Jakie właściwości ma bakopa?

Bakopa drobnolistna roślina

Bakopa drobnolistna to roślina, która jest nieznana wielu osobom, a szkoda. Okazuje się bowiem, że charakteryzuje się ona wieloma cennymi dla naszego zdrowia właściwościami. Warto byłoby zatem czegoś się na jej temat dowiedzieć. Być może któregoś dnia okaże się, że właśnie ona mogłaby nam pomóc. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby stosować ją z rozsądkiem, uwzględniając wszelkie środki ostrożności i przeciwwskazania.

Bakopa – najważniejsze informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, bakopa drobnolistna raczej nie jest rośliną, którą rozpozna każdy z nas. Niemniej jednak, jest ona zapewne kojarzona przez osoby, które interesują się ajurwedą. Roślina ta należy bowiem do tak zwanych ziół ajurwedyjskich. Bakopa nie osiąga zbyt dużych rozmiarów i jak sama nazwa wskazuje, posiada drobne liście. Jej kwiaty przyjmują barwę purpury bądź bieli. Roślina ta naturalnie występuje w krajach azjatyckich, afrykańskich, a także na kontynencie australijskim. Co ciekawe, w niektórych państwach jest ona wykorzystywana jako dodatek do sałatek. Jak się jednak okazuje, warto docenić ją nie tylko w swojej kuchni. Może okazać się bowiem wsparciem w walce z wieloma schorzeniami.

Właściwości bakopy drobnolistnej

Bakopa drobnolistna to roślina, która słynie z naprawdę wielu dobroczynnych właściwości. Można jednoznacznie stwierdzić, że wykazuje ona korzystny wpływ zarówno na nasze ciało, jak i na naszą psychikę. Przede wszystkim bakopa jest niezwykle silnym antyoksydantem. Okazuje się więc niesamowicie przydatna w walce z tak zwanymi wolnymi rodnikami, które to odpowiadają za rozwój wielu schorzeń. Poza tym, roślina ta działa przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie. Może więc przynieść ulgę w walce z łagodnymi zaburzeniami nastroju. Na uwagę zasługuje również jej działanie przeciwpadaczkowe oraz przeciwzapalne. Bakopa znajduje także zastosowanie w walce z niektórymi chorobami układu krążenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o bakopie?

Mimo, że właściwości bakopy są naprawdę liczne, nie każdy będzie mógł ją stosować. Przede wszystkim, powinny uważać na nią osoby zażywające niektóre leki. Mowa tu chociażby o antydepresantach. Jednoczesne przyjmowanie bakopy oraz leków przeciwdepresyjnych znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się zespołu serotoninowego. Poza tym, nie jest to roślina zalecana kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym piersią. Powinny uważać na nią także osoby, które wykazują na nią nadwrażliwość. Poza tym, stosując bakopę należy zachować umiar. Jej przedawkowanie mogłoby wywołać między innymi przykre objawy gastryczne, takie jak biegunka czy wymioty. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy możemy stosować bakopę, powinniśmy rozważyć konsultację z lekarzem rodzinnym. Warto także obserwować to, w jaki sposób czujemy się po bakopie. Każdy organizm jest bowiem inny i może inaczej na nią zareagować. Uzbrójmy się również w cierpliwość. Rezultaty wynikające ze stosowania bakopy nie pojawią się przecież natychmiast. Zazwyczaj należy cierpliwie poczekać na nie co najmniej dwa, trzy tygodnie.