Zajęcia dla seniorów – jakie są możliwości?

Zajęcia dla seniorów
Zajęcia dla seniorów

Aktywizacja osób starszych jest istotna z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala na dłuższe zachowanie zdrowia, ale – co równie ważne – pozwala uniknąć często występujących w podeszłym wieku odczuć samotności lub depresji. Co istotne, coraz częściej można znaleźć zróżnicowane i ciekawe zajęcia dla seniorów. Gdzie ich szukać i jakie są możliwości?

Zajęcia organizowane przez fundacje

Z wieloma ciekawymi inicjatywami wychodzą fundacje i stowarzyszenia. Wiele z nich organizuje sekcje szachowe i brydżowe, niektóre również zajęcia z treningu pamięci i koncentracji (co w podeszłym wieku jest szczególnie cenne). Ciekawą propozycją są także zajęcia z języków obcych.

Warte uwagi są także zajęcia ruchowe, w tym joga śmiechu, która łączy ćwiczenia rehabilitacyjne i oddechowe z doskonałą atmosferą, sprzyjającą budowaniu dobrego nastroju. Co ciekawe, zdarzają się także zajęcia zumby dla seniorek – i szybko zdobywają one popularność!

Zajęcia organizowane przez samorządy

Z wieloma programami występują także władze miast – czasem w pełni samodzielnie, a czasem w ramach współpracy lub dofinansowania wspomnianych już fundacji i stowarzyszeń. W niektórych przypadkach są to pomysły bardzo interesujące, jak chociażby organizowane w Sopocie wycieczki integracyjne dla seniorów, czy prowadzone na wielu uczelniach w Polsce zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Od sztuki po sport

Zajęcia dla seniorów przyjmują wiele różnych form, od tych stereotypowych (co nie znaczy, że złych, wręcz przeciwnie, dla wielu seniorów są one bardzo ciekawe), jak chociażby kluby poezji i koła filmowe, aż po zajęcia ruchowe.

Co istotne, zajęcia dla seniorów często przybierają formy kreatywne, na przykład w postaci zajęć artystycznych lub warsztatów typu „hand made”. Dodatkowo Część samorządów organizuje cykle tematycznych wykładów i spotkań ze specjalistami, na których poruszane są tematy z zakresu psychologii, dietetyki, czy szeroko pojętego zdrowia, co niejednokrotnie może być dla seniorów cennym źródłem przydatnych informacji.