Nauka angielskiego dla seniorów – przegląd możliwości

Nauka angielskiego dla seniorów - przegląd możliwości
Do you speak english ?

Człowiek uczy się przez całe życie. Dla osób starszych, emerytura i związana z nią duża ilość wolnego czasu to wręcz wymarzona okazja, by pozyskiwać nowe informacje i umiejętności. Jednym z najbardziej wartościowych obszarów wiedzy, jaki mogą zgłębiać emeryci, są języki obce, a w szczególności – angielski.

Goethe powiedział, że kto nie zna języków obcych, ten nie wie nic o własnym. Słowa te są szczególnie aktualne dziś. Tempo globalizacji powoduje, że aby być na bieżąco z aktualną sytuacją międzynarodową, nowinkami technicznymi, czy wręcz aby być w stanie poradzić sobie w zupełnie normalnych sytuacjach życiowych, znajomość języków obcych jest po prostu niezbędna.

Nauka angielskiego dla seniorów

Rynek nie znosi próżni. Skoro starsi ludzie chcą rozumieć i komunikować się w mowie Szekspira, nietrudno już znaleźć odpowiednią ofertę. Angielski dla seniorów to coraz częściej pojawiająca się pozycja w ofercie szkół językowych i nie tylko. Nie należy jednak myśleć o takim kursie jak o zwyczajnym produkcie. Popularność tej usługi ma też ogromne znaczenie w wymiarze społecznym.

Ogólne korzyści

Jeden z powodów pokazała głośna kampania reklamowa jednego z portali aukcyjnych, gdzie starszy pan, emeryt, uczył się angielskiego, by móc komunikować się ze swoim wnukiem, mieszkającym na Wyspach. Pozostałe powody również wiążą się z możliwością komunikacji: znajomość języka obcego to swoboda podróżowania, podejmowania pracy, interpretowania i zdobywania informacji.

Angielski dla seniorów to również walka ze swojego rodzaju wykluczeniem. Porównując nasze społeczeństwo z innym, gdzie naukę języków obcych zaczyna się na bardzo wczesnym etapie i prowadzi ją intensywnie (Skandynawia, kraje Beneluksu, Niemcy, itd.) widać wyraźnie, że seniorzy w tych krajach mogą korzystać z możliwości, które dla polskich emerytów są z reguły nieosiągalne. Pomijając kwestię zasobności portfela, nieznajomość języka zamyka wiele drzwi. Nie da się swobodnie prowadzić korespondencji z ludźmi, rozsianymi na całym świecie, zwiedzać, czy pozyskiwać ciekawych rzeczy w Internecie. Nie da się zamieszkać, choćby na tydzień, poza granicami kraju i poznawać nowych kultur, miejsc, smaków, etc. Angielski dla seniorów te drzwi otwiera.

Gdzie emeryt może nauczyć się angielskiego?

Ciekawą formą nauki dla osób starszych są kursy online. Sporo materiałów tego typu jest dostępnych za darmo, a interaktywna forma lekcji angażuje bardziej niż klasyczna forma lekcji/wykładu. Zaangażowanie multimediów pozwala pełniej przeżyć dane zagadnienie i np. doskonalić akcent czy osłuchiwać się z żywym językiem.

Oczywiście, angielski dla seniorów stanowi też podstawę wielu kursów stacjonarnych. Oferta jest niezwykle szeroka. Coraz więcej szkół językowych organizuje specjalny tok nauczania dla osób starszych. Równolegle, nic nie stoi na przeszkodzie aby zapisać się na regularny kurs – należy jednak wtedy liczyć się z tym, że tempo pracy i tematyka poszczególnych lekcji mogą być dalekie od możliwości czy zainteresowań seniora. Warto sprawdzić zatem także możliwości, nie wymagające większych nakładów finansowych lub wręcz darmowe.

Poza szkołami językowymi, ciekawe zajęcia organizują Uniwersytety Trzeciego Wieku. Rozwój umiejętności lingwistycznych odbywa się tam poprzez szereg spotkań w niewielkich grupach, a program bywa urozmaicony i nastawiony w równej mierze na edukację, co socjalizowanie się z innymi kursantami, poznawanie ciekawych ludzi, itd. Nie umniejszając roli edukacyjnych tych zajęć, warto wspomnieć że ich dodatkową zaletą jest właśnie motywowanie osób starszych do poznawania świata, przysłowiowego wychodzenia z domu i nawiązywania kontaktów.

Kursy są także organizowane przez rozmaite organizacje pożytku publicznego i jednostki samorządowe. Czas trwania, poziom trudności i warunki uczestnictwa w tych kursach mogą się absolutnie różnić pomiędzy sobą, ponieważ zazwyczaj przyświecają im odmienne idee. Przykładowo, działania współfinansowane przez Unię Europejską z reguły są częścią większych programów, stawiających sobie za cel aktywizację zawodową osób starszych, walkę z wykluczeniem, itd. Na niższych poziomach organizacji samorządowej kursy przybierają mniej oficjalną formę, choć również można znaleźć takie, które są organizowane pod egidą większych działań społecznych i tematycznie podporządkowane jakiemuś zagadnieniu.

Poza samymi kursami, w domach kultury czy np. bibliotekach czasami organizowane są darmowe zajęcia, które również pozwalają rozwinąć kompetencje językowe. Mogą to być np. darmowe konwersacje z native speakerem, kluby dyskusyjne gdzie rozmawia się tylko po angielsku (pod okiem filologów) oraz każdy inny typ aktywności, jaki za darmo chcą wesprzeć osoby, na co dzień biegle posługujące się tym językiem.

Oferta zajęć językowych dla starszych osób jest bardzo szeroka, szczególnie w większych miastach. Angielski dla seniorów, w formie kursów, lekcji czy konwersacji nie jest już uważany za ekstrawagancję, a raczej za pożyteczną formę rozrywki i spędzania wolnego czasu. Warto poświęcić trochę czasu i pomóc swoim bliskim odnaleźć taką formę nauczania języka obcego, jaka sprawi im najwięcej frajdy i przyniesie najlepsze wyniki edukacyjne.