Bataty czyli zdrowszy zamiennik dla tradycyjnych ziemniaków

Bataty - słodkie ziemniaki

Bataty stają się w Polsce coraz bardziej popularne. I nic dziwnego, bataty – znane też jako „słodki ziemniak” lub patat –  można wykorzystać w kuchni na naprawdę wiele sposobów. Bataty świetnie sprawdzą się zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych.  Dodatkową zaletą spożywania batatów jest to, że są bogate w substancje odżywcze, dzięki czemu są zdrowsze od tradycyjnych ziemniaków.

Skąd pochodzą słodkie ziemniaki?

Bataty pochodzą z Ameryki Środkowej. Naukowcy utrzymują, że słodkie ziemniaki były uprawiane na terenach dzisiejszego Peru już około 750 roku p.n.e. Europejczycy odkryli bataty w XV wieku za sprawą zamorskich wypraw Krzysztofa Kolumba. Europejczycy rozsmakowali się w słodkich ziemniakach i szybko sprowadzili je także do Afryki i Azji, gdzie istnieją dobre warunki do ich uprawy. Obecnie najwięksi producenci batatów to m.in.: Chiny, Malawi, Nigeria, Tanzania, Indonezja, USA czy Wietnam.

Bataty są zdrowsze niż ziemniaki

Przyzwyczajenia kulinarne Polaków sprawiają, że najpopularniejszym dodatkiem skrobiowym do obiadu są ziemniaki. Oczywiście są one dobrym źródłem energii, bo zawierają dużo skrobi. Porównując jednak ziemniaki z batatami pod kątem zawartości innych wartościowych składników mineralnych, bataty wyraźnie wygrywają.  Najbardziej wartościowe odmiany batatów to te o intensywnie pomarańczowym miąższu . Pomarańczowy kolor wskazuje na dużą zawartość cennych przeciwutleniaczy w postaci beta karotenu, który przekształca się w organizmie w witaminę A. Beta-karoten to bardzo silny antyoksydant, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za starzenie się organizmu i wiele groźnych chorób nowotworowych. Porcja zaledwie 100g pieczonych lub gotowanych batatów powinna dostarczyć nam około 380% dziennego zapotrzebowania na witaminę A.  To więcej nawet niż popularna marchewka!  Warto też wspomnieć, że słodkie ziemniaki mają niski indeks glikemiczny i dostarczają solidną porcję błonnika. Niski indeks glikemiczny oznacza, że poziom cukru we krwi po zjedzeniu batatów wzrasta powoli, co opóźnia pojawienie się uczucia głodu. Bataty są więc świetnym uzupełnieniem diety dla cukrzyków oraz osób, które walczą z nadwagą. Ponadto, słodki ziemniak zawiera również dużo witaminy C, E, K oraz wapnia, żelaza i potasu.

Jak wykorzystać bataty w diecie seniora?

Istnieje około 400 odmian batatów, o różnym kolorze skórki i miąższu, od fioletowego, przez czerwony, pomarańczowy, do jasnożółtego. W Polsce najczęściej sprzedawane są pomarańczowe bataty, ale jeśli natrafimy na odmianę fioletową, to warto je kupić. Fioletowa odmiana zawiera bowiem antocyjany, czyli bardzo silne przeciwutleniacze. Jak przygotować bataty? Możesz je upiec lub ugotować i jeść najlepiej z dodatkiem odrobiny tłuszczu, co pomaga przyswajać beta-karoten.

Przepis na pyszne frytki z batatów

Bataty - frytkiFrytki z batatów to z pewnością dużo zdrowsza alternatywa dla popularnych frytek z białych ziemniaków. Batata myjemy i obieramy ze skórki, kroimy w słupki lub plasterki. Układamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Skrapiamy je oliwą z oliwek, można też posypać przyprawami do smaku (sól, pieprz, suszony tymianek lub czosnek). Blachę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190°C na 25-30 minut. Tak przygotowane frytki mogą być świetnym dodatkiem do mięsa, np. indyka, kaczki lub wołowiny. Polecamy!