Jak dobrze przygotować się do zabiegów medycyny estetycznej?

Korzystasz z zabiegów medycyny estetycznej? Chcesz, aby były jak najbardziej efektywne i aby nie wystąpiły po nich żadne niepożądane skutki?   Ważne jest właściwe przygotowanie się do planowanej wizyty! O tym jak to powinno wyglądać pisze dermatolog i lekarz medycyny estetycznej lek. Anna Bachleda-Curuś z SCM estetic w Krakowie.

Przed zabiegiem medycyny estetycznej należy dobrze się przygotować i szczegółowo przestrzegać zaleceń specjalisty. Dzięki temu  uzyskamy satysfakcjonujące efekty, ale także zabieg będzie mógł przebiegać bezpiecznie. Dzięki temu możemy zredukować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań, obrzęków, siniaków, a także przyspieszyć proces gojenia i regeneracji.

Pójdź na konsultację przedzabiegową

Jak mówi lek. Anna Bachleda-Curuś, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z SCM estetic w Krakowie, wszelkie kwestie, które budzą wątpliwości, należy poruszyć podczas wstępnej konsultacji przedzabiegowej. – Konsultacja ta to pierwszy bardzo ważny etap leczenia, który umożliwia dobór skutecznej i optymalnej terapii. Polega ona przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego (informacja o stanie zdrowia pacjenta, jego problemach zdrowotnych, przyjmowanych lekach), rozpoznaniu rodzaju i skali problemu oraz potrzeb i oczekiwań pacjenta, doborze optymalnej terapii zabiegowej (rodzaj zabiegu, liczba serii koniecznych do wykonania, ich częstotliwość), wyjaśnieniu istoty zabiegu, ustaleniu ewentualnych przeciwwskazań i skutków ubocznych, przestawieniu zaleceń przed- i pozabiegowych.

Trzymaj się zaleceń przedzabiegowych

Wydawałoby się to oczywiste, jednak nie wszyscy stosują się do podstawowych zaleceń przedzabiegowych. Jest to ogólnie mówiąc prowadzenie tzw. zdrowego stylu życia. Przed zabiegiem wskazana jest zrównoważona dieta (bogata w witaminy, minerały, antyoksydanty, białko), a także dbanie o odpowiednie nawodnienie. Przed niektórymi zabiegami zalecana dodatkowa suplementacja witaminy C. Niezwykle ważne jest unikanie szkodliwych nawyków. Rezygnacja lub znaczne ograniczenie palenia papierosów, które utrudnia gojenie się skóry. Powstrzymywanie się od spożywania napojów alkoholowych na minimum dwie dobry przed planowanym zabiegiem, ograniczenie kofeiny). Zalecane jest również regularne ćwiczenie, ale jednocześnie należy unikać zbyt intensywnej i wymagającej aktywności fizycznej bezpośrednio w okolicy terminu zabiegu.

Poza tym większość zabiegów medycyny estetycznej wymaga stosowania się do specjalistycznych zasad! Lek. Anna Bachleda-Curuś wymienia wśród nich przede wszystkim unikania ekspozycji na słońce i wizyt w solarium (na 4 tygodnie przed zabiegiem), gdy planujemy inwazyjne zabiegi tj laseroterapia. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrem SPF 50 oraz rezygnacja ze stosowania samoopalaczy i balsamów brązujących w okolicy zabiegowej. Nie można również korzystać z sauny, basenów, rezygnacja z gorących kąpieli na dwie doby przed zabiegiem, a w dniu zabiegu zalecane jest przyjmowanie dużej ilości wody (ok. 2 l.) i zjedzenie lekkiego posiłku (nie przychodzimy na zabiegi na czczo).

Pielęgnacja przedzabiegowa

Aby efekty zabiegów medyny estetycznej miały jak najlepsze efekty niebagatelną rolę odgrywa także odpowiednia pielęgnacja kosmetologiczna i domowa, które przygotowują skórę. Jak mówi specjalistka SCM estetic na czas przed planowaną wizytą ważne jest           dbanie o właściwy poziom nawilżenia skóry.

Najlepiej jest zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol oraz intensywnego makijażu na kilka dni przed zabiegiem na rzecz delikatnej pielęgnacji oraz odstawienie produktów z kwasami, w tym azalainowym, retinolem, retinolem, witaminą C oraz nie wykonywać peelingi (zwłaszcza przed zabiegiem laserowym).

Zabiegi a stan zdrowia

Lek. Anna Bachleda-Curuś przypomina także, aby zawracać uwagę na stan zdrowia. – Istotne jest niewyznaczanie terminu zabiegu bezpośrednio po kuracji antybiotykowej, w przypadku infekcji skóry, a także w okresie co najmniej 2 tygodni od ustąpienia objawów opryszczki, grzybicy, bakteryjnego zapalenia skóry oraz w czasie menstruacji. Ważne jest również nieprzyjmowanie określonych leków, suplementów i ziół na ok. 1-2 tygodnie przed zabiegiem: odstawienie leków przeciwzakrzepowych (antykoagulantów), w przypadku zabiegu z użyciem toksyny botulinowej – odstawienie witaminy E, suplementów witaminowych, ziół typu dziurawiec, leków przeciwzapalnych. Przed niektórymi zabiegami – nieprzyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, paracetamol, naproxen itp.).

Przed niektórymi zabiegami należy wykonać określone badania (np. morfologia krwi), a w przypadku chorowania na niedoczynność tarczycy – warto przed zabiegiem wykonać badanie TSH.