Oscarowe filmy, które warto teraz zobaczyć

W niedzielę 10 marca 2024 r. odbyła się uroczysta gala rozdania Oscarów, którą po raz czwarty poprowadzi popularny amerykański komik Jimmy Kimmel. W Dolby Theatre w Los Angeles o tytuł najlepszego filmu minionego roku walczyły m.in.: „Oppenheimer”, „Biedne istoty” i „Przesilenie zimowe”. Film Christophera Nolana o genialnym naukowcu Robercie Oppenheimerze otrzymał aż 13 nominacji, a ostatecznie zgarnął 7 statuetek – dla najlepszego filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowego i drugoplanowego, za zdjęcia, montaż i muzykę.  Które nagrodzone filmy warto i można jeszcze obejrzeć w kinach lub w internetowych serwisach streamingowych – podpowiadamy poniżej.

Oppenheimer – 7 Oscarów

Film „Oppenheimer” to niewątpliwie największy zwycięzca ostatniej edycji Oscarów. Zdobył nagrody w kluczowych kategoriach – statuetki Oscarów odebrali także dwaj aktorzy: irlandzki gwiazdor Cillian Murphy za tytułową rolę oraz Robert Downey Jr. za rolę drugoplanową.  W niektórych kinach można jeszcze trafić na ten film (np. Kinoteka w Warszawie), ale w największych sieciach zszedł już z ekranów. Można go odpłatnie obejrzeć w internecie wykupując dostęp – np. w serwisie CANAL+ będzie to koszt zaledwie 14,99 zł, a więc znacznie taniej niż bilet do kina.  Od 21 marca „Oppenheimer” dostępny będzie również w ramach abonamentu w serwisie streamingowym SkyShowtime (koszt subskrypcji to obecnie 24,99zł/miesiąc).

Biedne Istoty – 4 Oscary

Film kontrowersyjnego greckiego reżysera Jorgosa Lantimosa, który wcześniej zdobył rozgłos filmem „Faworyta”, jest nadal grany w wielu kinach, choć na ekrany polskich kin wszedł 19 stycznia br. Popis aktorskiej gry Emmy Stone w roli Belli Baxter, czyli postaci będącej kobiecą wariacją na temat Frankensteina, przyniósł Hollywoodzkiej gwieździe zasłużonego Oscara dla aktorki pierwszoplanowej. Pozostałe Oscary dla „Biednych istot” przypadły tej produkcji w kategoriach: najlepsza scenografia, kostiumy i charakteryzacja.

Jeżeli nie uda się Państwu zobaczyć tego wyśmienitego filmu w kinie, to wystarczy zaczekać do dnia 27 marca 2024 r., bo wtedy „Biedne istoty” mają mieć swoją premierę w serwisie streamingowym Disney+ (subskrypcja serwisu obecnie kosztuje 37,99 zł miesięcznie).

Strefa Interesów – 2 Oscary

Trudny film Jonathana Glazera „Strefa Interesów” to koprodukcja amerykańsko-brytyjsko-polska. Za zdjęcia do tego filmu odpowiadał polski operator Łukasz Żal, nominowany już w przeszłości do Nagród Akademii m.in. za „Zimną wojnę”. Film nakręcono w Polsce – m.in. w Oświęcimiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.  Film wszedł na ekrany polskich kin zaledwie 8 marca, więc można go ciągle obejrzeć na dużym ekranie.

Inspiracją dla filmu była powieść Martina Amisa pt. Strefa interesów, a film przedstawia codzienne życie rodziny Rudolfa Hößa, komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz, jego żony Hedwig oraz ich dzieci, którzy zamieszkują przestronną willę z dużym ogrodem, zaledwie kilkaset metrów od komór gazowych i pieców obozu zagłady.  Film dostał dwie statuetki Oscarów – dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz za najlepszy dźwięk.

Anatomia Upadku – 1 Oscar

Francuski dramat sądowy „Anatomia upadku” w reżyserii Justine Triet zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes, a na gali wręczenia Oscarów zdobył statuetkę w kategorii „najlepszy scenariusz oryginalny”. Film miał polską premierę 23 lutego 2024 r. i ciągle można go oglądać w polskich kinach.

Jest to wciągająca historia rodziny – Sandry, Samuela i ich niewidomego syna Daniela – mieszkającej razem w ustronnym miejscu, w wysokich górach. Któregoś dnia Samuel zostaje znaleziony martwy pod domem. Śledczy nie są w stanie ustalić, czy był to nieszczęśliwy wypadek czy morderstwo. Podczas procesu sądowego wychodzą na światło dzienne kolejne fakty ukazujące rozkład małżeństwa i sytuację emocjonalną bohaterów.

Przesilenie Zimowe – 1 Oscar

Ten ciepły film, stylizowany na produkcję zrealizowaną w latach 70. czy 80., powszechnie uznawany jest za jeden z najlepszych filmów ubiegłego roku. „Przesilenie zimowe” (angielski tytuł „The Holdovers”) to komediodramat w reżyserii Alexandra Payne’a, który swoją polską premierę kinową miał 26 stycznia 2024 r. Film zdobył 1 Oscara dla Da’Vine Joy Randolph – dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Obecnie film nie jest dostępny na żadnej platformie internetowej.