRAKÓW.

Załoga ziemskiej rakiety przybywa w pobliże zamieszkanej przez istoty rozumne planety Kwinta z misją nawiązania kontaktu. Za chwilę ma spełnić się jeden z największych snów ludzkości, czyli spotkanie pozaziemskiej cywilizacji – otrzymamy dowód na to, że nie jesteśmy we wszechświecie sami. Jednak mieszkańcy Kwinty nie dążą do kontaktu, unikają go, a wręcz się przed nim bronią. Bohaterowie Fiaska mogą jedynie spekulować na temat Kwintan, tworzyć potencjalne modele za pomocą superkomputera i interpretować kolejne posunięcia Obcych, którzy z niewyjaśnionych przyczyn chcą trzymać się od ludzkości z daleka.

A na Sylwestra komedia Fredry „Mąż i żona” w Teatrze Polskim!

Teatr Polski w Warszawie proponuję wirtualną wizytę w teatrze z okazji tegorocznego Sylwestra i przygotował dla Państwa spektakl pt. „Mąż i żona” w dniu 31 grudnia 2020 o godz. 19:00.  Spektakl sylwestrowy będzie transmitowany online na żywo z Dużej Sceny Teatru Polskiego. Bilety z dostępem do obejrzenia transmisji w cenie 63 zł już w sprzedaży online
Po zakupie biletu online, otrzymają Państwo, na dzień przed planowanym spektaklem, link do obejrzenia transmisji na żywo. Link zostanie przesłany na Państwa adres e-mail, podany podczas zakupu biletu.

Przenikliwość Aleksandra Fredry w podglądaniu ludzi będących w pogoni za rozkoszą nie ma sobie równych w literaturze. Z powodu „stępionego zmysłu moralnego” męża, żony, kochanka i pokojówki, którzy zdradzają się nawzajem we wszelkich możliwych konfiguracjach, wędrujemy wraz z nimi przez mistrzowsko i z ogromnym humorem oddane piekło, czyściec i raj spraw damsko-męskich. Nikt stąd nie wyjdzie wygrany, choć każdy będzie miał poczucie zwycięstwa w przynajmniej jednej bitwie.