Zwiedzamy europejskie stolice: PARYŻ

Zwiedzamy europejskie stolice PARYŻ

Stolica Francji to 3. najczęściej odwiedzane przez turystów miasto na świecie, ale zaplanowane na 2024 r. letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu (odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r.) mogą jeszcze ściągnąć do tego wspaniałego miasta fanów sportu.  Dlatego jeśli chcieliby Państwo zaplanować wycieczkę do Paryża, to może warto rozważyć wiosnę, kiedy turystów będzie nieco mniej niż w sezonie wakacyjnym i w czasie Olimpiady.  Główna historyczna część Paryża nie zajmuje zbyt dużego obszaru – jest to okrąg o średnicy około 11 kilometrów, który zamieszkuje około 2 milionów mieszkańców, ale już obszar tzw. „Wielkiego Paryża”, czyli całej aglomeracji – ponad 7 milionów ludzi. Paryż jest podzielony na 20 dzielnic (fr. Arrondissement), które są ponumerowane, a ich numeracja biegnie spiralnie od środka, a zatem im mniejszy numer dzielnicy, tym bardziej centralnie jest ona położona. Podstawowym środkiem komunikacji publicznej w Paryżu jest metro posiadające 16 linii oraz 308 stacji. Francuska stolica to esencja europejskiej historii, kultury, mody, nowoczesności i rozrywki – każdy znajdzie tu coś dla siebie, więc nasz artykuł z pewnością nie wyczerpuje wszystkich atrakcji, jakie można znaleźć nad Sekwaną.

Najważniejsze zabytki i muzea Paryża

zwiedzamy ParyżPatrząc na mapę francuskiej stolicy zauważymy, że centralne miejsce zajmuje niewielka wyspa położona na Sekwanie – nazywa się Île de la Cité i właśnie tam warto rozpocząć zwiedzanie Paryża.  Wyspa ta skrywa bowiem najstarszą część i serce miasta. A jest nią najsłynniejsza świątynia, czyli katedra Notre Dame. Ta wspaniała gotycka budowla imponuje rozmiarem i pietyzmem wykonania. Niestety, w wyniku pożaru, jaki miał miejsce w 2019 roku, jest niedostępna dla turystów, ale spojrzenie na wyjątkową sylwetkę, a następnie obejście jej dookoła i delektowanie się wszystkimi detalami z pewnością dostarczy Państwu wielu wrażeń.

Z wyspy Ile de la Cite, możemy spacerem udać się w kierunku pałacu Louvre na prawym brzegu rzeki, korzystając z pięknego mostu Pont Neuf. Luwr (fr. Louvre) dawniej pełnił funkcję pałacu królewskiego, ale w trakcie Rewolucji Francuskiej w 1793 r. zdecydowano o przekształceniu go w  muzeum sztuki i archeologii. Przekraczając progi tego zachwycającego obiektu, znajdziesz się w magicznym świecie arcydzieł malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego.

Słynna szklana piramida, otwarta w 1988 r., stojąca na dziedzińcu przed pałacem stanowi obecnie główne wejście do muzeum, ale w bilety wstępu warto zaopatrzyć się wcześniej przez internet. W ten sposób ominiemy kolejki – koszt biletu dla osoby dorosłej to obecnie 17 EUR.

Zwiedzamy ParyżJakie atrakcje skrywa w sobie muzeum w Luwr? – Dla wielu osób magnesem jest oczywiście najsłynniejszy obraz włoskiego mistrza renesansu, Leonardo da Vinci, czyli „Mona Lisa” – w rzeczywistości jest on jednak niezbyt duży, schowany za szybą i najczęściej otoczony przez tłum zwiedzających.  W Luwrze znajduje się bodaj największa kolekcja dzieł da Vinci – poza „Mona Lisą” znajdziemy tu również obrazy: „Święta Anna Samotrzeć”, „Święty Jan Chrzciciel” oraz „Madonna w grocie”.  Inni słynni malarze, których dzieła można tu podziwiać to m.in. Carravaggio, Tycjan, Rafael, Peter Rubens, Jan Vermeer czy Eugene Delacroix (np. słynny obraz „Wolność wiodąca lud na barykady”). Wielką gratką dla koneserów antyku jest starożytna marmurowa rzeźba „Wenus z Milo” – odnaleziony w 1820 roku na greckiej wyspie Milos posąg kobiety pozbawionej rąk do dziś wzbudza dyskusje i dociekania, kogo przedstawia.

Impresjonizm to kierunek w sztuce, który jest nierozerwalnie związany z Paryżem i został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów w latach 70. XIX wieku. Dla wszystkich fanów impresjonizmu obowiązkowym punktem w Paryżu jest odwiedzenie Muzeum Orsay, które zostało otwarte w 1986 roku, a mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego po lewej stronie Sekwany. Znajdziemy tu dzieła wszystkich największych malarzy drugiej połowy XIX i początku XX wieku: Paul Cezanne, Edgar Degas, Paul Gaugin, Claude Monet, August Renoir, Edourd Manet, Vincent Van Gogh. Tu również polecamy zakup biletu przez internet – jego koszt wynosi 16 EUR.

Pałac Inwalidów, Łuk Tryumfalny i Pola Elizejskie

Po wizycie w Muzeum Orsay można wrócić ponownie na prawy brzeg Sekwany – przy tej okazji warto przejść się odrobinę dalej i skorzystać z Mostu Aleksandra III, który uważany jest za najładniejszą z licznych paryskich przepraw przez Sekwanę. Stojąc na moście możemy podziwiać architekturę Pałacu Inwalidów i Kościoła Inwalidów (Les Invalides), czyli kompleksu budowli pochodzących z przełomu XVII i XVIII wieku. Obecnie mieszczą się tu różne muzea, instytucje służące weteranom, ale również grobowce znanych Francuzów, z których najważniejszy to grobowiec Napoleona Bonaparte.

Po drugiej stronie rzeki warto zajrzeć do pięknych Ogrodów Tuileries – jednego z największych i najstarszych paryskich parków, rozciągającego się od Luwru aż po Champs-Élysées, z fontanną oraz licznymi rzeźbami, na miejscu którego do czasów Komuny Paryskiej stał jeden z pałaców królewskich.  Po przejściu przez cały ogród dojdziemy do charakterystycznego Place de la Concorde (Plac Zgody), który w czasie Rewolucji Francuskiej był miejscem, gdzie ustawiono słynną gilotynę, na której ścięto głowy króla Ludwika XVI i królowej Marii Antoniny.  Obecnie centralne miejsce placu zajmuje egipski obelisk, podarowany w 1831 roku przez wicekróla Egiptu. Mierzący 23 metry wysokości obelisk ma ponad 3300 lat i pochodzi ze świątyni w Luksorze.

Zaraz za Placem Zgody rozpoczynają się już Pola Elizejskie (Champs-Élysées) czyli najbardziej prestiżowa ulica w Paryżu! Ten przepiękny bulwar ma aż 65 metrów szerokości – dwujezdniowa ulica, wysadzana podwójnym szpalerem drzew po każdej ze stron, zawsze gwarna i zawsze tłoczna. To tu znajdziemy eleganckie restauracje i ekskluzywne butiki słynnych francuskich projektantów mody: Chanel, Dior czy Louis Vuitton.

Zwiedzamy ParyżPodążając Polami Elizejskimi dotrzemy do okrągłego Placu Charles’a de Gaulle’a – dawniej zwanego Placem Gwiazdy – z placu odchodzi promieniście aż 12 ulic, a jego środek zajmuje monumentalny i znany wszystkim z pocztówek Łuk Tryumfalny. Budowa Łuku trwała blisko 30 lat i została ukończona w 1836 r., a powstał on dla uczczenia walczących i poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Na łuku wyryto nazwy 158 bitew stoczonych w okresie I Republiki i I Cesarstwa, a także nazwiska  660 generałów i marszałków, którzy brali w nich udział – można wśród nich znaleźć także polskie przykłady. Łuk Tryumfalny to także dobry punkt widokowy z racji swoich blisko 50 metrów wysokości – wejście na taras widokowy to koszt 13 EUR.

Wieża Eiffla i Pola Marsowe

Najlepsze zdjęcia z Wieżą Eiffla zrobimy sobie z Ogrodów Trocadero po drugiej stronie Sekwany lub z rozległego parku Pola Marsowe, który sąsiadują bezpośrednio z ogrodami wieży Eiffla.

zwiedzamy ParyżWieża Eiffla, dzisiaj uważana za turystyczną ikonę Paryża, nie miała łatwych początków – zbudowano ją specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej i stać się symbolem potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej ówczesnej Francji.  Wieża – przez Francuzów zwana „żelazną damą” – mierzy 330 metrów wysokości i pozostaje najwyższą budowlą w Paryżu, a w momencie powstania była także najwyższą budowlą na świecie.

Zaraz po jej wzniesieniu była uważana za paskudną, a jej twórcę – słynnego inżyniera i architekta Gustave’a Eiffela – przeklinano  za oszpecenie miasta. Tymczasem wystarczyło zaledwie kilka dekad, by stała się najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Paryża. Blisko 6 milionów turystów co roku odwiedza wieżę Eiffla – warto więc wcześniej zaplanować swoją wizytę i zakupić bilet przez internet. Koszt wjazdu windą na najwyższy 3 poziom (276 metrów) to 28,30 EUR, a na niższy 2 poziom (116 metrów) – 18,10 EUR. Naprawdę warto wydać te pieniądze, by podziwiać wspaniałą panoramę miasta, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, czy poczuć dreszczyk emocji podczas podróży windą na sam szczyt wieży.

 

Wzgórze Montmartre i bazylika Sacré-Cœur

zwiedzamy ParyżNiezapomniane widoki i niezwykły klimat francuskiej bohemy czeka na osoby odwiedzające kultowe wzgórze Montmartre w XVIII dzielnicy. Spotkają tam Państwo ulicznych malarzy, grajków, aktorów i słynne paryskie kabarety na czele z Moulin Rouge, a także klimatyczne kawiarnie i knajpki serwujące kuchnie z całego świata.

Nad całością zaś góruje zaś biała bryła Bazyliki Sacré-Cœur (Bazylika Najświętszego Serca) zbudowanej między 1876 a 1914 rokiem, w której rozbrzmiewa największy i najcięższy dzwon Paryża. Budynek bazyliki zbudowano z białego trawertynu, w stylu  romańsko-bizantyńskim – jego kopuły mają wysokość 79 metrów.

 

La Défense i inne atrakcje

ParyżParyż to także centrum francuskiej gospodarki i nowoczesnej architektury – to tu swoje siedziby ma wiele znanych francuskich koncernów.  Wizytówką tej nowoczesnej strony Paryża jest dzielnica La Défense, do której prowadzą szerokie bulwary będące przedłużeniem Pól Elizejskich.  Przy ładnej pogodzie, wysokie budynki tej dzielnicy są dobrze widoczne spod Łuku Tryumfalnego. Na zachodnim krańcu La Defense znajduje się La Grande Arche de La Défense (Wielki Łuk) stojący na linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru.

Fani książki „Upiór w operze” być może będą chcieli zobaczyć słynny budynek starej paryskiej Opera Garnier (Palais Garnier) – pochodzący z 1875 r. gmach opery w stylu eklektycznym można zwiedzać, a bilet kosztuje 15 EUR.

Z licznych paryskich kościołów, dla Polaków szczególnie ważny jest Kościół św. Magdaleny (Église de la Madeleine) – neoklasycystyczna katolicka świątynia, której budowa rozpoczęła się jeszcze w 1764 roku za panowania króla Ludwika XV, a później z różnymi przerwami i zmianami koncepcji ciągnęła się przez długie 80 lat i zakończyła w 1842 r.  To właśnie w La Madeleine w 1849 odbyła się msza żałobna po śmierci Fryderyka Chopina, a w 1856 r. na widok publiczny wystawiona została tam trumna z ciałem Adama Mickiewicza i odbyło się nabożeństwo żałobne.

Paryski Panteon – wzorowany na rzymskim – to neoklasycystyczna budowla w Dzielnicy Łacińskiej, wzniesiona pod koniec XVIII wieku jako kościół pod wezwaniem świętej Genowefy. Od czasów Rewolucji Francuskiej pełni rolę mauzoleum wybitnych Francuzów. To tu pochowani są m.in.:  Voltaire i  Jean-Jacques Rousseau, pisarze Alexandre  Dumas, Victor Hugo, Émile Zola, a także Pierre Curie i Maria Skłodowska-Curie

Z innych paryskich atrakcji warto także polecić rejs statkiem po Sekwanie oraz odwiedzenie oddalonego o około 20 km barokowego pałacu królewskiego w Wersalu z rozległymi ogrodami.