Ból stawów – jak sobie pomóc?

Ból stawów
Senior Woman suffering from shoulder Pain . Chiropractic concept

Jak radzić sobie z uporczywym bólem stawów utrudniającym normalne funkcjonowanie i cieszyć się każdym dniem?

Z bólem stawów zmagają się ludzie w różnym wieku, sportowcy, a także osoby cierpiące na schorzenia, które dosięgają nas w coraz młodszym wieku. Czasem jest on wynikiem przebytych kontuzji, nadmiernego obciążenia, a czasem stanów zapalnych. Jakie są przyczyny tego rodzaju dolegliwości i jak sobie z nimi radzić, aby nie utrudniały codziennego życia? Chcesz wiedzieć czym jest ból stawów – jak sobie pomóc?

Czym jest ból stawów?

Jest to ból o podłożu patologicznym, związany z samym stawem, bądź też nieprawidłowościami w funkcjonowaniu ścięgien, więzadeł, czy kaletki maziowej. Często się zdarza, że ból jest krótkotrwały, mija po kilku dniach, jednak w przypadku, gdy jego przyczyna nie zostaje zlikwidowana lub mamy do czynienia z przewlekłą chorobą, ból szybko powraca, albo w ogóle trudno się go pozbyć.

W przypadku, gdy ból ma charakter zapalny, towarzyszy mu opuchlizna, zaczerwienienie oraz wyższa temperatura bolesnego miejsca.

Przyczyny bólu stawów

Najbardziej narażone na bóle stawowe są osoby z dużą nadwagą lub otyłością oraz takie, które mają za mało ruchu, spędzają zbyt wiele czasu w jednej pozycji, mają pracę siedzącą. Dobrze jest zrozumieć co powoduje ból stawów, by wiedzieć jak sobie pomóc?

 • schorzenia o podłożu reumatycznym – reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy, choroba Stilla,
 • urazy mechaniczne, stłuczenia, zwichnięcia,
 • dna moczanowa
 • infekcja bakteryjna (np. bolerioza) lub wirusowa (np. grypa, ospa wietrzna, świnka, różyczka)
 • łuszczycowe zapalenie stawów
 • schorzenia zwyrodnieniowe, w wyniku których wyniszczeniu ulega chrząstka stawowa
 • efekt uboczny przyjmowania niektórych leków
 • zmiany nowotworowe kości lub chrząstki
 • stan zapalny jelit
 • uprawianie sportu, który obciąża stawy np. bieganie obciążające kolana i stawy skokowe

Co pomoże w bólach stawów?

Wszystko zależy od tego, co jest jego przyczyną. W miarę możliwości, należy się jej pozbyć lub ją osłabiać odpowiednio podjętym leczeniem. Zawsze konieczna jest interwencja specjalisty oraz ścisłe przestrzeganie zażywania leków i stosowania się do wskazówek, jakie otrzymamy. Nie należy lekceważyć bólu stawów, ani próbować pozbywać się go na własną rękę, dopóki nie znamy powodu z jakiego się pojawił.

Jeśli interesuje Cię temat „Ból stawów – jak sobie pomóc?”, przeczytaj poniższe wskazówki:

 • Zadbaj o to, by maksymalnie odciążyć bolący staw. Dopóki czujesz silny, ostry ból podczas wykonywania jakiegoś ruchu, staraj się go unikać. Możesz również stosować opaski elastyczne lub stabilizatory przeznaczone na konkretny rodzaj stawu, które zmniejszą jego ruchomość, a przy tym obciążenie. Kiedy dolegliwości miną, możesz zacząć wzmacniać staw odpowiednimi ćwiczeniami.
 • W przypadku odczuwania silnego bólu, uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie, możesz wspomóc się dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi doustnymi lub do stosowania miejscowego.
 • Zimne okłady, to doskonały sposób, by szybko pozbyć się uciążliwego bólu, a także zmniejszyć obrzęk, zaczerwienienie oraz ciepłotę bolącego miejsca.

Jeśli problemy ze stawami nie wynikają z jakiejś szczególnej choroby, warto pamiętać, by odpowiednio dużo się ruszać, lecz bez przeciążania stawów, utrzymywać prawidłową wagę oraz zdrową dietę, która będzie wzmacniać kości i chrząstki stawowe.