Spis treści
Hollywoodzki uśmiech (Hollywood smile) to najogólniej mówiąc białe, symetryczne i pozbawione wad zęby. W świecie gwiazd jest sporo osób, którym poprawa zgryzu diametralnie zmieniła wygląd, jak chociażby Cristiano Ronaldo, Tom Cruise czy z młodszego pokolenia – Millie Bobby Brown. W Polsce stomatologia estetyczna przeżywa obecnie rozkwit i oferuje znacznie więcej niż śnieżnobiały uśmiech niczym z ekranu tv. Czym dokładnie zajmuje się ten dział stomatologii i czym jest modny w ostatnich latach bonding zębów? – wyjaśnia lek. stom. Jakub Gałaszek z Centrum Medycznego Tysiąclecie w Katowicach.
Stomatologia estetyczna – trend czy realna potrzeba?
Stomatologia estetyczna, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się wizualną poprawą estetyki zębów poprzez zabiegi z zakresu ortodoncji, leczenia zachowawczego i protetycznego oraz zabiegi wybielania. U pacjentów estetyka uzębienia bywa zaburzana z różnych powodów – przedwczesnej utraty uzębienia własnego; przebarwień, które pojawiły się na zębach zajętych próchnicą, a także z powodu ścierania się zębów u osób z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych, czyli cierpiących na bruksizm.
– Pacjenci z bruksizmem mają tendencję do nadmiernego zaciskania zębów podczas snu, a dzieje się to mimowolnie na tle nerwowym lub z racji nadmiernego skurczu mięśni. W ten sposób zęby z czasem ulegają zniekształceniu lub nawet zniszczeniu – wyjaśnia lek. stom. Jakub Gałaszek, specjalista Centrum Medycznego Tysiąclecie. – Niezależnie jednak od powodu brak uzębienia lub widocznie zaburzona estetyka uśmiechu staje się dużym defektem, który wpływa nie tylko na fizjologię i zmianę rysów twarzy, ale i na psychikę pacjenta. Sprawia, że pogłębiają się kompleksy i obniża się poczucie własnej wartości, przez co dana osoba zaczyna się krępować i np. unikać spotkań towarzyskich. Tymczasem dzięki stomatologii estetycznej jesteśmy w stanie odtworzyć i ulepszyć kolor, kształt oraz funkcję pierwotnego uzębienia.
Korony i mosty
Najbardziej palącą potrzebą, którą może zaspokoić zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, jest oczywiście uzupełnienie braków zębowych, czy to poprzez koronę osadzoną na implancie, czy mosty pełnoceramiczne lub porcelanowe. Czym różnią się korony od mostów? Jak mówi stomatolog Jakub Gałaszek – przede wszystkim zastosowaniem. Korona jest uzupełnieniem protetycznym, które wykonuje technik w laboratorium. Następnie takie uzupełnienie nakłada się na implant lub wyleczony i dobrze osadzony w zębodole ząb. Korona jest mocowana do odpowiednio oszlifowanego zęba lub przykręcana do implantu, a jej zadaniem jest odtwarzanie braków.
Innym rozwiązaniem są mosty protetyczne, które stosuje się wtedy, gdy luka w uzębieniu jest większa, ale po jej obu stronach znajdują się zęby filarowe. Na most protetyczny składa się kilka koron połączonych ze sobą, z których część pełni funkcje filarowe, a część jest uzupełnieniem brakujących zębów. Zarówno korony, jak i mosty są na stałe osadzone w jamie ustnej.
Bonding zębów a licówki
Nowością w stomatologii estetycznej jest tzw. dental bonding, inaczej bonding zębów – nieinwazyjna metoda odbudowy ich powierzchni. Polega ona na bezpośrednim pokryciu powierzchni zęba własnego, który w jakiś sposób uległ zniszczeniu lub przebarwieniu, cienką warstwą materiału z żywicy kompozytowej. W ten sposób szybko odbudowuje się zęby, poprawiając ich kształt i kolor, ale nie ingerując w tkanki.
Przygotowanie zębów do zabiegu polega na delikatnym zmatowieniu ich powierzchni i zaaplikowaniu kwasu fosforowego (by utworzyć mikroskopijne otwory zwiększające przyczepność kompozytu), a następnie nałożeniu dopasowanej do kształtu i koloru zęba żywicy kompozytowej. Na koniec powierzchnia jest utwardzana za pomocą lampy polimeryzacyjnej.
– Bonding to szybki i prosty sposób na poprawę estetyki uzębienia, ale nie jest pozbawiony wad. Choć trwałość efektów szacuje się na kilka lat, to warto wspomnieć, że jest to zależne od nawyków żywieniowych pacjenta. Jeśli pije on dużo kawy, efekty mogą się pogarszać szybciej i zabieg trzeba będzie wykonać ponownie. Trwalszy rezultat można uzyskać dzięki licówkom lub koronom pełnoceramicznym – przyznaje stomatolog. – Procedura ta wymaga jednak odpowiedniego przygotowania zębów poprzez usunięcie niewielkiej ilości szkliwa, by umożliwić przytwierdzenie licówek. Metoda ta daje więc bardziej odporne na warunki zewnętrzne rezultaty, ale jednocześnie jest bardziej inwazyjna, ponieważ powoduje trwałe uszkodzenia w strukturze zęba.
Bielsze zęby
Wybielanie zębów można przeprowadzać na kilka sposobów, a najpopularniejsze z nich to materiały na bazie fluorku sodu o różnych stężeniach oraz wybielanie nakładkowe, które pacjent stosuje sam w domu.
– Na początek lekarz skanuje pacjentowi jego łuki zębowe, by wykonać szyny wybielające, a później pacjent samodzielnie wybiela zęby, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu albo do momentu, gdy inne warunki, np. nadwrażliwość zębów, uniemożliwią dalsze wybielanie – tłumaczy lek. stom. Jakub Gałaszek. – Pierwszy tydzień leczenia nazywany jest „białym tygodniem”, gdyż powinno się wtedy unikać czarnej kawy, czerwonego wina i wszelkich napojów barwiących. Należy jednak pamiętać, że wybielanie zębów własnych zawsze daje efekt czasowy i po jakimś czasie trzeba ponowić zabieg. Inaczej będzie w przypadku licówek, koron i mostów, które są zrobione z materiałów ceramicznych i nie zmieniają koloru ani kształtu. Minusem tu jest jednak potrzeba preparacji zębów.
Ze wspomnianych dobrodziejstw stomatologii estetycznej korzysta coraz więcej osób. Jednak zdaniem stomatologa, zanim zdecydujemy się na jakiś zabieg, najlepiej dokładnie wyleczyć nasze zęby. Przeciwwskazaniem do wielu procedur są bowiem: zła higiena jamy ustnej oraz niewyleczone, próchnicowe zęby, a także zbyt młody wiek pacjenta. To zdrowe uzębienie jest pierwszym krokiem do pracy nad słynnym „hollywoodzkim uśmiechem”. Jeśli zadbamy o to, poprawa estetyki uśmiechu może być nie tylko długotrwała, ale i spektakularna.