Najciekawsze seriale na wiosnę 2024

Przejrzeliśmy aktualne oferty serialowe najpopularniejszych w Polsce platform streamingowych – Netflix, HBO Max, SkyShowtime, Disney, Canal+ i Apple TV+. W pierwszych miesiącach 2024 roku pojawiło się kilka bardzo ciekawych nowych seriali, ale również powróciły znane tytuły z nowymi sezonami.  Poniżej znajdą Państwo nasze rekomendacje 7 tytułów, które warto rozważyć, gdy będą Państwo szukać nowego, ciekawego serialu do obejrzenia. 

NOWY STYL („The New Look”, Apple TV+) – premiera 14 lutego 2024 r.

Ten wciągający serial splata osobistą i zawodową historię największych projektantów mody XX wieku, takich jak: Christian Dior, Coco Chanel, Pierre Balmain czy Cristobal Balenciaga, z brutalną historią II wojny światowej i niemieckiej okupacji Paryża.

Jedną z najważniejszych osób w życiu Christiana Diora (Ben Mendelsohn) była jego młodsza siostra Catherine – to jej zadedykuje swoje słynne perfumy Miss Dior. W serialu obserwujemy, jak Catherine zaangażowana we francuski ruch oporu, zostaje aresztowana przez Gestapo. Jest brutalnie przesłuchiwana, ale nie ulega i nie wydaje swoich przyjaciół z ruchu oporu. Pomimo starań brata, kobieta trafia do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, tuż przed wyzwoleniem Paryża.

Tymczasem inna ikona paryskiego świata mody – Coco Chanel (w tej roli słynna francuska gwiazda Juliette Binoche) w okresie niemieckiej okupacji wiedzie wygodne życie w paryskim Hotelu Ritz, romansuje z nazistowskim szpiegiem i wykorzystuje znajomości wśród hitlerowskich notabli, by uratować swojego siostrzeńca, ale również, by odzyskać pełną kontrolę nad zyskami z produkcji słynnych perfum Chanel No.5.  Hitlerowcy zaś próbują wykorzystać przedwojenną znajomość Chanel z Winstonem Churchillem, by podjąć tajne negocjacje z Anglikami w Madrycie.

Jak się okazuje świat mody wiele łączy z światem polityki, a wielcy projektanci mają także różne grzechy na sumieniu. Ten serial polecamy wszystkim, którzy lubią biografie sławnych ludzi na tle przełomowych wydarzeń historycznych.

 

SZOGUN (platforma Disney+) – premiera 27 lutego 2024 r.

Któż nie pamięta wielkiego hitu telewizyjnego z czasów PRL, czyli amerykańskiego serialu „Szogun” z Richardem Chamberlainem i Toshiro Mifune w rolach głównych?  Teraz wreszcie możemy zobaczyć zupełnie nową adaptację słynnej powieści Jamesa Clavella z 1975 roku.Dostępny w Polsce na platformie Disney+, nowy „Szōgun” to emocjonujący 10-odcinkowy serial będący drugą już adaptacją słynnej powieści. Akcja rozgrywa się w Japonii na początku XVII wieku, gdy kraj ten stoi u progu wojny domowej. Głównym bohaterem jest lord Yoshii Toranaga – w tej roli świetny Hiroyuki Sanada. Znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, gdy jego wrogowie z Rady Regentów zacieśniają przeciw niemu swoje szeregi.

Na wybrzeżu japońskiej wioski rybackiej nieoczekiwanie pojawia się tajemniczy statek z angielskim nawigatorem Johnem Blackthornem na pokładzie. Informacje, jakie niesie przybysz, mogą być kluczowe dla Toranagi w walce o zachowanie władzy. Ważną postacią w tej historii jest także Toda Mariko – w tej roli piękna Anna Sawai – tajemnicza japońska szlachcianka i jednocześnie ostatnia przedstawicielka upadłego rodu. Kobieta zna język portugalski i zostanie główną tłumaczką dla angielskiego żeglarza.  Silną stroną serialu są wspaniałe zdjęcia i wierne oddanie japońskiej rzeczywistości i zwyczajów.

 

KRAINA NOCY (HBO Max) – premiera 15 stycznia 2024

„Witajcie na końcu świata” — głosi napis na tabliczce przy wjeździe do Ennis, małego górniczego miasteczka na Alasce, za kołem podbiegunowym. Jest akurat koniec grudnia, gdy następuje ostatni zachód słońca w roku, a mieszkańcy Ennis przygotowują się na długą noc polarną. Właśnie wtedy w położonej nieopodal bazie naukowej TSALAL ośmiu pracujących tam naukowców znika bez śladu.

Na miejscu pojawia się Detektyw Liz Danvers (w tej roli wyśmienita Jodie Foster), która musi rozwikłać zagadkę i ustalić, jaki związek z naukowcami ma znaleziony na miejscu ucięty ludzki język.

Liz będzie musiała połączyć siły ze swoją dawną partnerką Evangeline Navarro (Kali Reis), która nadal pragnie wyjaśnić brutalne morderstwo młodej inuickiej dziewczyny sprzed lat. Czy te dwie sprawy mają ze sobą jakiś związek? W „Krainie nocy” sporo czasu poświęcono również rdzennym mieszkańcom Alaski, którzy po latach wykluczenia próbują dojść do głosu. Interesujący jest również wątek kopalni węgla, która jest największym pracodawcą w regionie, ale jednocześnie – największym trucicielem w okolicy, odpowiedzialnym za problemy zdrowotne mieszkańców.  Nowy sezon „Detektywa” polecamy szczególnie tym, którzy lubią rozwiązywać zagadki kryminalne.

 

REŻIM (HBO Max) – premiera 4 marca 2024

Kanclerz Elena Vernham (Kate Winslet) od siedmiu lat rządzi niewielką republiką w Europie Centralnej (jej nazwa nigdy jednak nie pada). Odbiła ją z rąk Edwarda Keplingera (Hugh Grant) – „neomarksistowskiego szczura”, który chciał „wyprzedać cały kraj”.

Elena mogła robić karierę jako lekarz, ale poświęciła się, by ratować państwo i dać społeczeństwu nadzieję. Jej ojciec, doświadczony polityk, służył jej radą, dlatego gdy rok temu zmarł, Elena bardzo to przeżyła. Do tej pory nie pozwoliła go pochować, by nadal móc z nim rozmawiać.

Serial reklamowany jest jako satyra polityczna, ale realnej gry politycznej jest tam niewiele – dominują obsesje, niekompetencje i natręctwa pani kanclerz i jej osobistego ochroniarza kaprala Zubaka (Matthias Schoenaerts).  Razem doprowadzają to małe państewko, którego cała gospodarka opiera się na kopalniach kobaltu i burakach cukrowych, na skraj upadku.

 

ROJST MILLENIUM (platforma Netflix) – premiera 28 lutego 2024 r.

To już trzeci sezon tej jednej z najlepszych polskich produkcji serialowych ostatnich lat. Pierwszy sezon z godną podziwu pieczołowitością odtwarzał rzeczywistość polskich lat 80-tych.
W drugim sezonie przenieśliśmy się do lat 90-tych, a teraz Jan Holoubek – reżyser i twórca serii – zabiera nas do roku 1999, tuż przed nadejściem nowego millenium.

Nadchodzi czas zmian. Ludzie w napięciu oczekują nadejścia roku 2000. Tymczasem w lesie na Grontach odkopany został szkielet kobiety z naszyjnikiem, a podczas urodzinowego bankietu, w hotelu Centrum dochodzi do zabójstwa. Co i kto stoi za tymi wszystkimi zdarzeniami? Historia cofa się aż do lat 1960-tych, aby odnaleźć klucz do kryminalnej zagadki.

W obsadzie – jak zawsze w „Rojście” – same fantastyczne nazwiska: Piotr Fronczewski, Magdalena Różczka, Łukasz Simlat, Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Janusz Gajos, Tomasz Schuchardt, Agnieszka Żulewska, Marcin Bosak i Vanessa Aleksander.

 

KIEDY ŚLUB? (CANAL+) – premiera 9 lutego 2024 r.

Nowy polski serial KIEDY ŚLUB? opowiada o parze, Wandzie i Tośku, która po 13 latach spędzonych razem podejmuje decyzję o oddzielnym życiu. Choć większość wspomnień dorosłego życia zbudowali wspólnie, z czasem zaczynają się od siebie oddalać. Wanda rozpoczyna karierę psycholożki w korporacji, a Tosiek jako początkujący aktor, ima się różnych zajęć, aż w końcu wydaje się, że dostał rolę życia w epickim filmie historycznym.

W głównych bohaterów 8-odcinkowego serialu KIEDY ŚLUB? wcielają się Maria Dębska („Bo we mnie jest seks”)  i Eryk Kulm jr („Filip”, „Teściowie 2”). W pozostałych rolach można zobaczyć m.in. takie gwiazdy, jak: Maciej Musiał, Magdalena Popławska, Matylda Damięcka i Iza Kuna.

Recenzenci zwracają uwagę na świetnych, nieidealnych bohaterów, którym kibicuje się na każdym kroku, a do których zostali dobrani perfekcyjnie aktorzy. Duet Maria Dębska i Eryk Kulm jr przyciąga do ekranu swoim urokiem oraz magnetyzmem. Pochwały zbiera również odwaga twórców do kręcenia bardzo namiętnych i realistycznych scen erotycznych, a także scenariusz z świetnymi i często zabawnymi dialogami. Krytycy piszą, że po raz pierwszy polscy 30-latkowie zostali przedstawieni w autentyczny, świeży sposób.

 

MARY & GEORGE (serwis SkyShowtime) – premiera 8 marca 2024 r.

Główną bohaterką tego 7-odcinkowego mini-serialu jest Mary Villiers (w tej roli nagradzana Hollywoodzka gwiazda Julianne Moore) – niezbyt zamożna angielska szlachcianka o ogromnych ambicjach, kierująca się zasadą „cel uświęca środki”.

Bohaterka obmyśla przebiegły plan, który ma zagwarantować jej rodzinie przychylność samego angielskiego króla Jakuba I Stuarta, a co za tym idzie dostatek i prestiżowe tytuły. Otóż Mary Villiers postanowiła uczynić ze swojego drugiego syna – George’a – królewskiego faworyta.

Brakuje jej pieniędzy, ale nie inteligencji, nawiązuje więc przydatne, choć chwilowe sojusze i podsuwa królowi Jakubowi I (Tony Curran) swojego przystojnego syna George’a w roli chętnego i utalentowanego kochanka, nie zważając na urzędującego królewskiego faworyta – hrabiego Somerset (Laurie Davidson). Wpływy i notowania całej rodziny Villiersów na angielskim dworze szybko rosną, a rodzeństwo George’a może liczyć na lepsze małżeńskie partie. Im więcej władzy zdobywa jednak George, tym gorzej układają się jego relacje z apodyktyczną matką.