Gdzie wybrać się na grzyby? Najlepsze regiony na grzybobranie w Polsce

Grzyby

Gdzie wybrać się na grzyby? Jakie tereny przyciągają grzybiarzy, aby nie wrócić ze swojej wycieczki z pustym koszem? O tym, jak popularną rozrywką jest grzybobranie, pisał już wieszcz Adam Mickiewicz w narodowej epopei, „Pan Tadeusz”. Zbieranie grzybów jest także relaksującą aktywnością dla starszych osób, ale nie tylko. Nie raz na grzybobranie wybierają się całe rodziny.

Wspólna wyprawa na grzyby

Jesień w pełni. Polskie lasy obfitują w różne gatunki grzybów. Wiele terenów aż roi się od maślaków, kurek, borowików czy gąsek. Może warto udać się na grzybobranie w poszukiwaniu smacznych przekąsek? Jest to nie tylko rekreacja, ale i okazja do spędzenia wolnego czasu w miłym towa-rzystwie. Taka wspólna wyprawa może być okazją do scalania więzów rodzinnych. Kilka pokoleń świetnie spędza ze sobą czas, może się lepiej poznać i docenić uroki polskiej przyrody. Mało tego, trzeba pamiętać, że sport to zdrowie, a wędrówka po lesie przyniesie wiele korzyści organizmowi. No i jeszcze jedna zaleta takich wycieczek na grzybobranie. Świeże grzybki idealnie nadają się do pasztecików drożdżowych Tym bardziej warto zachęcić bliskich do takiej wycieczki!

Kto organizuje wycieczki na grzyby?

Wyprawę na grzyby można zaplanować samodzielnie lub z bliskimi. Można też zdać się na kogoś, kto zorganizuje większy wyjazd. Przykładem miejsca, które nie raz zaprasza na tego typu wycieczki, są kluby seniora. Najczęściej są jednodniowe lub można też znaleźć oferty kilkudniowych wyjazdów. Gwarantują one zakwaterowanie, wyżywienie czy dojazd. To fantastyczny sposób, by poznać inne osoby o podobnych zainteresowaniach.

Popularne miejsca na grzybobranie

Na mapie Polski aż roi się od miejsc, które grzybiarze uwielbiają. Z tych zakątków zawsze się wraca z leśnymi łupami. Są miejsca, w których kurki, borowiki, maślaki i gąski występują w szczególnej obfitości i nawet mniej doświadczeni grzybiarze powinni wrócić z pokaźnym trofeum.

Gdzie się wybrać?

  • Bory Tucholskie. Zasłużenie cieszą się świetną opinią! Na tych terenach rośnie nawet ponad tysiąc gatunków grzybów wielkoowocnikowych, z których około stu gatunków jest jadalnych! W okolicach wsi Krzywogoniec corocznie odbywa się „Święto Grzyba”, podczas którego można posmakować potraw z różnych gatunków grzybów.
  • Okolice Jeleniej Góry. Tutaj panuje wyjątkowy urodzaj grzybów. W karkonoskich i izerskich lasach grzyby rosną prawie wszędzie. A najwięcej prawdziwków i podgrzybków występuje niedaleko Borowic, Przesieki i Zachełmia. Od Szklarskiej Poręby przemieszczając się wzdłuż lasu w kierunku Świeradowa-Zdroju, można również znaleźć piękne okazy. Należy jednak pamiętać, że zbieranie grzybów na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest surowo zabronione.
  • Bory Dolnośląskie. Niektórzy określają te tereny mianem Grzybowego Spichlerza Europy. Jest to obszar jednego z największych kompleksów leśnych w Europie i wy-stępują na nim kurki, borowiki i podgrzybki. Szczególną popularnością wśród grzybiarzy cieszy się Las Mycieliński czy bór suchy pomiędzy Lesznem Górnym a gminą Gromadka. Warto też odwiedzić gminę Węglinie organizującą doroczne święto grzybów.
  • Bieszczady. Imponują nie tylko bogactwem grzybów, ale i malowniczymi pejzażami. Każdy, kto choć raz ujrzy te tereny, będzie tu wracał co roku. Nie tylko na grzyby!

Kolejnymi punktami na mapie grzybiarzy powinny być Puszcza Notecka, Świętokrzyska, Kozienicka, czy Knyszyńska. Wszystkie miejsca obfitują w wielki urodzaj grzybów i zachęcają smakoszy do odwiedzenia.