Dofinansowanie do zakupu aparatu słuchowego

Dofinansowanie do zakupu aparatu słuchowego

Kiedyś „aparatem słuchowym” była ludzka ręka. Przyłożona do ucha miała wspomagać zbieranie odgłosów z otoczenia i ich intensyfikację. Pierwszymi wynalazkami były tuby, węże słuchowe czy „okulary dla uszu”. Dzisiaj na szczęście mamy o wiele lepsze rozwiązania. Cyfrowy aparat słuchowy nieraz całkowicie redukuje niedogodności związane z niedosłuchem. Problemem bywa jednak koszt takiego urządzenia. Jak uzyskać dofinansowanie do zakupu aparatu słuchowego? 

Ceny aparatów słuchowych diametralnie różnią się między sobą. Na internetowych portalach aukcyjnych można znaleźć najtańszy aparat słuchowy nawet za 2 złote, najdroższy zaś sięga ceną do 5 tysięcy złotych. Oczywiście na zdrowiu nie warto tak oszczędzać, ale nie każdego też stać na to, aby wyciągnąć z kieszeni kilka tysięcy złotych. Na szczęście Narodowy Fundusz Zdrowia wychodzi naprzeciw potrzebom osób z niedosłuchem i oferuje dofinansowanie zakupu aparatu słuchowego.

Aparat słuchowy – dofinansowanie podstawowe

Aby otrzymać refundację Narodowego Funduszu Zdrowia, należy wykonać badanie słuchu, a następnie postarać się u lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do lekarza specjalisty. Ten z kolei na podstawie zebranej dokumentacji może wystawić zlecenie na aparat słuchowy, które to zlecenie należy złożyć w oddziale NFZ w danym regionie. Z wnioskiem uzupełnionym o pieczątkę NFZ wracamy do punktu protetyki słuchu, w którym wykonaliśmy pierwsze badanie. Tam w końcu wybieramy odpowiedni aparat.

Dla osób młodych (do 26 roku życia) refundacja ta wynosi 2000 zł na aparat i 60 zł na wkładkę uszną, a dla dorosłych – kolejno 700 zł i 50 zł. Kwota na aparat słuchowy jest zwiększona do 1000 zł, jeśli wniosek dotyczy inwalidy wojennego lub osoby represjonowanej (za okazaniem legitymacji). Jeśli badanie słuchu dowiedzie, że niedosłuch w przypadku osób do 26 roku życia wynosi ponad 30 dB HL, natomiast w przypadku osób dorosłych ponad 40 dB HL, refundacja NFZ przysługuje obustronnie, a więc obejmuje dwa aparaty słuchowe.

Aparat słuchowy – dofinansowanie w zwiększonej kwocie

Refundacja może się zwiększyć, jeśli ktoś spełnia kryteria do ubiegania się o aparat stosowany na przewodnictwo kostne lub system wspomagający słyszenie. W przypadku przewodnictwa kostnego dofinansowanie dla osób młodych sięga 1800 zł, a dla osób dorosłych – 1260 zł. Z kolei na systemy wspomagające słyszenie refundacja obejmuje kwotę 2750 zł, ale jest przyznawana tylko osobom do 26 roku życia.

Oprócz tego warto wybrać się do Ośrodka Pomocy Społecznej w naszym regionie i dopytać o dodatkowe dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Ośrodki Pomocy Społecznej prowadzą różne programy pomagające w takich sytuacjach.

Typy aparatów słuchowych

Współczesne aparaty słuchowe są głównie cyfrowe, zbudowane z mikrofonu, wzmacniacza i słuchawki. Ze względu na zróżnicowane zapotrzebowania osób z niedosłuchem aparaty słuchowe różnią się między sobą projektem. Istnieją różne rodzaje aparatów zausznych, wewnątrzusznych i wewnątrzkanałowych. W punkcie protetyki słuchu z pewnością doradzą wariant najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj też jak żyć po udarze niedokrwiennym.