Bezpłatne seanse kinowe dla Seniorów z Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Gdańska

Bartosz Mrozowski

Klub Seniora DOM powraca w maju i czerwcu ze swoją cykliczną akcją KINO DLA SENIORA, w ramach której osoby 60+ będą mogły wybrać się bezpłatnie do kina na seanse filmu „Kurier”.

W ramach wiosennej edycji akcji seanse dla seniorów zostaną zorganizowane w Warszawie (21 maja), Wrocławiu (28 maja), Krakowie (4 czerwca) oraz w Gdańsku (11 czerwca).  Aby wziąć udział w bezpłatnym seansie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie: https://www.funduszhipoteczny.pl/kino-dla-seniorow/.

„Kurier” to najnowszy film w dorobku cenionego polskiego reżysera Władysława Pasikowskiego, którego z pewnością kojarzą Państwo z takich obrazów jak: „Kroll”, „Psy”, „Reich”, „Pokłosie” czy „Jack Strong”. Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą Powstanie Warszawskie godziną „W”, gdy polski oficer, Jan Nowak (Philippe Tłokiński), zostaje wyznaczony w Londynie do sekretnej misji: zostanie w trybie natychmiastowym przetransportowany alianckimi kanałami przerzutowymi przez włoską bazę w Brindisi aż do Polski, po czym dotrze do Warszawy i przekaże tajne informacje do rąk generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego i dowództwa Armii Krajowej. Od powodzenia tej misji zależą dziesiątki tysięcy istnień, lecz gdyby Nowak wpadł w szpony wroga, ma rozkaz oddać życie, by przewożone materiały nie trafiły w ręce Niemców.

Wyprodukowany przez hołdujące pamięci poległych Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zrealizowany przy udziale międzynarodowej obsady „Kurier” jest sensacyjno-szpiegowską opowieścią o wydarzeniach poprzedzających warszawską rewoltę. Opierając się na prawdziwej historii sekretnej misji kuriera Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który przewiózł tajne materiały z Londynu do okupowanej Warszawy, twórcy rysują szerszy społeczno-polityczny kontekst Powstania, a ewentualne wysnucie refleksji zostawiają każdemu widzowi z osobna.

W głównej roli Jana Nowaka obsadzony został Philippe Tłokiński, urodzony we Francji i wychowany w Szwajcarii aktor, uznawany przez wielu za jedną z „gwiazd jutra”, który został wybrany do tej roli nie tylko ze względu na umiejętności aktorskie i warunki fizyczne, ale też znajomość języka angielskiego. Partnerują mu Patrycja Volny, wychowana w Australii polska aktorka wcielająca się w rolę łączniczki AK Marysi oraz Julie Engelbrecht, urodzona w Paryżu francusko-niemiecka aktorka, która wcieliła się w enigmatyczną piękność imieniem Doris, którą pewnego dnia Jan Nowak ratuje od aroganckich umizgów bezczelnego jankeskiego oficera stacjonującego w Londynie. Międzynarodowy tercet najważniejszych bohaterów „Kuriera” uzupełnia śmietanka polskich aktorów, którzy wcielili się w drugoplanowe postaci stające na lub towarzyszące w drodze walczącemu z czasem i wątpliwościami protagoniście. Grzegorz Małecki wcielił się w generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego, Jan Frycz zagrał generała Kazimierza Sosnkowskiego, Rafał Królikowski pojawia się jako sprzeciwiający się misji Jana Nowaka generał Stanisław Tatar, a Mirosław Baka to filmowy generał Tadeusz Pełczyński. Zbigniew Zamachowski zagrał pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”, a Adam Woronowicz pułkownika Kazimierza Iranka-Osmeckiego, z kolei Sławomir Orzechowski wcielił się w Stanisława Mikołajczaka, który umożliwia kurierowi kilka minut rozmowy z samym Winstonem Churchillem, którego na ekranie odtworzył Michael Terry.

* Na podstawie materiałów dystrybutora: Kino Świat Sp. z o.o.
**  Foto:  Bartosz Mrozowski