Dieta po zawale: jakie menu będzie odpowiednie dla serca?

Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna

Dieta po zawale

Osoby po zawale mięśnia sercowego powinny zadbać o odpowiednią dietę i ograniczyć niektóre produkty spożywane wcześniej. Jest to bardzo ważny czynnik, który pomaga w powrocie do zdrowia i może zapobiegać ponownemu zawałowi serca. Nie możemy zapominać także o leczeniu farmakologicznym.

 

Ogranicz tłuszcz pochodzenia zwierzęcego w swojej diecie

Najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, to ograniczenie spożywanego przez nas tłuszczu, występującego w produktach przetworzonych. Zrezygnujmy również z tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i chociaż w jakimś stopniu zastąpmy go roślinnym. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą Ci w tym pomóc. Ich listę i szczegółowe informacje możesz sprawdzić na blogu Wapteka.pl. Ograniczenie spożywania mięsa do koniecznego minimum, pomoże Ci obniżyć ryzyko ponownego zawału.

Pozbądź się cholesterolu

Zbyt wysoki poziom cholesterolu, powoduje zwężenie się światła naczynia krwionośnego, a co za tym idzie, uniemożliwiony zostaje swobodny przepływ krwi oraz jej odpowiednie natlenienie. Wraz ze wzrostem poziomu „złego” cholesterolu (LDL), zwiększa się również ryzyko np. udaru mózgu czy zawału serca. Dlatego bardzo ważne jest, aby ograniczyć spożywanie tłustych, przetworzonych produktów po zawale. Po przebytym zawale serca, szczególnie powinniśmy unikać produktów takich jak: mięso, masło, tłuste mleko czy smalec. Wystrzegajmy się również przekąsek zawierających cukry proste, czyli wszelkiego rodzaju słodyczy, batoników czy kalorycznych wypieków. Zamiast nich powinniśmy sięgać po ryby, będące bogatym źródłem kwasów omega-3 i 6. Jedzmy również dużo warzyw i zastąpmy tłuszcze zwierzęce tymi roślinnymi.

Dieta po zawale

Zrezygnuj z soli

Osoby po przebytym zawale serca powinny zrezygnować z używania soli kuchennej. Zawiera bowiem duże ilości sodu, który podnosi ciśnienie tętnicze. Stosowaną powszechnie sól, z powodzeniem możesz zastąpić ziołami. Staraj się także zrezygnować ze słonych przekąsek i gotowych potraw, takich jak zupki chińskie, zawierające bardzo duże ilości sodu. Jeśli zależy Ci na naturalnym obniżeniu ciśnienia, pamiętaj o spożywaniu produktów bogatych w potas. Produkty bogate w ten pierwiastek, to przede wszystkim warzywa strączkowe, suszone owoce i grzyby, nasiona dyni i słonecznika, pomidory, zielone warzywa liściaste oraz kakao.

Zastąp produkty z mąki pszennej – pełnoziarnistymi

OZrezygnuj ze spożywania dużej ilości węglowodanów, które znajdują się w białym pieczywie. Zamiast niego, sięgaj po zdrowy chleb pełnoziarnisty: razowy lub żytni. Ogranicz także spożycie białego makaronu i wszelkiego rodzaju klusek oraz pierogów. Podczas planowania zakupów, staraj się wybierać brązowy ryż oraz pełnoziarnisty makaron.

Dieta po zawale

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Po przebytym zawale, nie możemy zapomnieć również o codziennej aktywności fizycznej. Konkretny rodzaj sportu możesz dopasować do swoich własnych preferencji. Warto jednak pamiętać, by intensywność ćwiczeń oraz ilość treningów dopasować do indywidualnych możliwości. Już nawet 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia sprawi, że poczujesz się lepiej i poprawisz swoją kondycję.

Jeśli borykasz się z problemami lub szukasz witamin oraz suplementów na wzmocnienie serca, odpowiednie wskazówki w tym zakresie znajdziesz na blogu Wapteka.pl. Pamiętaj jednak, że przyjmowanie leków oraz suplementów zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i suplementacja, to jedyna słuszna droga do zdrowego i mocnego serca.