Zwiedzamy europejskie stolice: BRUKSELA

Bruksela - Wielki Plac Zwiedzamy europejskie stolice

Bruksela – stolica Belgii i siedziba najważniejszych instytucji Unii Europejskiej
– to miasto, które wszyscy z pewnością kojarzymy z telewizyjnych relacji dziennikarskich z politycznych wydarzeń, ale nie każdy wie, że może to być atrakcyjny cel turystyczny, obfitujący we wspaniałe zabytki i atrakcje. Belgijska czekolada, belgijskie frytki, belgijskie gofry oraz belgijskie piwo, to powody do dumy dla mieszkańców belgijskiej stolicy, które z pewnością mogą umilić nam pobyt.  Podróż do Brukseli samolotem trwa około 2 godzin, a z Polski mamy wiele połączeń – zarówno tanimi liniami lotniczymi (Ryanair, Wizzair), jak i tradycyjnymi (LOT, Brussels Airlines czy KLM).

Wielki Plac (La Grand-Place / Grote markt)

Centralnym punktem, od którego turyści często zaczynają swoje wizyty w belgijskiej stolicy jest majestatyczny Wielki Plac.  Nietypowy, bo pięciokątny, gdzie schodzi się aż siedem różnych ulic, wytyczony przed 1348 rokiem. Jest to główny rynek miasta otoczony zabytkowymi budynkami i przepięknymi kamieniczkami. La Grand Place robi największe wrażenie pod wieczór, kiedy zachodzące słońce oblewa budynki pomarańczowym światłem, a także po zmroku, podczas pokazów iluminacji.

W XV wieku wybudowano na nim ratusz miejski w stylu gotyckim, który został zburzony w 1695 roku podczas francuskiego bombardowania, później odbudowany. Budynek Ratusza przyciąga uwagę fasadą zdobioną licznymi rzeźbami świętych i brabanckich książąt oraz strzelistą, wysoką na 96 metrów wieżą w stylu gotyku brabanckiego. Na szczycie wieży znajduje się 2,7-metrowa figura Świętego Michała, patrona Brukseli.

Od 1971 roku, co dwa lata w połowie sierpnia, na Wielkim Placu układany jest spektakularny dywan kwiatowy, który jest atrakcją turystyczną samą w sobie.

Pałac Królewski wraz z Parkiem Brukselskim

Bruksela - zwiedzamy europejskie stoliceDrugim ważnym placem w belgijskiej stolicy jest Place Royale, czyli Plac Królewski, przy którym znajduje się wiele ważnych budynków z XVIII wieku. Tuż obok placu znajduje się także monumentalny budynek Pałacu Królewskiego. Jest on oficjalną siedzibą Króla Belgii w Brukseli, choć belgijska rodzina królewska na co dzień mieszka w zupełnie innym miejscu. Obecnie służy głównie do oficjalnych spotkań króla z zagranicznymi gośćmi.  Przed Pałacem rozpościera się urokliwy Park Brukselski – największy miejski park w ścisłym centrum Brukseli.

Katedra Św. Michała i Św. Guduli oraz kościół Notre-Dame du Sablon

Pierwszy kościół na wzgórzu Treurenberg powstał w połowie XI w. w stylu romańskim. Przebudowę w duchu gotyku brabanckiego zainicjował na początku XIII wieku książę Henryk I, zaś ostateczny kształt projektowi nadał jego syn Henryk II w 1226. Budowę obecnej Katedry Św. Michała i Św. Guduli zakończono w XVI wieku, gdy ukończono fasadę z dwoma wieżami z obecnością elementów renesansowych. Zachwyca swoją fasadą i dwoma wieżami zbudowanymi w stylu gotyckim, a całościowo przypomina nieco Katedrę Notre-Dame w Paryżu. We wnętrzu świątyni będziesz mógł podziwiać kolorowe witraże, barokowe posągi apostołów, okazałą ambonę czy monumentalne organy.

Kolejny kościół, który jest obowiązkowym punktem na mapie, to jedna z najpiękniejszych świątyń w Belgii. Położony w centrum Brukseli, na urokliwym placu Grand Sablon, Kościół Notre-Dame du Sablon reprezentuje styl gotyku brabanckiego i promienistego. Wnętrze katedry jest równie imponujące, a wspaniałe, barwne witraże oczarują każdego zwiedzającego.

.

Fontanna Manneken Pis

Bruksela - zwiedzamy stolicę BelgiiManneken Pis to symbol Brukseli, figurka-fontanna, wykonana z brązu, przedstawia nagiego, sikającego chłopca. Oryginalna figura z XV wieku wykonana w kamieniu została skradziona, tak jak późniejsze jej wersje. Ostatecznie w 1619 figurę wykonał z brązu flamandzki rzeźbiarz barokowy Jerôme Duquesnoy.

Figura chłopca często ubierana jest w stroje ofiarowane przez stowarzyszenia kulturalne, rzemieślnicze, regiony oraz oficjalne delegacje państwowe. Podobno Manneken Pis otrzymał już około 800 różnych strojów, które przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli.

Park Cinquantenaire z Łukiem Tryumfalnym

Nieco na wschód od Pałacu Królewskiego i Wielkiego Placu znajdziemy duży 30-hektarowy park, znany jako Park Cinquantenaire.  W 1880 roku w Brukseli urządzono wystawę krajową z okazji 50-lecia niepodległości Belgii. Rozpoczęto budowę kompleksu wystawienniczego, który postanowiono wkomponować w park. Powstał on na przejętych terenach wojskowych. Z powodu braku pieniędzy budowa się przeciągała, ale ostatecznie w 1905 r. ukończono budowę łuku tryumfalnego. W 1910 r. wzniesiono jeszcze łączniki pomiędzy halami wystawienniczymi a kolumnadą.

Współcześnie w dawnych halach wystawienniczych mieszczą się trzy muzea: Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej, Muzeum Motoryzacji oraz Muzeum Cinquantenaire, część Królewskiego Muzeum Sztuki i Historii.

Atomium

Atomium to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Brukseli. Zbudowany z okazji Expo 1958, model kryształu żelaza o wysokości 103 metrów. Składa się z 9 stalowych kul o średnicy 18 m i łączących je 20 korytarzy, każdy o długości ok. 40 m. Na szczyt budowli można wjechać windą. Z okien najwyższej sfery widać panoramę Brukseli, a także Mini-Europę (Mini-Europe).  Jest to kompozycja miniaturowych obiektów z niektórych miast w Europie, która znajduje się w pobliskim Bruparcku, w dzielnicy Laeken. W innych kulach znajdują się wystawy dotyczące mody, mebli i stylu życia lat 50. ubiegłego stulecia. Bilety można nabyć przez internet na: https://atomium.be/tickets.  Bilety kosztują 16,95 EUR, a dla osób powyżej 65 lat – 14,85 EUR.

Dzielnica Europejska i Parlamentarium

Dzielnica Europejska to nieformalny obszar znajdujący się na pograniczu dzielnicy Léopold i Quartier des Squares, gdzie znajdziemy siedziby najważniejszych instytucji europejskich:

– budynek Parlamentu Europejskigo jest zlokalizowany w pobliżu Place du Luxembourg;

– siedziba Komisji Europejskiej mieszcząca się w tzw. budynku Berlaymont;

– siedziba Rady Europejskiej w budynku Europa, którego struktura przypomina „lampion”.

Zwiedzając Dzielnicę Europejska warto zajrzeć do Parlamentarium. Jest to multimedialna interaktywna ekspozycja pokazująca m.in. historię integracji europejskiej i zasady pracy Parlamentu Europejskiego oraz innych unijnych instytucji. Jest ona dostępna dla zwiedzających bezpłatnie w 24 oficjalnych językach Unii Europejskiej.  Warto wcześniej dokonać internetowej rezerwacji na stronie:  https://brussels-parlamentarium.booking.europarl.europa.eu/.