Kiwi – niepozorny owoc bogaty w witaminę C

Kiwi - owoc

Jeden owoc kiwi pokrywa nasze średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i co ciekawe zawiera jej tyle, co trzy cytryny!  A zatem szczególnie jesienią i zimą, gdy powinniśmy chronić nasz organizm przed infekcjami regularne dostarczanie witaminy C za pośrednictwem owoców kiwi jest rekomendowane osobom w wieku 60+.

Chiński owoc z Nowej Zelandii?

Kiwi są jagodami i pochodzą z Azji, ale międzynarodową karierę zrobiły dzięki Nowozelandczykom, którzy zaczęli uprawiać je na szeroką skalę. Wcześniej znany jako agrest chiński, to w Nowej Zelandii owoc ten zyskał też swoją obecną nazwę handlową, która pochodzi od miejscowego ptaka-nielota. Otóż upierzenie nowozelandzkiego nielota kiwi miało jakoby przypominać skórkę owocu. Obecnie ok. 70% rocznej produkcji owoców kiwi pochodzi z trzech krajów: Chin, Nowej Zelandii i Włoch.  W sprzedaży najczęściej spotykamy dwie odmiany – najpopularniejszą zieloną z brązową skórką oraz odmianę „SunGold”, która ma jaśniejszą skórkę i złocisty, słodszy miąższ. Owoce kiwi mogą być długo przechowywane i przez ten czas nie tracą walorów odżywczych i smakowych.

Bomba witaminowo-mineralna

Poza witaminą C, owoce kiwi zawierają też sporo witaminy K (38% dziennego zapotrzebowania) oraz witaminę E (10% dziennego zapotrzebowania), a także kwas foliowy. Nie brakuje w nim także minerałów: magnezu, fosforu, cynku, żelaza, a przede wszystkim potasu. Kiwi zawiera też wpływającą korzystnie na wzrok luteinę oraz regulujący pracę układu pokarmowego błonnik. Owoce kiwi są niskokaloryczne, a więc świetnie sprawdzą się u osób z nadmierną masa ciała, będących na diecie. Mogą posłużyć za niskokaloryczną przekąskę, która z dodatkiem orzechów i jogurtu idealnie wpasuje się w ramy drugiego śniadania.

Jak wykorzystać kiwi w kuchni seniora?

Oczywiście owoce zawsze najlepiej spożywać w ich naturalnej, nieprzetworzonej postaci. Jednak na dłuższą metę może to się znudzić – warto więc czasem dla urozmaicenia spróbować prostych pomysłów na nieco bardziej kreatywne wykorzystanie owoców kiwi.  Poniżej kilka prostych i sprawdzonych pomysłów na to, co można szybko przygotować z wykorzystaniem owoców kiwi.

Koktajl z dojrzałych kiwi
– 3 miękkie owoce kiwi
– duży kubek jogurtu naturalnego
– łyżka jasnego miodu
Owoce kiwi obieramy ze skórki i umieszczamy w misce z wrzątkiem na kilka minut.  Robimy to, by zneutralizować działanie enzymu aktynidyny, który w połączeniu z jogurtem może sprawić, że owoc kiwi nabierze gorzkawego smaku.  Następnie wyjmujemy i kroimy na kawałki, wrzucamy do miski i blendujemy wraz z jogurtem i miodem.
Po przygotowaniu koktajl należy wypić i nie przetrzymywać zbyt długo.

Sałatka kiwi-gruszka-awokado
– sałata roszponka
– 1 gruszka
– 1 kiwi
– 1 awokado
– sok z cytryny
– mięta
– winegret: oliwa, sok z cytryny, miód, przyprawy
Na półmisek wyłożyć sałatę, pokrojone gruszki, obrane i pokrojone awokado oraz obrane i pokrojone kiwi. Skropić sokiem z cytryny. Posypać szczypiorkiem i miętą. Polać winegretem z doprawić solą i pieprzem.  Dobrze wymieszać.

Zielone smoothie

– szpinak lub jarmuż (około jedna szklanka listków)
– 1 banan
– 1 kiwi
– 1/2 szklanki soku jabłkowego
– łyżka soku z cytryny lub limonki

Szpinak lub listki jarmużu opłukać i włożyć do pojemnika blendera, dodać obranego banana, obrane kiwi, sok jabłkowy i sok z cytryny lub limonki. Dokładnie zmiksować (ok. 2 minuty) i od razu podawać.