Spis treści
Nie wszyscy posiadamy zainteresowania, które na co dzień możemy rozwijać. Może jeszcze je odkryjemy, a może nie, jednak sam ten fakt nie musi wyobcowywać nas ze świata, a tym bardziej pasywnie usadawiać przed telewizorem.
Wiek emerytalny daje wiele możliwości na korzystanie z wolnego czasu, którego wcześniej być może nie mieliśmy wystarczająco dużo. A mogło go nam brakować, chociażby na podtrzymywanie relacji towarzyskich. Czy można to nadrobić?
Senior nie tylko wypoczywa
Coraz głośniej mówi się o problemie samotności osób starszych. Szacuje się, że co 5 osoba po 65-roku życia boryka się z tym problemem. Wraz z wiekiem rośnie wskaźnik samotności. Osoby zamieszkujące jednoosobowe gospodarstwa domowe są tym bardziej narażone na to zjawisko, jeśli dodatkowo towarzyszą im choroby czy trudności z poruszaniem. W odizolowaniu oglądają telewizję, rozwiązują krzyżówki, wychodzą, tylko gdy muszą kupić leki czy zapłacić rachunki na poczcie.
Statystyki mówią, że jednoosobowe gospodarstwa domowe dotyczą 35% osób po 65 roku życia. W przypadku 80-latków to aż 50% gospodarstw domowych. Sporo się mówi, że na emeryturze to już tylko się wypoczywa, jednak zdrowie osób starszych zależne jest często od aktywności. Zarówno aktywność fizyczna, jak i umysłowa ma duże znaczenie w profilaktyce depresji, ale też w utrzymaniu jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Aktywizacja seniorów to ważny temat, który podejmuje wiele fundacji, ale też gminne czy miejskie domy kultury.
Co oferują seniorom domy kultury?
Poczucie izolacji i osamotnienia jest zjawiskiem, któremu można przeciwdziałać. W odróżnieniu od wielu innych problemów, które mogą dotyczyć osób starszych, można tu działać skutecznie. Wiele większych miast prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku jako sposób na aktywizację i budowanie relacji w tej grupie wiekowej. Obok tego również w mniejszych miejscowościach prężnie działają Kluby Seniora czy Centra Aktywności Senioralnej. Zapewniają ciekawy sposób spędzania czasu wolnego, oferując szereg zajęć. Można skorzystać z warsztatów gotowania czy rękodzieła, zapisać się na zajęcia taneczne czy warsztaty śpiewu. A może zainteresuje nasz występujący przed publicznością chór. Do seniorów adresowane są też liczne kursy obsługi komputera, nauki języka obcego.
O zdrowie fizyczne można dbać, dołączając do grup marszu z kijkami, jogi czy nawet tai-chi. Wszystkie te zajęcia odbywają się w grupie, co sprzyja nawiązywaniu relacji interpersonalnych. Można też dzięki nawiązaniu nowych znajomości stworzyć własne kółka zainteresowań, organizując wyjścia do kina czy teatru, spotkania brydżowe czy rozgrywki szachowe. Wszystko zależy od pomysłowości i inicjatywy samych zainteresowanych.
W grupie siła
Spotkania seniorów obok tego, że odbywają się w atmosferze malowania czy śpiewu, najwięcej jednak dają na poziomie psychologicznym. Relacje międzyludzkie mają znaczenie dla zdrowia psychicznego na wszystkich etapach życia człowieka. Nie tylko redukują samotność, ale też pozwalają się rozwijać, odkrywać nowe zainteresowania, swoje możliwości. Od innych możemy się uczyć, nie tylko nowej wiedzy i umiejętności, ale też tego, jak radzić sobie z wyzwaniami, porażkami w życiu.
Dyskusje, zabawy integracyjne, wieczorki taneczne, wszystko to pozwala poczuć się sprawczym, energicznym, zachęca do zadbania o siebie, wysiłku. To też okazja do śmiechu, który sam w sobie działa prozdrowotnie. Hamuje wydzielanie hormonów stresu, dotlenia, a tym samym łagodzi bóle, poprawia pracę serca i krążenie krwi. Dzięki takim spotkaniom towarzyskim można zdrowiej radzić sobie z trudnymi emocjami, rozmawiać o swoich przeżyciach i dylematach o zobaczyć, że inni mierzą się z podobnymi sprawami i jak im to wychodzi.