Czy karta EKUZ wystarczy, gdy wybieramy się zagranicę?

karta EKUZ

Każdy, kto opłaca składkę zdrowotną i nabył prawo do ubezpieczenia, może wyrobić sobie kartę EKUZ przed wyjazdem zagranicę, na przykład na wakacje, na narty czy chociażby na kilkudniową wycieczkę. Dzięki niej mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej w razy, gdyby konieczne było ratowanie zdrowia lub życia. Pozostaje pytanie, czy karta EKUZ jest wystarczającym zabezpieczeniem na czas wyjazdu zagranicę?

Jak działa karta EKUZ?

Posiadaczem karty EKUZ może zostać każdy, kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu bądź w inny sposób nabył prawo do świadczeń – mowa na przykład o nieubezpieczonych kobietach w ciąży. Dokument można wyrobić w dowolnym oddziale NFZ bądź składając wniosek internetowo. Niemniej jednak o wiele szybciej uzyskamy kartę na miejscu, w oddziale NFZ, na przykład Ekuz Poznań (więcej na https://ekuz.com.pl/). Karta jest honorowana w krajach unijnych, a także w Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie czy Norwegii. Jej posiadacz ma prawo:

  • skorzystać z niezbędnej pomocy medycznej,

  • wykonać badania diagnostyczne, które są niezbędne w procesie leczenia,

  • wykupić leki z refundacją,

  • być hospitalizowanym.

Niemniej jednak każdy kraj we własnym zakresie określa koszyk świadczeń, jaki przysługuje osobom, legitymującym się kartą EKUZ.

Dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd zagranicę

Karta EKUZ sama w sobie stanowi dobre zabezpieczenie, lecz z pewnością nie jest ono idealne. Choć jej posiadacz może liczyć na niezbędną pomoc medyczną, to jednak każdy kraj prezentuje nieco inne podejście do karty, inny jest również system rozliczania się z polskim NFZ. Więcej na temat tego, jak dokładnie funkcjonuje karta u naszych sąsiadów, można przeczytać na stronie internetowej https://ekuz.com.pl/ekuz-w-niemczech/. Bez względu na to, do jakiego kraju członkowskiego się wybieramy, musimy mieć świadomość, że w ramach karty EKUZ nie zostaną pokryte koszty:

  • leczenia w placówkach prywatnych,
  • transportu medycznego,
  • transportu do kraju,
  • wykonania specjalistycznych badań, które nie są konieczne do postawienia diagnozy, lecz okazują się być bardzo pomocne dla medyka.

 

Dlatego też, przed wyjazdem zagranicę, dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla siebie, a także dla członków swojej rodziny. Zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy w dużej mierze od tego, gdzie dokładnie zamierzamy spędzić urlop. Przykładowo, jadąc na narty, kupujemy specjalną polisę zdrowotną dla narciarzy. Jest ona nieco droższa od tradycyjnego ubezpieczenia turystycznego, jednak warto mieć na uwadze, że wyższe są chociażby same koszty przetransportowania poszkodowanego ze stoku do szpitala. Prywatną polisę zdrowotną na czas wyjazdu możemy zakupić bezpośrednio u agenta bądź przez internet. Pamiętajmy o niej także wtedy, gdy zagranicę wybierają się nasze dzieci, na przykład w ramach wycieczki szkolnej. Oczywiście, zaleca się, aby jednocześnie wyrobić kartę EKUZ – można ją otrzymać za darmo w tym samym dniu, w którym zostanie złożony wniosek. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie zdrowia to gwarancja udanego wypoczynku.