Ulgi dla emerytów – jakie masz możliwości?

Ulgi dla emerytów
Ulgi dla emerytów

Nie da się ukryć, że bardzo często emerytury są po prostu niskie. Przeżycie na niej bez żadnych dodatkowych środków potrafi być ciężkie, albo i nawet niemożliwe. Dlatego właśnie wiele państwowych, a także prywatnych firm oferuje ulgi dla emerytów i rencistów. Na czym można w ten sposób zaoszczędzić?

Ulgi dla emerytów – podstawa prawna

Według obecnych regulacji prawnych w Polsce nie ma żadnego obowiązku, aby oferować jakiekolwiek ulgi dla emerytów, lub rencistów. Mimo wszystko, wiele firm oferuje różnego rodzaju zniżki dla tej właśnie grupy społecznej – jest to jednak tylko i wyłącznie ich dobra wola.

Jedyną prawnie wyznaczoną ulgą dla emerytów jest program Leki 75+ wprowadzony w życie przez Ministerstwo Zdrowia – o nim jednak będzie jeszcze w kolejnych akapitach.

Jak możemy dowiedzieć się o zniżce?

Bardzo wiele firm oferujących ulgi dla emerytów ma to wyraźnie zaznaczone w swoim cenniku. Informacja o tym najczęściej znajduje się w tym samym miejscu, gdzie wyszczególnione są np. bilety ulgowe, lub też właśnie promocje dla uczniów, studentów i dzieci.

Jeśli jednak żadna tego typu wzmianka nie znajduje się w żadnym widocznym miejscu, warto mimo wszystko spytać się o coś takiego. Może być po prostu tak, że informację tą przeoczyliśmy, lub też aby ograniczyć jej skuteczność (tudzież zmaksymalizować zysk) jest ona ukryta specjalnie.

Listy firm w których dostępne są różnego rodzaju zniżki dla osób starszych najłatwiej szukać w internecie. Po wpisaniu w dowolną wyszukiwarkę frazy “ulgi dla emerytów”, znajdziemy ogrom stron opisujących gdzie obowiązują takie promocje.

Gdzie seniorzy dostaną zniżki?

Ulgi dla emerytów stały się już na tyle popularne, że przynajmniej jedną firmę ją oferującą, znaleźć możemy w praktycznie każdej branży. Od transportu, przez jedzenie i rozrywkę, aż po leki – lista przedsiębiorstw je oferująca jest praktycznie nieskończona. Oto kilka przykładów.

Ulgi komunikacyjne dla seniorów

W wielu miastach w Polsce, osoby starsze mogą liczyć nie tylko na zniżki podczas kupowania biletów na komunikację miejską, ale nawet i jazdę nią całkowicie za darmo. Przykładem niech będzie Wrocław – tutaj każdy emeryt i rencista poruszać może się płacąc jedynie za bilet ulgowy, a ci którzy przekroczyli 69 lat, nie muszą posiadać żadnego biletu.

Oprócz komunikacji miejskiej zniżki oferuje między innymi PKP Intercity, gdzie osoby starsze również mogą liczyć na znacznie niższe ceny.

Teatry, muzea i kina z ulgami dla seniorów

Na ulgi dla emerytów liczyć można także w teatrach, kinach czy muzeach. Bardzo często bowiem oferowane przez nie bilety ulgowe przysługują nie tylko osobom niepełnoletnim, ale również i starszym. W takim przypadku zniżka sięgać może nawet do 50%.

Tutaj przykładem niech zostanie sieć kin Cinema City – bilet seniorski mogą dostać tam wszyscy powyżej 60 roku życia, a jego cena jest taka sama, jak w przypadku biletu ulgowego.

Leki z ulgami dla seniorów

Dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która weszła w życie dnia 1 września 2016 roku, możliwa jest 100% refundacja na wybrane leki dla osób, które ukończyły 75 rok życia.

Bezpłatne leki, wybrane produkty spożywcze oraz wyroby przeznaczenia medycznego mogą zostać przepisane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zniżki są dostępne dla osób powyżej 75 roku życia, zaś podstawą do jego weryfikacji jest PESEL.

Niestety program Leki 75+ ma również swoje wady – nie każdy lekarz może przepisać bezpłatne leki. Uprawnieni do tego są jedynie lekarze POZ oraz wybrane pielęgniarki. Jeśli lek ma zostać przepisany przez specjalistę w szpitalu, musi on napisać specjalny dokument dla lekarza POZ, który dopiero wtedy może przygotować receptę.

Kolejną ważną rzeczą jest tutaj również lista bezpłatnych leków. Nie wszystkie dostępne na rynku produkty mogą być niestety refundowane w całości. Lista ta jest odświeżana co dwa miesiące, a jej aktualną wersję znaleźć można na oficjalnej stronie programu.