Hobby emeryta — ręczne robienie kartek okolicznościowych

Hobby emeryta — ręczne robienie kartek okolicznościowych

Pocztówka znad morza z wydrukowanymi pozdrowieniami i jedynym wysiłkiem wysyłającego w postaci złożenia swojego podpisu budzi więcej rozczarowania niż zachwytu. W pewnych obszarach nie powinniśmy szukać uproszczeń, bo zapomina się o tym, że ktoś tę kartkę otrzymuje. I wcale nie jest tak, że liczy się pamięć.

Relacje to taki obszar życia, w którym trzeba się trochę postarać, by pokazać, że nam zależy i tym samym te relacje pielęgnować. Sama pamięć to za mało. Sposobów na okazywanie, że ludzie są dla nas ważni, jest sporo. Jednym z nich może być własnoręczne wykonanie kartek okolicznościowych.

Sztuka kartki

Pamiątka z chrzcin, ślubu czy okrągłych urodzin to przeważnie zdjęcia, które przechowujemy w telefonie. Prezenty choćby bardzo trafione, zużyły się, przejadły albo znudziły. Czas robi z nimi swoje. Jednak pomysł, by na taką okazję obdarować kogoś wykonaną własnoręcznie kartką to niepowtarzalny sposób na pamiątkę. Odpowiednio przechowywana będzie cieszyć oko i budzić przyjemne wspomnienia przez lata.

Zacząć nie jest trudno, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy producenci dają nam do dyspozycji szeroki papierniczy wybór, a co więcej, można kupić gotowe zestawy potrzebnych akcesoriów. Początki jednak zawsze rodzą pytanie o to jak zacząć. Wystarczy baza do kartek w postaci papieru o wysokiej gramaturze. Pamiętajmy, że naklejane elementy ją obciążą więc ważne, by baza nie była zbyt wiotka. Znajdziemy je w wersji kwadratowej czy prostokątnej w różnych rozmiarach, ale też w różnych kolorach. Co dalej?

Dla kogo i na jaką okazję?

Teraz należy sobie odpowiedzieć na pytanie, komu taką kartkę chcemy sprezentować, czy będzie to okazja bardziej formalna, czy luźna. Dzięki temu można będzie dobrać dodatki. Trochę jak przy wyborze stroju na wyjście wieczorne. Innymi dodatkami je opatrzymy, idąc do klubu, innymi do teatru. Do wyboru mamy sporo, bo będą to koraliku, wstążki, koronki, sznurki. Nadal brzmi jak uzupełnienie sukienki?

Jednak z kartką można więcej, bardzo dobrze sprawdzą się na nich też drobne elementy drewniane czy tekturki o przeróżnych formach nawiązujące do rozmaitych tematyk. Wesele, chrzciny, Boże Narodzenie to najbardziej popularne momenty, w których decydujemy się na kartki dla bliskich. Jednak tekturki mogą też nawiązywać do sportu, podróży, roślin czy muzyki, dzięki czemu możemy tworzyć indywidualne kartki dedykowane konkretnej osobie nawiązujące do jej pasji czy życiowych wydarzeń. Możemy też tego typu kartki wysyłać z własnych podroży, jeśli oczywiście w ich czasie przewidujemy taki moment, w którym nad nimi przysiądziemy.

Dlaczego warto wykonać kartki bożonarodzeniowe?

Pandemia mocno ograniczyła rodzinne spotkania przy wigilijnym stole. Dlatego liczą się wszelkie gesty świadczące o tym, że pamiętamy, tęsknimy i staramy się, by inna osoba poczuła się w tym czasie ważna. Tu można się wykazać, tworząc kartki pełne symboli świątecznych. Zielona choinka, ostrokrzew, gwiazda betlejemska to podstawowe roślinne elementy, które można skomponować w stroik na kartce.

Tekturki lub kolorowe i świecące koraliki w formie bombek, satynowe wstążki na malutkich prezentach czy drewniany żłóbek dla dzieciątka rozczulą każdego. Wszystko można uzupełnić siankiem, a może i małą kopertką z opłatkiem. Im więcej wprawy mamy, tym odważniej i kreatywniej podchodzimy do zadania. Z czasem może się okazać, że elementy, z których wykonujemy kartki, również możemy tworzyć sami, a nie kupować gotowe. Dlatego pozostały czas do świąt trzeba wykorzystać na praktykę, by w grudniu spod naszych rąk wyszły prawdziwe arcydzieła.